Dodawanie strony do wyszukiwarek GOOGLE, BAIDU, YANDEX, BING

Data publikacji: 2018.01.05

Dodawanie strony do wyszukiwarek GOOGLE, BAIDU, YANDEX, BING

W artykule tym w kilku krokach postaramy się poradzić wam jak dodać adres swojej witryny do najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.

Nie oszukujmy się. Na świecie liczą się tylko 4 wyszukiwarki internetowe. Są to GOOGLE, BAIDU, YANDEX i BING. Nasza strona działa w wielu językach i temat wyszukiwarek jest nam znany. Więc postaramy się krótko wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi. 


Cztery największe wyszukiwarki internetowe

Aktualnie (styczeń 2018) liczą się tylko 4 wyszukiwarki internetowe. Reszta raczej ma znaczenie drugorzędne. 

Jak każdy się zapewne domyśla GOOGLE jest numerem jeden. Pracuje we wszystkich językach. Choć jest aktualnie niedostępna np. z Iranu lub z Chin kontynentalnych, to jednak jest to najpopularniejsza strona internetowa na świecie i skupia największe zainteresowanie. Używa jej większość ludzi przeszukujących sieć. Dlatego dodanie adresu naszej strony do tej wyszukiwarki, to praktycznie konieczność. Jeżeli twoja strona jest tłumaczona 

Mimo iż poprzednia wyszukiwarka jest dostępna prawie na całym świecie, to jednak w Chinach kontynentalnych jest ona zablokowana. Rządzi wyszukiwarka BAIDU. Potężna witryna która szacuje się na 4 miejscu popularności na świecie. Jeżeli nasza strona posiada wersję w języku chińskim (tradycyjnym lub uproszczonym), a nie jest blokowana z kontynentu chińskiego (o tym jak to sprawdzić też napiszemy). To koniecznie warto dodać do niej naszą witrynę. 

W Rosji sprawa wygląda inaczej. W krajach, w których zapis języka jest oparty o znaki Cyrylicy, główną wyszukiwarką jest YANDEX, a dokładnie YANDEX.RU. Do niedawna najpopularniejsza wyszukiwarka w Rosji. Chociaż niedawno GOOGLE.RU wyprzedziło nieznacznie YANDEX-a, to należy pamiętać, że jest to nadal licząca się wyszukiwarka skupiająca połowę internautów tego ogromnego krau. Zajmuje 30-tą pozycję w światowym rankingu stron. Jeżeli tworzysz stronę w języku rosyjskim, ukraiński czy białoruskim, to nie można zapomnieć o tej wyszukiwarce

Czwartą wyszukiwarką jest BING. To wyszukiwarka firmy Microsoft, również wielojęzyczna. Alternatywnie warto dodać do niej naszą stronę internetową, bo to nigdy nie zaszkodzi. 

Są jeszcze inne małe wyszukiwarki do których warto dodać naszą stronę. Choć z naszego doświadczenia znaczenie ich jest znikome. Przykładem może być SEZNAM.CZ, wyszukiwarko/portal odgrywający dużą rolę w Czechach i Słowacji

 

Jak dodać naszą stronę do wyszukiwarek?

Poniżej przedstawiam artykuły, w których krótko i konkretnie omówimy sposoby na to, aby nasza witryna zaistniała w sieci. W jednych wyszukiwarkach dodanie adresu jest możliwe "od ręki". W innych trzeba się zarejestrować. Warto też wspomnieć, że wszystkie z wymienionych 4 wyszukiwarek oferują tzw. "narzędzia webmastera", które wspomagają zarządzanie witryną. 

 

GOOGLE

BAIDU

YANDEX

BING

Dodanie adresu tylko własnej strony

 NIE

 TAK

 TAK

 NIE

Konieczna rejestracja

 TAK

 TAK

 TAK

 NIE

 

Jak dodać stronę do BING?

Zacznijmy od BING-a. Jest to jedyna wyszukiwarka, która pozwala dodać adres dowolnej strony internetowej i bez rejestracji. 

Aby dodać naszą stronę wystarczy użyć adresu: https://www.bing.com/toolbox/submit-site-url

Podajemy adres, wpisujemy kod weryfikacyjny i gotowe!

Drugi sposób dodania, to z użyciem docelowego adresu, np. aztekium.pl. Oto przykład:

https://www.bing.com/toolbox/submit-site-url?url=http://aztekium.pl

W tym przypadku wystarczy podać tylko kod weryfikacyjny, gdyż adres naszej strony zostanie wstawiony z parametru url.


Narzędzia webmastera BING (BING Webmaster Tools)

Bing posiada zestaw narzędzi webmastera, gdzie możemy dokonywać szczegółowych czynności związanych z naszą witryną, jak dodawanie map witryn, oznaczanie nieistotnych zmiennych formularzy itp. 

https://www.bing.com/toolbox/webmaster/

 

Jak dodać stronę do GOOGLE?

Google umożliwia dodanie dowolnej strony do indeksu, ale aktualnie aby to zrobić trzeba być zarejestrowanym, czyli posiadać konto w google. 

Stronę dodajemy używając tego adresu: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Lub bezpośredni link z adresem naszej strony: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?urlnt=http://aztekium.pl

Narzędzia webmastera google (Google webmaster tools)

Po zarejestrowaniu możemy dodać swoją stronę do:

https://www.google.com/webmasters/tools

Google Search Console

Daje nam to szereg dodatkowych możliwości, przede wszystkim dodawanie map witryn, zarówno w formie plików tekstowych jak i xml

 

Jak dodać stronę do BAIDU?

Baidu oferuje proste narzędzie do dodawania stron:

https://chineseseoshifu.com/tools/submit-to-baidu.html

Jednak jeżeli chcemy dodać więcej podstron, konieczna będzie rejestracja w serwisie Baidu.

Pomocnym będzie translator, aby przejść przez proces rejestracji. Jeżeli chodzi o weryfikację, to większość chińskich serwisów nie obsługuje telefonów komórkowych spoza Chin. Ale w przypadku Baidu można użyć polskiej komórki. 

 

Dodawanie mapy witryny do Baidu

Baidu opracowało nietypowy sposób dodawania mapy witryny. Adresy naszych podstron dodajemy bezpośrednio z komputera, używając wcześniej przygotowanego skryptu i pliku tekstowego, w którym znajdują się adresy naszych podstron. 

Aby to zrobić, trzeba wcześniej uzyskać nasz identyfikator, który będzie można skopiować po zarejestrowani usię w baidu i dodaniu witryny. 

Baidu przygotowało specjalne skrypty, dla najpopularniejszych języków programowania. Wystarczy wybrac jeden taki skrypt, zmodyfikować go o nasz identyfikator. A wtedy jednym kliknięciem dodamy wszystkie podstrony z pliku txt/xml.

 

Jak dodać stronę do YANDEX?

 

Do Yandex'a, czyli głównej wyszukiwarki w Rosji, dodajemy stronę jak i mapę naszej witryny przy użyciu narzędzi webmastera. 

Stronę narzędzi webmastera yandex znajdziemy tutaj:

https://webmaster.yandex.com/

Praca z yandex-em jest o tyle prosta, że obsługa jest również po angielsku. 

 

Podsumowanie

Czy warto dodawać stronę do wyszukiwarek? Warto raczej ze względów statystycznych, żeby wiedzieć co się dzieje, z czym sobie nie radzą roboty indexujące, co indeksują, kiedy indeksują a kiedy nie. 

Ale tak naprawdę to wyszukiwarki same dbają o swą popularność i jeżeli jakieś adresy naszej witryny pojawią się w sieci to również zostaną dodane. W każdym razie dodanie nowych adresów na pewno nie zaszkodzi. 

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie