Jak wyrobić paszport i ile to wszystko kosztuje?

Słabnąca pandemia koronawirusa sprawia, że coraz częściej wznawiane są anulowane połączenia lotnicze między państwami. W dodatku podróże zagraniczne stają się coraz popularniejsze i oprócz znanych krajów europejskich, decydujemy się na wybór bardziej egzotycznych. Niestety podczas przygotowań do wylotu często gubimy się w formalnościach i możemy przeoczyć jedną, ale kluczową rzecz – wyrobienie paszportu. Sprawdźmy, jak wygląda cała procedura.


Gdzie wyrobić paszport?

Najpierw warto dowiedzieć się, gdzie można wyrobić sobie paszport. Tutaj mamy zarówno dobrą, jak i złą wiadomość. Rozpoczynając od tej drugiej, niestety paszportu nie wyrobimy sobie przez internet. To może okazać się sporym utrudnieniem szczególnie dla osób mocno zapracowanych i ceniących sobie nowoczesną formę załatwiania dokumentów.

Gdzie zatem składa się wniosek o wydanie paszportu? Służą do tego specjalne punkty czy biura paszportowe, zlokalizowane na terenie całego kraju. Tutaj pojawia się na dobra wiadomość, ponieważ nie trzeba szukać placówki zlokalizowanej najbliżej naszego miejsca zamieszkania i mamy w tym względzie pełną dowolność. Trzeba tylko pamiętać, że gotowy paszport odbieramy w tym samym punkcie, w którym składaliśmy wniosek o jego przyznanie.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Obecnie bazowa stawka za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł. To od niej obliczane są późniejsze zniżki i ulgi, które przysługują m.in. osobom niepełnosprawnym, emerytom, rencistom, uczniom i studentom. W niektórych przypadkach opłata paszportowa może zostać całkowicie zniesiona lub wręcz przeciwnie – powiększona. Więcej informacji na ten temat znajduje się w serwisie Joblife.

Warto jeszcze wspomnieć o wymaganych formalnościach. Jeżeli chcemy wyrobić sobie paszport, powinniśmy przede wszystkim dysponować aktualną fotografią, dowodem osobistym oraz dowodem uiszczenia opłaty paszportowej. Oczywiście wisienką na torcie jest wniosek paszporty, którego pobieramy osobiście w biurze paszportowym i na miejscu wypełniamy.

Ile trzeba czekać na wydanie paszportu? Zgodnie z prawem, na wyrobienie paszportu musimy poczekać do 30 dni. Niestety okres ten może w wyjątkowych przypadkach ulec przedłużeniu. Czy można jakoś przyspieszyć tę procedurę? Rozwiązaniem z tej sytuacji może być wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego, który wydawany jest w terminie przyspieszonym.


Inne artykuły
wakacje w portugalii dobry pomysl
legnica co musisz wiedziec o tym miescie
wyspa wielkanocna wakacje ziemia pelna tajemnic
teneryfa idealne miejsce na wakacje

Testy
TEST
Ile piłek widzisz - Test na spostrzegawczość
TEST
Architektura i budownictwo - test nr 7
TEST
Test wiedzy o zwierzętach. Cz.7
TEST
Znajomość literatów i poetów - test nr 4

Komentarze:
Tytuł powinien być - jak wyrobić lewy paszport i ile to kosztuje? :)
Komentarz: