Jak obniżyć rachunki za prąd w swojej firmie?

Szacuje się, że polskie przedsiębiorstwa około 20% wydatków ponoszą z tytułu zakupu energii elektrycznej. Ograniczenie wydatków na prąd stanowi więc spore pole do znalezienia oszczędności. W jaki sposób można tego dokonać we własnej firmie?


Weryfikacja mocy umownej

Pierwszy krok, jaki warto podjąć, to weryfikacja mocy umownej (zawartej w umowie ze sprzedawcą energii elektrycznej). Przede wszystkim należy przyjrzeć się fakturom płaconym za prąd w ostatnich miesiącach i latach. Może się okazać, że faktyczne zużycie, a konkretnie pobierana moc, jest znacznie niższa od limitu zawartego w umowie i firma może postarać się o korzystniejsze warunki. Zdarza się również, że umowa nie jest doskonała, ale w odwrotny sposób. Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorstwo nie doszacowało swojego poboru i regularnie płaci bardzo wysokie kary za nadmierny pobór mocy. Gdy tak się dzieje, za każdy 1 kW firma płaci aż dziesięciokrotnie wyższą opłatę dystrybucyjną! W większych przedsiębiorstwach konieczny może okazać się profesjonalny audyt energetyczny, który pomoże w sposób bardziej złożony zoptymalizować opłaty za prąd.

Modernizacja sprzętu wykorzystywanego w firmie

Kolejne pole do oszczędności to modernizacja urządzeń wykorzystywanych w firmie. Schemat będzie oczywiście różny dla każdej branży. Modernizację zdecydowanie łatwiej zazwyczaj przeprowadzić w biurach wymieniając sprzęt komputerowy na bardziej nowoczesny, instalując energooszczędne oświetlenie czy optymalizując koszty ogrzewania wody, jeśli odpowiada za nie prąd. W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, modernizacja wykorzystywanych urządzeń może okazać się bardziej kosztowna, ale z drugiej strony – istnieje szansa na uzyskanie korzystnego dofinansowania. Warto trzymać w tym temacie rękę na pulsie.

Zmiana sprzedawcy prądu

Kolejną szansę na niższe rachunki za prąd w stanowi możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Chociaż zmiana dystrybutora nie jest możliwa, to sprzedawcy działają na wolnorynkowych zasadach i mocno zabiegają o względy klientów. Sama procedura zmiany sprzedawcy jest bardzo prosta i bezpłatna. Wszelkimi formalnościami zajmuje się nowy dostawca. Więcej na temat cen prądu dla firm, korzystnych ofert i sposobów na obniżenie kosztów można znaleźć na stronie firmy Po Prostu Energia.

 


Inne artykuły
gdzie znalezc pomoc dla frankowiczow
jak planowac domowy budzet z gazetkami promocyjnymi
czy europejskie rzady i elity finansowe wlasnie usiluja nas zgladzic
kredyty na dowod nadal popularne

Testy
TEST
Test znajomości zwierząt - koty
TEST
Religia - test z języka angielskiego
TEST
Stolice państw Europy - test
TEST
Gimnastyka - test z języka angielskiego

Komentarz: