Jak rozliczyć PIT 36 za 2019 rok?

Data publikacji: 2020.03.06

Jak rozliczyć PIT 36 za 2019 rok?

Rozliczenie podatków to obowiązek każdego obywatela zarabiającego pieniądze. Warto przy tym pamiętać, że przekroczenie terminu składania deklaracji podatkowych wiąże się z naliczaniem kar finansowych. Dlatego warto dokładnie przygotować się do całego procesu rozliczania podatków.

  1. PIT 36 - kto składa?
  2. Programy online do rozliczania PIT-ów

PIT 36 - kto składa

Pierwsze podstawowe pytanie, jakie pojawia się przy kwestii rozliczenia podatków, to: jaki formularz mam wypełnić? Jedną z najpopularniejszych deklaracji jest PIT 36. Deklarację tę mają obowiązek wypełnić i złożyć w odpowiedniej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby, które są opodatkowane według skali podatkowej (obecnie obowiązują stawki 18% i 32%). PIT 36 w 2020 roku muszą wypełnić pracownicy, emeryci oraz renciści rozliczający swoje jedyne źródła utrzymania. Dane potrzebne do zapełnienia poszczególnych okienek deklaracji bierzemy z formularza PIT 11, jakie przekazuje nam nasz pracodawca. Przedsiębiorcy mają czas na przesłania druków do końca lutego 2020 roku. Oczywiście zawsze pojawia się pytanie, do kiedy rozliczyć PIT 36? Warto przy tym po raz kolejny podkreślić, że terminy rozliczenia PIT to rzecz święta. Dlatego warto zapoznać się z dokładnym kalendarium wszystkich deklaracji. Mogą się one bowiem różnić między sobą. ZUS na pewno nie zaakceptuje naszego tłumaczenia, że pomyliliśmy daty ze względu na dużą liczbę różnych deklaracji.

Programy online do rozliczania PIT-ów

Czasy, kiedy wszystkie PIT-y, rozliczaliśmy krok po kroku z kalkulatorem w ręku, bezpowrotnie minęły. W dobie internetu powstaje coraz więcej specjalnych programów online, które praktycznie całą pracę wykonają za nas. PIT 36 przez internet może rozliczyć dosłownie każdy. Dlaczego warto skorzystać z tego udogodnienia? Przede wszystkim mamy pełną instrukcję obsługi w jednym miejscu. Nie trzeba już szukać kluczowych informacji po różnych portalach. Program do rozliczania PIT 36 został tak opracowany, aby był jak najbardziej intuicyjny. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika. Dzięki temu, krok po kroku, szybciutko uda nam się uporać z podatkami, które kiedyś spędzały sen z powiek wielu osobom. Warto przy tym także pamiętać o odliczeniu 1% na różnorodne akcje charytatywne. Wystarczy tylko w odpowiednie miejsce wpisać numer KRS organizacji. Także w tym pomoże nam internetowy program do rozliczania podatków. Dodatkowo formularze złożone drogą elektroniczną są szybciej weryfikowane przez urzędy. Ma to duże znaczenie w przypadku zwrotu pieniędzy.

 

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie