Jak wybrać okap kuchenny?

Można powiedzieć, że okapy kuchenne to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni. Coraz większą popularnością cieszą się okapy wyspowe, które skutecznie wchłaniają wilgoć i parę znad płyty indukcyjnej, czyniąc miejsce przygotowywania posiłków wyjątkowo czystym i przyjemnym w użytkowaniu, przy okazji zapobiegając przedostawaniu się pary do pozostałych pomieszczeń.


Okap kuchenny zamontowany nad wyspą to doskonałe rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli masz salon z aneksem kuchennym, nie musisz obawiać się, że zapachy i para z gotowania przedostaną się zbyt daleko, poza obręb części do gotowania. Pochłaniacz kuchenny to doskonała opcja również w przypadku niewielkich metrażowo kuchni, kiedy istnieje ryzyko zawilgoceń. Zatem sama kratka wentylacyjna w kuchni zdecydowanie nie wystarczy i nie rozwiąże wszystkich waszych bolączek.

Okapy kuchenne — dopasuj rodzaj do swoich potrzeb

Technologia stale rozwijając się, pozwala także na nieco inne niż zwykle zagospodarowanie przestrzeni w kuchni. Jej przykładem są okapy sufitowe cieszące się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą zaoszczędzić miejsca na ścianie poziomej lub gotują głównie na kuchennej wyspie. Różne rodzaje okapów kuchennych, np. okap podszafkowy również pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca.

Dobry rozwiązaniem coraz częściej wykorzystywanym w domach są okapy teleskopowe — nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także pozwalające na regulowanie długości, na jaką zostają wysunięte. Okapy przyścienne z kolei sprawdzają się w miejscach, gdzie kuchenka stoi przy ścianie, a wolne miejsce nad nią pozwala na zamontowanie właśnie tego rodzaju okapu.

Trudny wybór okapu kuchennego — na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Wybierając okap do Twojej kuchni, kieruj się metrażem, wygodą użytkowania, a także tym, jak często masz zamiar używać tego urządzenia. Okapy wyposażone w filtry węglowe doskonale oczyszczają powietrze i pochłaniają zapach, zatem jeśli często gotujesz, może to być odpowiednia opcja dla Ciebie. Poza tym właśnie takie modele są stosunkowo łatwe w konserwacji.

Pochłaniacze kuchenne są dobrym rozwiązaniem również w przypadku zamkniętej kuchni, gdzie obieg powietrza jest mocno ograniczony. wyciąg kuchenny chroni wówczas pomieszczenie przed wspomnianym wcześniej nadmiernym zawilgoceniem. Co ważne, okap teleskopowy lub innego rodzaju wspomniane modele, możesz zamontować samodzielnie, niemal tuż po zakupie.

Oprócz ceny ważne są takie parametry jak głośność pracy i intensywność wchłaniania pary. W naszej ofercie znajdziesz różne modele, które możesz dopasować do swojej sytuacji. Zdajemy sobie sprawę, że zbyt głośna praca urządzenia może być wyjątkowo irytująca, zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń lub gdy w domu przebywają małe dzieci. Ważna jest także szerokość okapu — nie musi on wystawać daleko poza kuchenkę lub inne miejsce, w którym przygotowujesz posiłki.

Filtry do okapu

Jeśli wybierzesz rodzaj okapu, możesz zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju filtry są Ci potrzebne. Nad płytą indukcyjną sprawdzą się filtry przeciwtłuszczowe oraz model z filtrem węglowym, który jak wspomniano wcześniej, skutecznie oczyszcza powietrze. Wówczas odprowadzisz nadmiar pary wodnej, bez pozostawiania zapachu i wrażenia dusznego pomieszczenie.

Okap ma funkcję odprowadzania zanieczyszczeń, jednak wiele osób korzysta z niego jako dodatkowego oświetlenia nad kuchenką, a także odprowadzania nieprzyjemnych zapachów z kuchni w ogóle, nie tylko tych powstałych w trakcie gotowania. Zatem dobrze, jeśli urzadzenie sprawdza się także w innych zastosowaniach.


Inne artykuły
5 pomyslow na dania z kaszy gryczanej
jak wybrac blat kuchenny z kamienia
czym jest szorowarka
pizza na spodzie z kalafiora poznaj przepis na pizze w nowej odslonie

Testy
TEST
Kuchnia - test z języka angielskiego
TEST
Kuchnia, żywność, pożywienie - test z języka angielskiego cz.2
TEST
Kuchnia, żywność, pożywienie - test z języka angielskiego cz.1
TEST
Potrawy świata - Test kulinarny

Komentarze:
Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę: 1. Wielkość kuchni: Okap powinien być odpowiednio dobrany do wielkości kuchni i do powierzchni płyty grzejnej. 2. Typ okapu: Okapy dzielą się na trzy główne rodzaje: wiszące, wbudowane i kominkowe. Wybierz rodzaj, który najlepiej pasuje do wystroju twojej kuchni i spełnia twoje potrzeby. 3. Moc: Okap powinien mieć odpowiednią moc, aby skutecznie usuwać dym i zapachy z kuchni. 4. Funkcje: Wiele okapów ma dodatkowe funkcje, takie jak filtry węglowe, regulacja przepływu powietrza i tryb wentylacji. Zdecyduj, jakie funkcje są dla ciebie ważne i wybierz okap z odpowiednimi udogodnieniami. 5. Design: Okap powinien pasować do wystroju twojej kuchni i być estetycznym elementem wyposażenia. 6. Cena: Okapy kuchenne różnią się ceną, a wybór modelu powinien być uzależniony od twojego budżetu.
Komentarz: