Czy powinniśmy uczyć się programowania od najmłodszych lat?

System naszej edukacji jest wciąż bardzo niedoskonały. Nie jesteśmy uczeni samodzielnego myślenia. Może to czas na zmiany, dzięki którym rozwiniemy się jako społeczeństwo oraz poznamy tajniki opłacalnego zawodu?


Programowanie w dzisiejszych czasach to zawodowa umiejętność i obiekt westchnień wielu obywateli naszego kraju. W Rosji, czy w chinach nauka gry w szachy, czy go, jest niezwykle popularna. Uczy ona strategicznego podejścia do rozwiązywania problemów. Przewidywania skutków skomplikowanych ruchów, niczym te, z którymi borykamy się w dorosłym życiu.

Programowanie przez zabawę już w przedszkolu

W prywatnych przedszkolach możemy spotkać już zajęcia przygotowujące dzieci do zagadnienia programowania. Pokazywane są im sposoby powiązania punktów na szachownicy i zapisywaniu ich w ten sposób. Tego typu trening będzie miał bezpośrednie zastosowanie w nauce logiki języków programistycznych.

Mamy kilka głownych języków programowania takich jak:

  • Python

  • C#

  • C

  • Java

  • Java Script

Niektórzy pewnie zapytają o popularnego HTMLa znanego ze stron internetowych. Rozwiejemy pewne wątpliwości, że nie jest to język programowania, ponieważ nie da się przeprowadzać w nim obliczeń, ani realizować funkcji logicznych. Jednak z pomocą w rozszerzeniu jego funkcjonalności przychodzi PHP, który opiera swoje działanie na skryptach.

Postaw na prostotę i szybkie efekty

Powróćmy jednak do najbardziej podstawowego wdrożenia i myśli programistycznej wśród młodzieży i dzieci. Niezwykle istotne jest zrozumienie, w jakim celu warto rozpocząć naukę w tym kierunku. Za pomocą prostych komend lub edycji istniejącego kodu można zaprogramować działanie robota, lub modyfikować działanie żarówki automatycznie włączającej się poniżej zadanej jasności otoczenia.

Urządzenia składające się na wyposażenie inteligentnych domów bazują na języku Python. Wystarczy generować zapytania na adres danego urządzenia, aby mieć wpływ na ich funkcjonowanie. Nie ma nic bardziej krzepiącego do kolejnych eksperymentów niż naoczne efekty działania zmodyfikowanego kodu. Szczególnie potrzebne jest to w początkowej fazie nauki.

Matematyka też się przyda – szczególnie do data science

W dalszym etapie nauki będą jednak potrzebne solidne podstawy matematyki. Warto przerabiać rozszerzone zadania z matematyki, szczególnie jeśli zależy nam na rozwoju w dziedzinie data science, czy sztucznej inteligencji. Możliwości są praktycznie nieskończone podczas pracy z kodem, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia i umiejętności.

Wiele osób uważa programistów za zwykłych rzemieślników z branży komputerowej. Nic bardziej mylnego. W naszym odczuciu to artyści, którzy na równi z pisarzami literatury pięknej, potrafią tworzyć nowe światy i mechanizmy nimi rządzące.

Najprostszym i najbardziej obrazowym przykładem mogą być gry komputerowe, które są właśnie przykładem takich światów, gdzie twórcy gry muszą doskonale znać się na fizyce, czy biologii odwzorowując ją za pomocą ciągu znaków kodu. To im bardziej pieczołowicie napisana gra, tym odczucia związane z prowadzeniem rozgrywki są bliższe przeżywaniu prawdziwej przygody.

Proste gry, w które zagrasz ze swoją babcią!

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że szczególnie podczas pierwszych prób z programowaniem, polecamy próbować tworzyć proste gry tekstowe, bardzo podobne do tych z lat 80. i 90., gdzie wybór jednej opcji jest wprost powiązany z dalszymi losami bohatera. Gry są bardzo wynagradzające, ponieważ możesz także szybko zaprezentować je swoim najbliższym, którzy będą korzystać ze „świata”, który przed chwilą stworzyłeś.

Nauka programowania z pewnością jest niezwykle rozwijająca i pozwala się nauczyć logicznego rozwiązywania problemów, zadań. Ponadto uczymy się tworzyć nowe projekty, począwszy od planu, a kończąc na realizacji postawionych sobie zadań. Wiąże się to zwykle z każdorazowym dogłębnym zbadaniem problemu oraz studiowaniu nowych frameworków usprawniających język, w którym się poruszamy.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał, jak wyjątkowa jest nauka programowania, która okazuje się bezsprzecznie procesem twórczym. Jeśli młody człowiek zostanie odpowiednio poprowadzony i zmotywowany, z pewnością odniesie wielki sukces w tej dziedzinie. Jeśli jednak postanowi rozwijać się w innym zakresie, z pewnością programowanie wniesie dużo w podejściu i umiejętności radzenia z zawodowymi zadaniami.


Inne artykuły
z czym wiaze sie praca programisty php
ukryte funkcje myszki do komputera
twoj sprzet apple sie zepsul zobacz co zrobic
jak zorganizowac domowe stanowisko komputerowe

Testy
TEST
Test z historii informatyki
TEST
Komputery - test z języka angielskiego
TEST
Zioła, rośliny zielne – test
TEST
Test wiedzy o zwierzętach. Cz.3

Komentarze:
Uczenie się programowania od najmłodszych lat może mieć wiele korzyści. Programowanie pomaga rozwijać umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, co jest przydatne nie tylko w karierze związanej z technologią, ale również w wielu innych dziedzinach życia. Uczenie się programowania od wczesnego wieku może również pomóc w rozwijaniu kreatywności i umiejętności samodzielnego myślenia. Ponadto, programowanie jest coraz ważniejsze w naszej cyfrowej rzeczywistości, więc umożliwienie dzieciom nauki tego już od wczesnego wieku może im dać przewagę w przyszłości.
Warto mieć pasję, którą rozwija się od najmłodszych lat, tak właśnie zrobili https://mind-it.pl/ i jestem bardzo zadowolona z efektów
Komentarz: