Gdy rezonans magnetyczny jest niezbędny

Czy w czasie konsultacji lekarskiej specjalista wspomniał o rezonansie magnetycznym. To obrazowe badanie zwykle zleca się w przypadku podejrzenia poważnej choroby. Kiedy trzeba wykonać rezonans magnetyczny i jak przebiega badanie?


Kiedy rezonans magnetyczny jest niezbędny

Rezonans magnetyczny (w skrócie MRI) to badanie obrazowe i jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych. Stosuje się ją w przypadku podejrzenia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia neurodegeneracyjne i choroby neurologiczne. Lekarz specjalista może zlecić rezonans również w celu prawidłowego zdiagnozowania przyczyn migrenowych bólów głowy lub ataków padaczki.

Samo badanie jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Pacjenci, u których wykonano rezonans magnetyczny niekiedy skarżą się jedynie na dyskomfort związany z przebywaniem przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w zamkniętej przestrzeni.

Rezonans magnetyczny - przygotowanie do badania

Od pacjentów nie wymaga się specjalnego przygotowania do badania MRI. Niekiedy specjalista zleca przyjście na czczo, szczególnie gdy rezonans magnetyczny ma nastąpić po sedacji badanego lub w przypadku dzieci. Zdarza się również, że lekarz zleca dożylne podanie pacjentowi kontrastu - specjalnego środka, który ułatwia zobrazowanie określonych struktur.

Rezonans magnetyczny - przebieg badania

Rezonans magnetyczny to badanie, w którym pacjent przez cały czas obrazowania musi leżeć nieruchomo. Badany zostaje umieszczony na specjalnym, wysuwanym stole i może ułożyć się w wygodnej pozycji, zwykle na wznak. Stół wraz z leżącym na nim pacjentem jest wsuwany do wnętrza magnesu. Z powodu umieszczenia w niewielkich przestrzeni, część badanych odczuwa dyskomfort, jednak samo badanie MRI jest całkowicie bezbolesne. Pacjent przez cały czas może kontaktować się z personelem. Służy do tego mikrofon i kamera, a oprócz tego wnętrze magnesu obrazującego ma oświetlenie i wentylację. Niekiedy stół przesuwa się dla uzyskanie dokładnego obrazu obszaru wskazanego przez specjalistę, jednak pacjent zawsze musi leżeć nieruchomo. Większości dorosłym nie sprawia to trudności, ale dzieci lub osoby starsze, którym trudno jest wytrzymać w jednej pozycji mogą zostać poddane sedacji za pomocą środków farmakologicznych.

Wybierz rezonans magnetyczny w dobrej klinice

Wielu pacjentów wybiera badanie rezonansem magnetycznym realizowane przez NFZ. Inni wolą uzyskać dokładny obraz kręgosłupa, stawów, jamy brzusznej i wielu innych części ciała, zlecając wykonanie MRI prywatnie. Bez względu na rodzaj finansowania, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej kliniki. Od jakości sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu placówki w dużej mierze zależy komfort pacjenta oraz dokładność badania. Centrum Diagnostyki Obrazowej REX MEDICA w Warszawie to sprawdzone i godne polecenia miejsce, w którym można zlecić rezonans magnetyczny w ramach NFZ oraz odpłatnie. Zespołowi medycznemu przewodniczy prof. dr hab. n. med. Romana Bogusławska-Walecka. Profesor jest jednym z pierwszych polskich radiologów, którzy zajmują się diagnostyką obrazową i badaniami MRI.

Skontaktuj się z REX MEDICA i umów na wizytę - https://rexmedica.pl/kontakt/.


Inne artykuły
jak walczyc z cholesterolem sprawdzone sposoby
terapeuta zajeciowy charakterystyka zawodu
jak dbac o pamiec i koncentracje
orteza na nadgarstek i kciuk jak wybrac
tabletki na odchudzanie opinie metody odchudzania

Testy
TEST
Zdrowie człowieka - Test z medycyny
TEST
Test z kardiologii
TEST
Narzędzia i przyrządy medyczne - test znajomości
TEST
Wiedza ogólna - test

Komentarz: