Jak być wsparciem dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły?

Początek edukacji szkolnej to okres, w którym rodzice powinni obdarzyć swoje dziecko szczególnym wsparciem. Przestawienie się z dotychczasowego trybu życia na tryb nauki może być trudne, dlatego w pierwszych tygodniach warto z jednej strony być wyrozumiałym, a z drugiej kontrolować samopoczucie swojej pociechy. Jak pomóc dziecku w procesie adaptacji? Wystarczy zadbać o kilka istotnych kwestii – począwszy od wyprawki, a skończywszy na ubezpieczeniu zdrowotnym


1.  Przygotuj dziecko do nowych warunków

Pójście do szkoły (albo przedszkola) to duże wyzwanie dla każdego dziecka. Dlatego jako rodzic, powinieneś przede wszystkim dokładnie przygotować latorośl do nowego trybu życia. Opowiedz, co czeka go w szkole, dlaczego jest tam tak wiele innych dzieci i jakie będą jego obowiązki. Wyjaśnij też, czym jest proces adaptacji, odwiedź wraz z nim szkołę podczas drzwi otwartych i pokaż mu plac zabaw, na którym będzie spędzał czas podczas przerw. Wszystko to pozwoli mu łatwiej przystosować się do nowych warunków.

2.  Ucz dziecko planowania i samodzielności

Obowiązki szkolne, zwłaszcza w początkowym okresie edukacji, mogą przytłoczyć każde dziecko. Pierwsze klasówki, konieczność stosowania się do planu zajęć czy obowiązek bycia przygotowanym do każdej lekcji to kwestie, z którymi nie każdy maluch będzie radził sobie doskonale. Dlatego również w tej kwestii potrzebne będzie Twoje wsparcie.

Jednocześnie staraj się nie wykonywać za dziecko czynności, które jest w stanie wykonać samodzielnie. Daj mu swobodę w wyborze ubrania, ucz go dobrych nawyków (np. odkładania książek czy przyborów szkolnych na miejsce) i pozwól mu wykazać się podczas rozwiązywania zadań domowych. Z czasem wszystko to zaprocentuje, a dziecko będzie o wiele lepiej radziło sobie wtedy, gdy nie będzie Cię przy nim w szkole.

3.  Integruj dziecko z rówieśnikami

Bardzo istotną kwestią w pierwszych tygodniach szkoły jest integrowanie się z rówieśnikami. Aby proces ten przebiegał sprawnie i chcąc, by Twoje dziecko szybko znalazło sobie nowych kolegów i koleżanki, powinieneś pomóc mu w tym procesie. Możesz to zrobić wychodząc z dzieckiem na plac zabaw lub pozwalając mu zaprosić koleżankę/kolegę do domu.

Co ważne, poza lekcjami staraj się też jak najczęściej przebywać z dzieckiem. Dzięki temu „nadrobicie” stracony czas, a maluch będzie miał pewność, że zawsze zapewnisz mu wsparcie w problemie. Aby zapewnić mu stała opiekę, zadbaj o siebie, swoje zdrowie i wykup odpowiednie ubezpieczenie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci wrócić do formy po chorobie czy wypadku. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/nnw-indywidualne/.

4.  Ubezpieczenie dziecka

Pobyt w szkole może wiązać się z różnymi sytuacjami, nad którymi nie będziesz mieć kontroli. Choć Twoje dziecko jest pod opieką pedagogów, musisz być przygotowany na wszystko. Aby zyskać poczucie bezpieczeństwa, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie szkolne, które chroni najmłodszych nie tylko podczas pobytu w placówce, ale również poza nią – np. w drodze do szkoły, w domu, na placu zabaw czy na wakacjach.

Co daje polisa? Przede wszystkim wypłatę świadczenia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, które skutkuje uszkodzeniem ciała dziecka. To także pomoc w powrocie do zdrowia po poważnym zachorowaniu czy wypadku obejmujące zwrot kosztów leczenia, rehabilitację, a nawet wsparcie psychologa.

Nie zapomnij również o ubezpieczeniu siebie oraz innych członków rodziny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/zycie/.


Inne artykuły
sesja ciazowa
wielofunkcyjny wozek dzieciecy czyli jaki
sensoryczna mata korekcyjna w jakim wieku mozesz cwiczyc
jaka role w odzywianiu dziecka pelni regularnosc i kontrola porcji
moc plynaca z kolorowania

Testy
TEST
Radio i telewizja - test z języka angielskiego
TEST
Bank, bankowość - test z języka angielskiego
TEST
Test o napojach
TEST
Jakie to zwierzę? - Język angielski. Test nr.2

Komentarze:
Aby być wsparciem dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły, należy przede wszystkim być dostępnym i słuchać jego potrzeb. Można pomóc dziecku w organizacji jego czasu i przygotowaniu się do lekcji. Można również wspierać dziecko w nawiązywaniu nowych znajomości i radzić sobie z ewentualnymi trudnościami. Warto pamiętać, że dziecko potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowej sytuacji i że to normalne, że może być trochę zestresowane na początku. Warto też wspierać dziecko w rozwijaniu jego zainteresowań i pasji, aby pomóc mu odnaleźć radość w szkole.
Komentarz: