JAK ZORGANIZOWAĆ DOMOWE STANOWISKO KOMPUTEROWE?

Data publikacji: 2019.05.12

JAK ZORGANIZOWAĆ DOMOWE STANOWISKO KOMPUTEROWE?

Każdy z nas posiada komputer w domu. Częściej są to laptopy, a rzadziej komputery stacjonarne. Czas spędzony przy komputerze często jest dłuższy niż 20-40 minut. Warto zadbać wtedy, aby nasz organizm nie męczył się siedząc skulonym i pochylonym nad ekranem laptopa. W tym artykule opiszę jak prawidłowo zorganizować takie stanowisko.


Krzesło

Krzesło wykorzystywane do pracy przy komputerze powinno być obrotowe. Powinno posiadać także mechanizm regulacji wysokości oraz podłokietniki. Warto jest zainwestować w fotel obrotowy z siatkowym oparciem. Wpływa to pozytywnie na wentylację pleców. Niemniej istotne jest także oparcie głowy. Regulacja podłokietników odciąża mięśnie ramion oraz mięśnie kapturowe. Ich prawidłowe ustawienie pozwala na swobodny spoczynek przedramion.

Monitor

Nawet jeżeli używamy laptopa zachęcam do zakupu zewnętrznego monitora i klawiatury. Laptop sprawia, iż nasza głowa jest dość mocno pochylona, co uciska nerwy przechodzące przez szyję oraz obciąża mięśnie kapturowe. Podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora oraz ustawienie go na odpowiedniej wysokości daje możliwość utrzymywania głowy w pozycji anatomicznej.

Klawiatura i mysz

Jednym kablem można podłączyć zarówno klawiaturę jak i mysz komputerową do laptopa co na pewno ułatwia użytkownie. Warto rozważyć zakup żelowej podkładki pod myszkę oraz pod nadgarstki. Pozwala ona na komfortowe ułożenie nadgarstków na miękkiej powierzchni.

Podnóżek

Podnóżek sprawia iż nasze stopy ułożone są nieco wyżej oraz skierowane ku górze. Dzięki temu mięśnie łydki są rozciągnięte, nie dochodzi do skurczu nóg, a mięsień dwugłowy nie jest uciskany co pozytywnie wpływa na krążenie krwi w kończynach dolnych.

Ile to kosztuje?

Monitor zewnętrzny można kupić już od 280 zł. Zewnętrzna klawiatura i mysz to wydatek od 50 zł. Za podkładkę żelową musimy zapłacić od 15 zł, a podnóżek kosztuje od 50 zł. Jak widać nie są to wysokie koszty, a taki jednorazowy wydatek w znacznym stopniu podniesie komfort użytkowania komputera w domowym zaciszu oraz wpłynie pozytywnie na nasze ciało, w szczególności kręgosłup.

 

Paweł Sereda

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie