Jak podnieść swoje kwalifikacje w zawodzie?

Olbrzymim problemem obecnego systemu edukacji w Polsce jest brak przygotowania młodzieży do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Młodzi ludzie, którzy opuszczają szkolne mury, często nie potrafią zaplanować ścieżki swojej kariery zawodowej, nie wiedzą też, w jaki sposób zdobywać i podnosić swoje kwalifikacje. Podpowiadamy, jak zadbać o swoją dobrą pozycję na rynku pracy.


Do pracy niezbędne są uprawnienia

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia szkoły nie wystarczy do tego, by szybko zdobyć dobrą posadę. W wielu zawodach konieczne jest posiadanie dodatkowych uprawnień, które poświadczają zdobyte umiejętności, a nie tylko teoretyczną wiedzę – zauważa nasz rozmówca z ośrodka szkoleniowego Galileum.

Zarówno wkraczając na ścieżkę kariery zawodowej, jak i później, warto stale dbać o wysoki poziom kwalifikacji zawodowych. Wielką rolę odgrywa oczywiście doświadczenie, ale niezbędne jest także poznawanie coraz nowszych rozwiązań, trendów, możliwości i wymogów prawnych odnośnie wykonywanej profesji.

Kursy zawodowe

W wielu zwodach stałe podnoszenie kwalifikacji i odświeżanie uprawnień jest nie tylko mile widziane, ale także wymagane. Dotyczy to zwłaszcza zawodów technicznych, wiążących się z obsługą urządzeń, które przy niewłaściwej eksploatacji mogą stanowić poważne zagrożenie. Przykładowo, uprawnienia kwalifikacji zawodowej gazownika trzeba odświeżać co 5 lat.

Ponieważ uzyskanie czy odświeżenie uprawnień zawodowych często wiąże się z koniecznością odbycia egzaminów państwowych, najlepszym sposobem na przygotowanie się do nich jest udział w profesjonalnych kursach zawodowych. Szkolenia zawodowe organizowane są przez rozmaite ośrodki edukacyjne na terenie całego kraju, toteż znalezienie takiego miejsca nie powinno być trudne.

Jednak wybierając kwalifikacyjny kurs zawodowy warto dokładnie przyjrzeć się ośrodkowi kształceniowemu. Dobrze jest upewnić się, że osoby prowadzące zajęcia mogą pochwalić się zarówno doświadczeniem w danym temacie i umiejętnościami pedagogicznymi. Bardzo korzystna dla kursantów jest współpraca z ośrodkami, posiadającymi własne, akredytowane komisje egzaminacyjne.

Jak podnieść kwalifikacje pracowników?

W zakładach pracy, zatrudniających całe brygady specjalistów, np. elektryków czy gazowników lub operatorów wózków widłowych, dobrym pomysłem jest regularna organizacja szkoleń pracowniczych.

Dzięki takiej formie organizacji kursu zawodowego, pracodawca ma pewność, że wszystkie zatrudnione osoby mają aktualne uprawnienia. Zachęcające są również preferencyjne ceny przygotowania takich szkoleń i możliwość bardzo szybkiego uzyskania niezbędnych uprawnień dla ekipy zakładu.


Inne artykuły
studiujesz i pracujesz zobacz jak wygenerowac wiecej czasu dla siebie!
kiedy poinformowac przelozonych ze jestes w ciazy
o jakich zawodach juz wkrotce zapomnimy
5 wskazowek jak znalezc idealna prace dla siebie
co robi hostessa

Testy
TEST
Praca i biznes - test z języka angielskiego
TEST
Znajomość warzyw - test dla dzieci
TEST
Test wiedzy o zwierzętach. Cz.2
TEST
Łazienka - test z języka angielskiego

Komentarz: