Co przyda Ci się podczas nauki do matury?

Data publikacji: 2020.12.17

Co przyda Ci się podczas nauki do matury?

Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Od jej wyników zależy to, czy zrealizujesz swoje marzenia i dostaniesz się na wymarzony kierunek studiów. Przygotowania do egzaminu dojrzałości warto rozpocząć od dobrego zaplanowania nauki.

 


O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem nauki?

Naukę do matury trzeba rozpocząć zdecydowanie wcześniej niż na 2 czy 3 tygodnie przed jej terminem. Jeśli rozpoczniesz naukę kilka miesięcy wcześniej, ominą Cię zarwane noce oraz stres.

Zaplanuj sobie ile czasu chcesz poświęcić na przyswajanie teorii, oraz ile czasu zajmą Ci ćwiczenia praktyczne. Podczas nauki zadbaj o to, by przebywać w przewietrzonym pomieszczeniu oraz, by nie rozpraszali Cię domownicy, telewizor czy smartfon. Bardzo ważne jest też, by w czasie zgłębiania wiedzy robić sobie krótkie przerwy. Możesz wtedy przespacerować się, zrobić kilka ćwiczeń rozluźniających i zjeść lekką, ale pożywną przekąskę.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu, a w chwilach wolnych od nauki spędzaj czas z rodziną, przyjaciółmi lub realizuj swoje pasje.

Co może ułatwić Ci naukę?

Efektywne zdobywanie wiedzy w dużej mierze zależy od materiałów, z których będziesz korzystać. Powinny one być czytelne, przejrzyste i dobrze, jeśli nie będzie to tylko sama treść, ale również wykresy czy ilustracje.

Najbardziej oczywistą pomocą w przygotowaniach do matury są książki. Przed przystąpieniem do nauki skompletuj książki przygotowujące do matury. Na rynku wydawniczym znajdziesz wiele tytułów, które wspierają przyswajanie wiedzy. Najbardziej popularną publikacją jest repetytorium, nazywane również vademecum. Jest to książka, która zawiera najważniejsze informacje z danej dziedziny. Przydaje się zwłaszcza w przypadku przedmiotów, które chcesz zdawać na poziomie podstawowym.

Ponadto przydać Ci się mogą:

  • zbiory zawierające arkusze egzaminów maturalnych z poprzednich lat,
  • opracowania lektur i wierszy,
  • fiszki do nauki języków,
  • zbiory zadań.

Jeśli wolisz korzystać z nowoczesnych technologii, możesz sięgnąć po aplikacje na telefon, tablet lub komputer. Aplikacje pozwalają na kontrolowanie postępów oraz regularnie przypominają o konieczności nauki. Dobrym rozwiązaniem jest też pobranie podręczników na telefon w formie e-booka. Pozwoli Ci to na zdobywanie wiedzy także podczas podróży, czy wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jeśli jesteś osobą towarzyską, która lubi pracę w grupie rozważ, czy nie lepiej będzie Ci się pracowało razem z kolegami. W końcu każdy z Was czuje się lepiej w innej dziedzinie i możecie nawzajem tłumaczyć sobie poszczególne zagadnienia oraz odpytywać się z poszczególnych tematów.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie