Cechy idealnej opiekunki pracującej w Niemczech
Praca w niemieckiej opiece jest specyficznym zawodem i wiąże się z pewnymi niestandardowymi wymaganiami. Od opiekunki oczekuje się nie tylko doświadczenia i kwalifikacji, ale przede wszystkim odpowiednich cech charakteru. Dlatego zanim zdecydujesz się wyjechać do pracy jako opiekunka w Niemczech, sprawdź, czy jest to zawód dla Ciebie. Pomoże Ci w tym poniższy artykuł.
Doświadczenie w pracy w niemieckiej opiece to nie wszystko
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kandydaci do pracy w opiece w Niemczech muszą wykazać się nie tylko doświadczeniem – chociaż jest ono mile widziane. Każdy opiekun, który już wcześniej pracował w branży, odbywał wolontariat w domu opieki czy szpitalu albo opiekował się starszym członkiem rodziny, ma ułatwiony start. Do pracy opiekunki nie jest też absolutnie potrzebne kierunkowe wykształcenie. O zatrudnieniu kandydata przesądzają głównie jego cechy charakteru. Kompetencje zawodowe i językowe można rozwijać, opiekunka może też dalej się kształcić, jeśli tylko chce. Natomiast cechy charakteru po prostu są częścią nas samych i nie da się ich zmienić. Dlatego tak istotne jest, żeby przed podjęciem pracy w niemieckiej opiece sprawdzić, czy nasze cechy pomogą nam w jej zdobyciu. Trudno będzie Ci pracować, jeśli nie przepadasz za ludźmi czy jesteś typem samotnika. Zdarzają się też opiekunowie niechętni do pomocy. W takiej sytuacji trudno jest obu stronom kontraktu.
Jaka powinna być idealna opiekunka w Niemczech?
Po pierwsze, jeśli starasz się o pracę opiekunki w Niemczech, powinnaś upewnić się, że jesteś zdrowa fizycznie, a Twoja psychika działa bez zarzutu. Tylko wtedy będziesz w stanie odpowiedzialnie i bezpiecznie opiekować się podopiecznym. Niezbędna okaże się też podstawowa wiedza na temat chorób wieku starczego, znajomość zasad pierwszej pomocy oraz umiejętność jej udzielania. To jednak nie wszystko. Agencje opieki zwracają uwagę również na cechy charakteru, jakie przejawia dany kandydat. Dzięki temu mogą odpowiednio dopasować sztelę i podopiecznego do konkretnej opiekunki w Niemczech. Dostosowanie miejsca pracy do osobowości opiekuna minimalizuje ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego. Wtedy bowiem traktuje on pracę nie tylko jako zarobek, ale również jako swojego rodzaju misję pomagania potrzebującym.
Cierpliwość, empatia i odpowiedzialność – główne cechy opiekunki
Opiekunka pracująca w Niemczech powinna być przede wszystkim cierpliwa. Zdarzają się bowiem różni podopieczni: niejeden będzie potrzebował kilkukrotnego powtarzania albo tłumaczenia poleceń. Zdarzają się seniorzy cierpiący na choroby otępienne, jak demencja czy choroba Alzheimera. W takiej sytuacji konieczna jest również empatia, pomagająca wczuć się w sytuację osoby starszej. Warto pamiętać, że słowa, zachowania albo problemy z pamięcią nie są złośliwością, ale wynikiem choroby. Empatia przyda się także w codziennej pracy z przewlekle chorym seniorem, któremu życie utrudnia ból. Opiekunka w Niemczech powinna być też odpowiedzialna i wyrażać stałą gotowość do pomocy podopiecznemu. Musi mieć świadomość, że odpowiada za bezpieczeństwo i dobrostan seniora.
Opiekunka w Niemczech powinna być komunikatywna i asertywna
Warto pamiętać, że osoby starsze mogą prosić o coś, co mogłoby im zaszkodzić albo wpłynąć negatywnie na ich stan zdrowia. W takim momencie opiekunka musi wykazać się asertywnością i grzecznie, ale stanowczo odmówić. Oczywiście dobrze jest poprzeć odmowę konkretnymi argumentami – tak, by senior poczuł się zauważony i zrozumiany. Tutaj przydaje się ostatnia cecha, o której chcemy powiedzieć, czyli komunikatywność. Opiekunka pracująca w Niemczech powinna dążyć do kontaktu z podopiecznym, do rozmów z nim i do wspólnego spędzania czasu.
Czujesz, że posiadasz wyżej wymienione cechy? Zamieść własne ogłoszenie na SenioPort i pozwól, żeby to agencje znalazły Ciebie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka
|
|