Data publikacji: 2018.04.03

Dlaczego warto podjąć naukę w policealnej szkole medycznej?

Szkoły policealne przez pewien czas kojarzone były przede wszystkim jako awaryjne wyjście dla osób, które chciały kontynuować naukę, jednak nie dostały się na studia. Obecnie traktowane są one bardziej jako równoprawna alternatywa dla wyższych uczelni. Dlaczego warto zdecydować się na nie jeśli myślimy o pracy w branży medycznej?


Konkretne wykształcenie

Co prawda w szkole policealnej nie zdobędziemy wiedzy i umiejętności do podjęcia pracy w charakterze lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki, jednak branża medycznie nie ogranicza się jedynie do tych profesji. Jeśli myślimy o zatrudnieniu się jako asystentka stomatologiczna, higienistka, technik farmaceutyczny lub technik sterylizacji medycznej, powinniśmy skierować swoje kroki właśnie do placówek takich jak Dental Service. Oferowany przez nie program nauczania skoncentrowany jest na zdobywaniu kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy na wybranym stanowisku.

Mniej semestrów

Nauka w szkole policealnej trwa cztery semestry. Jest to zdecydowanie mniej w porównaniu do uczelni wyższych, których ukończenie – niezależnie od kierunku – zajmie nam od dziesięciu do dwunastu semestrów. Jest to zatem rozsądne wyjście dla osób, które po ukończeniu szkoły średniej myślą o jak najszybszym zdobyciu tytułu zawodowego i podjęciu pracy.

Egzamin zawodowy

Aby uzyskać dany tytuł zawodowy, uczniowie szkół zawodowych na koniec kształcenia muszą pozytywnie zdać egzamin zawodowy, którego celem jest potwierdzenie ich kompetencji. Tytuł zawodowy to z kolei wskazówka dla przyszłego pracodawcy, że zgłaszający się do niego absolwent dysponuje wiedzą oraz umiejętnościami niezbędnymi do podjęcia zatrudnienia na danym stanowisku. Tytuł zawodowy ma sporą przewagę nad tytułami zdobywanymi w czasie studiów: uzyskuje się go po dwóch latach, podczas gdy pierwszy tytuł na studiach otrzymuje się po zdanym egzaminie licencjackim dopiero po trzech. Należy przy tym pamiętać, że tytuł licencjata traktowany jest jako wykształcenie „wyższe niepełne” i ma mniejszą wartość dla pracodawców niż dyplom magistra.

Szeroki wybór placówek

Na polskim rynku funkcjonuje bardzo wiele szkół policealnych o profilu medycznym, zarówno publicznych jak i prywatnych. Każda z nich posiada własną ofert programową. Wspomniana wyżej niepubliczna szkoła policealna Dental Service w Szczecinie specjalizuje się w kształceniu na kierunkach związanych ze sztuką stomatologiczną i osiąga bardzo wysokie wyniki zdawalności – w zależności od kierunku kształcenia od 97 do 100% absolwentów uzyskuje pozytywny wynik na państwowym egzaminie. Duży wybór placówek to korzyść dla uczniów, którzy mogą spośród nich wybrać tę najbardziej im odpowiadającą, np. ze względu na lokalizację czy ceny kursu.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie