Taivutus sana mongolit

Taivuta mongolit

Nominatiivi: mongolit
Genetiivi: mongolien
Partitiivi: mongoleja
Akkusatiivi: mongolit
Inessiivi: mongoleissa
Elatiivi: mongoleista
Illatiivi: mongoleihin
Adessiivi: mongoleilla
Ablatiivi: mongoleilta
Allatiivi: mongoleille
Essiivi: mongoleina
Translatiivi: mongoleiksi
Abessiivi: mongoleitta
Instruktiivi: mongolein
Komitatiivi: mongolein
Kopioi linkki:
Muut sanat:
Taivuta tämä
Taivuta hiha
Taivuta tukat
Taivuta rahat
Taivuta sairas
Taivuta yrtit
Taivuta hetero
Taivuta susi
Taivuta itä
Taivuta arvat
...................

taivutus_englanniksi taivuta_sana_kirkua nominatiivi,_genetiivi,_partitiivi,_essiivi,_translatiivi_sekä_paikallissijat vieressä_on_monta_isoa_kiveä taivutusmomentti Valitse_genetiivi keskellä_kasvaa_iso_koivu taivuta_sana_koira taivutuslujuus taivuta_sana_koko Voimme_silloin_tulla_20._kautta vieressä_on_puhelinkioski kohdalta_lähtee_polku_halki taivutusvastus Ehkä_ostamme_sieltä_jotakin_varten esim._kodin=genetiivi,_kotia=partitiivi taivuta_sana_ruoka Jos_haluat,_voin_tulla_vastaan taivutussäde