Buty i odzież myśliwska – jak ją chronić w terenie?

Buty podobnie jak i ubrania myśliwskie, jeżeli wybieramy te wyłącznie dobrej jakości i renomowanych marek, muszą kosztować bardzo dużo. Cena, a co za tym idzie wartość tego typu produktów wynika z wykorzystanych przy ich produkcji wysokiej jakości materiałów, skór, membran i nowoczesnych technologii.


Producenci markowej odzieży myśliwskiej prześcigają się w opracowywaniu tkanin, które będą odporne na najbardziej niekorzystne warunki: deszcz, śnieg, wiatr, mróz, upał, a także brud, błoto, czy bujną roślinność. Materiały powlekane są warstwami z impregnatów czy teflonu. Ma to na celu wydłużyć ich żywotność, ochronić i zachować oryginalny wygląd oraz utrzymać unikalne parametry, jakimi są oddychalność lub wodoodporność. Bardzo często jednak zdarza się, że okoliczności wypraw w teren są na tyle ekstremalne, że każda profilaktyka może nie wystarczyć i należy zastosować dodatkową opcję. Idąc za przykładem znanych odkrywców w zróżnicowanych i trudnych warunkach terenowych z pomocą obuwiu i spodniom myśliwskim przychodzą stare, dobre stuptuty.

Getry myśliwskie MAXIMO 1
W pierwszej kolejności prezentujemy stuptuty ochronne MAXIMO 1. Wyprodukowane z wyjątkowo wytrzymałej tkaniny technicznej Mar-Tex. Materiał zastosowany to mocny poliester, tkany w technologii rip-stop, który jest dodatkowo wzmacniany charakterystycznymi przeszyciami w kratę nicią nylonową, która ochrania przed rozdarciami i zaciągnięciami materiału w wymagającym terenie. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest jego niewielka waga oraz łatwość konserwacji: w większości przypadków wystarczy tylko przetrzeć getry wilgotną szmatką lub gąbką. Jeśli natomiast zabrudzenia są znaczne to dodatkowo należy zastosować pranie w pralce w niskich temperaturach. Zakładanie getrów MAXIMO 1 jest banalnie proste w każdych warunkach. Zapięcie na zamek błyskawiczny na przedzie, który dodatkowo osłonięty jest patką przypinaną na rzep i napy. Od spodu mocuje się stalowe linki przekładając je pod podeszwą buta.

Getry myśliwskie Suede MAXIMO
Drugim typem są Suede MAXIMO, uszyte z tkaniny typu suede. Jest to syntetyczna imitacja zamszu, znacznie lżejszej i łatwiejszej w konserwacji niż tradycyjna skóra. Model ten podobnie jak w poprzedniej wersji posiada zamek błyskawiczny, zaczep frontowy na but, zapasowe linki mocujące pod podeszwą oraz ściągacz regulowany u góry, zapobiegający dostawania się zabrudzeń do środka. Suede to materiał zdecydowanie przyjemniejszy w dotyku i znacznie cichszy od Mar-Tex z uwagi na swoją budowę nie szeleści i nie wydaje dźwięków przy poruszaniu się. Jest równie łatwy w czyszczeniu i lekki. Dodatkowym atutem jest jego wygląd, który nadaje mu stylowego sznytu, nawiązując do myśliwskiej klasyki.
Niewątpliwą zaletą obu modeli jest zastosowanie górnych ściągaczy, które pozwalają zacisnąć górny brzeg na tyle ciasno by zapobiec wsypywaniu się ściółki, śniegu, czy wlewaniu wody do wnętrza. Natomiast dolna część getrów stabilnie utrzymywana jest na swoim miejscu dzięki haczykom na buty oraz linkom zakładanym pod podeszwą buta. Dzięki takim rozwiązaniom możemy być pewni, że po pierwsze odzież i buty nie ucierpią na wyprawie terenowej, a z drugiej, gwarantują stabilne utrzymywanie się ochraniaczy na łydce. Przez co bardzo skuteczną osłonę przed wszelkimi zabrudzeniami, wodą, śniegiem, błotem, liśćmi czy drobnym żwirem - słowem, przed wszystkim, co mogłoby dostać się do obuwia lub na spodnie. fraya.pl


Inne artykuły
malopolska co musisz wiedziec o tym wojewodztwie
wyspa wielkanocna wakacje ziemia pelna tajemnic
jak wyrobic paszport i ile to wszystko kosztuje
walbrzych co musisz wiedziec o tym miescie

Testy
TEST
Jeziora - Test znajomosci jezior cz.2
TEST
Kuchnia - test z języka angielskiego
TEST
Żeglarstwo - test nr 1.
TEST
Różne miejsca - test z języka angielskiego

Komentarz: