Data publikacji: 2018.02.08

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego w domu?

Nauka języków obcych nie należy do najprostszych czynności ze względu na konieczną systematyczność w dążeniu do osiągnięcia określonego celu. Praktycznie każdy jest w stanie nauczyć się przynajmniej podstaw danego języka obcego, lecz wielu z nas rezygnuje z powodu lenistwa. Często nawet systematyczność nie pomoże w opanowaniu języka jeżeli nie mam chęci lub robimy to z przymusu np. lekcje języka angielskiego w szkole. Są też osoby, które pomimo braku styczności z językiem obcym lub posiadające podstawową wiedzę, chcą się go nauczyć i rozwijać swoje umiejętności bez ponoszenia większych kosztów na szkoły językowe czy też kursy. Dla takich osób istnieje wiele skutecznych sposobów na naukę języka angielskiego, które możemy wykorzystać w domu.

 


Książki

Czytanie książek w języku angielskim jest świetnym sposobem na jego naukę dla osób znających już podstawy. Czytając naszą ulubioną książkę w obcym języku, jesteśmy w stanie lepiej zapamiętać słówka dzięki emocjom. Słowa, które są dla nas niezrozumiałe zawsze możemy przetłumaczyć mając pod ręką słownik. Korzystając z książek bez problemu możemy powtórzyć niezrozumiałe dla nas słowo lub fragment zdania - dzięki temu kontrolujemy tempo nauki i nie irytuje nas pominięty niezrozumiały kontekst. Warto pamiętać, że książki oferowane przez stacjonarne i internetowe księgarnie językowe rozwijają przede wszystkim nasze słownictwo oraz umiejętność czytania w danym języku, dlatego nie zapominajmy także o dodatkowej nauce poprzez słuchanie, które też jest bardzo istotną kwestią podczas nauki języka obcego.

Fiszki

Fiszki to prosta, lubiana i skuteczna metoda nauki języków obcych. Od kilku lat jest to bardzo popularny sposób na naukę i utrwalanie w pamięci pojedynczych słów lub wyrażeń np. w języku angielskim. Fiszki w podstawowej wersji polegają na zapisywaniu słów na obu stronach małej kartki. Z jednej strony kartki zapisujemy słowo w języku polskim, a następnie z drugiej strony przetłumaczone słowo w języku obcym. W ten sposób tworzymy listę słów, których chcemy się nauczyć. Systematyczne powtarzanie wpływa pozytywnie na naszą pamięć oraz sprawia, że nauka staje się skuteczniejsza. Fiszki są także dobrym sposobem na naukę w podróży. Fiszki możemy stworzyć samemu lub skorzystać z gotowych rozwiązań, kupując np. zestaw 1000 słów niezbędnych w podróży lub inny zestaw fiszek, który znajdziemy księgarni naukowej lub językowej.

Podręczniki

Podręczniki do języka angielskiego oferowane przez księgarnie internetowe to podstawowa metoda nauki o której często zapominamy. Jest to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, które potrafi połączyć wiele sposobów ćwiczeń np. poprzez pisanie, czytanie oraz wymowę i słuch (dzięki dołączonym płytom). Podręczniki są dostosowane do poziomu językowego, dzięki temu na każdym etapie nauki dopasujemy podręcznik do naszego stopnia wiedzy. Wielką zaletą podręczników jest możliwość samodzielnego przećwiczenia i przyswojenia prezentowanego materiału gramatycznego w dowolnym dla nas czasie. Kolejnymi zaletami są prosty język wykładu, przejrzyste układy materiału, istotne zagadnienia gramatyczne języka angielskiego oraz możliwość sprawdzenia znajomości omawianego tematu za pomocą zestawu ćwiczeń.

Dodatkowe materiały do nauki

Chcąc poznawać, powtarzać i utrwalać słownictwo w języku angielskim warto też korzystać z dodatkowych materiałów takich jak publikacje. Zarówno przez wielu uczących się, jak i nauczyli polecane są repetytoria tematyczno-leksykalne m.in. autorki Małgorzaty Cieślak przystosowane dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i zarówno osób starszych chcących rozwijać swoją umiejętności językowe. Podstawą nauki języka angielskiego jest też posiadanie słownika takiego jak np. Langenscheidt Duży słownik angielski - zawierającego bogaty zbiór haseł i zwrotów oraz posiadającego także terminy specjalistyczne.

 

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie