Folia bąbelkowa i pęcherzykowa nie zaraża koronawirusem!

Data publikacji: 2020.10.14

Folia bąbelkowa i pęcherzykowa nie zaraża koronawirusem!

Jakiś czas temu w sieci pojawiło się ostrzeżenie, że pęcherzykowa folia bąbelkowa naraża ludzi na zarażenie koronawirusem.


Jakiś czas temu w sieci pojawiło się ostrzeżenie, że pęcherzykowa folia bąbelkowa naraża ludzi na zarażenie koronawirusem. Zaskakująco wielu (choć czy w czasach, kiedy znajduje się całkiem sporo wierzących w płaskość ziemi coś jeszcze dziwić?) użytkowników Twittera i Facebooka uwierzyło i rozpowszechniało wiadomość dalej ostrzegając się nawzajem przed lekkomyślnym otwieraniem przesyłek, zwłaszcza z Chin. Tymczasem to oczywista nieprawda! Urosła jednak do rozmiarów fake newsa, który zrobił taką karierę, że kilku producentów folii bąbelkowej i pęcherzykowej zdecydowało się opublikować oficjalne dementi.

Jak produkuje się folię bąbelkową?

Źródłem całej histerii z rzekomym zagrożeniem folią bąbelkową okazał się post zamieszczony na satyrycznym profilu na Facebooku. Użytkownicy mediów społecznościowych mogli przeczytać w tymże poście: „Zanim zaczniesz zdejmować folię bąbelkową z opakowania swojej paczki z Amazon, pamiętaj, że powietrze wewnątrz bąbelków pochodzi z Chin”. Strona została niedługo po opublikowaniu owego posta zamknięta za publikowanie fałszywych informacji. Zamieszanie, którego narobił ów satyryczny w zamierzeniu wpis okazało się na tyle poważne, że głos w sprawie zabrali nie tylko sami producenci folii bąbelkowej, ale także naukowcy. Dr Stephanie Schroeder z wydziału biologii Uniwersytetu Webster – specjalistka w zakresie wirusologii i biochemii stwierdziła ponad wszelką wątpliwość, że konsumenci nie muszą się martwić o folię bąbelkową: „Folia nie jest produkowana w ten sposób, że ktoś wdmuchuje powietrze do folii bąbelkowej. Wiemy, że koronawirus może być przenoszony przez kropelki aerozolu z osoby na osobę, ale to nie jest powietrze, które dostaje się do folii bąbelkowej. Wirus może utrzymywać się na metalu, szkle lub plastiku do dziewięciu dni, jeśli powierzchnie nie zostały poddane odkażaniu etanolem lub nadtlenkiem wodoru. W pęcherzykach powietrza zamkniętych między dwoma arkuszami folii podczas jej zgrzewania ginie w ciągu minuty.

Folia bąbelkowa jest bezpieczna!

Jak zatem widać nie ma powodu, by obawiać się zakażenia koronawirusem przez kontakt z folią pęcherzykową. I nie ma znaczenia, czy folia ta produkowana jest w Chinach, które nota bene pandemie mają pod kontrolą, czy np. w Polsce. Jak zapewnia rodzimy producent folii bąbelkowej, firma Goldfoam śledzi epidemię COVID-19 i postępuje zgodnie z wytycznymi i środkami ostrożności zalecanymi przez urzędników służby zdrowia i samorządy lokalne, aby chronić swoich pracowników i klientów. Firma przestrzega rygorystycznych norm bezpieczeństwa i higieny we wszystkich swoich obiektach, a klienci nie muszą obawiać się zakażenia koronawirusem w wyniku pęknięcia plastikowego opakowania.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie