Dlaczego warto studiować biotechnologię?

Biotechnologia to interesujący i nowoczesny kierunek studiów, który otwiera przed nami wiele możliwości kariery. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę zajmują się biotechnolodzy – dlatego też maturzyści dość rzadko decydują się na podjęcie studiów biotechnologicznych. A szkoda, bo biotechnologia nie tylko da nam ciekawy zawód, ale szybko może też zostać naszą prawdziwą pasją.
Biotechnologia – nowoczesny kierunek
Przede wszystkim warto wiedzieć, że studia biotechnologiczne to nowoczesny i przyszłościowy kierunek. Powstał on w odpowiedzi na rozwój technologiczny i coraz dalej idący postęp współczesnego świata. Mówiąc bardzo ogólnie, biotechnologia zajmuje się badaniem wszystkich organizmów żywych, które funkcjonują w naszym świecie, a wyniki tych badań i odkrycia biotechnologów mają bezpośredni wpływ na działanie wielu firm farmaceutycznych lub zajmujących się na przykład komórkami macierzystymi. Żeby prowadzić takie badania, biotechnolog musi posiadać szeroką wiedzę merytoryczną, dlatego też studia biotechnologiczne obejmują takie dziedziny jak chemia, fizyka, matematyka, biologia i genetyka, na poziomie rozszerzonym. To studia dla osób ambitnych, które nie boją się intelektualnych wyzwań. Studia biotechnologiczne na wysokim poziomie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Po tych studiach jest praca!
Ze względu na charakterystykę współczesnego rynku pracy, wielu młodych ludzi podejmuje decyzję o wyborze studiów pod kątem przyszłego zatrudnienia. Biotechnologia to ciekawy kierunek, który zapewni nam dobrą pracę i atrakcyjne zarobki. Warto podkreślić, że biotechnolodzy mogą pracować w wielu różnych branżach – taka elastyczność jest bardzo ceniona przez pracodawców. Biotechnolog może pracować w branży medycznej, farmaceutycznej, spożywczej, rolniczej czy w ochronie środowiska. Może też oczywiście skupić się na pracy badawczej i uczynić przedmiotem swoich zainteresowań naukowych GMO, technologie medyczne, inżynierię białkową czy inny intrygujący, nowoczesny temat. Warto podkreślić, że biotechnologia to rozległy kierunek, który pozwala specjalizować się w różnych dziedzinach – mamy na przykład biotechnologię medyczną, skupiającą się na ochronie zdrowia, produkcji leków, diagnostyce i transplantologii, agrobiotechnologię – skupiającą się na rolnictwie, czy biotechnologię chemiczną, która zajmuje się przemysłem chemicznym, włókienniczym, spożywczym, a także energetyką i ochroną środowiska.
|
|