Taivutus sana fossiili

Taivuta fossiili

Nominatiivi: fossiili
Genetiivi: fossiilin
Partitiivi: fossiilia
Akkusatiivi: fossiili, fossiilin
Inessiivi: fossiilissa
Elatiivi: fossiilista
Illatiivi: fossiiliin
Adessiivi: fossiililla
Ablatiivi: fossiililta
Allatiivi: fossiilille
Essiivi: fossiilina
Translatiivi: fossiiliksi
Abessiivi: fossiilitta
Instruktiivi:
Komitatiivi:
Kopioi linkki:
Muut sanat:
Taivuta magiat
Taivuta kalliot
Taivuta unholat
Taivuta konditionaalit
Taivuta demokraatit
Taivuta käyttäjät
Taivuta toimittajat
Taivuta diabetekset
Taivuta väkivalta
Taivuta suureet
...................

voit_jäädä_pois_bussista Jos_haluat,_voin_tulla_vastaan Kun_menet_oikealle_ohi taivuta_sana_ruoka olet_jo_lähellä_vieressä_on_kampaamo taivuta_sana kohdalta_lähtee_polku_halki vastapäätä Et_saa_kävellä_päin Kun_menet_pitkin_suoraan_eteenpäin takana_on_tori eri_eriteltynä taivuta_sana_kaunis taivuta_sana_kirkua se_ei_ole_helppoa esim._kodin=genetiivi,_kotia=partitiivi Valitse_genetiivi taivutuslujuus mutta_ilman pitkin_vasemmalle_noin_200_metriä