Data publikacji: 2018.03.12

Jak zweryfikować bezpieczeństwo sklepu internetowego?

 

Robisz zakupy w sklepach internetowych? Kiedy ostatnio sprawdzałeś, czy miejsca, w których kupujesz są wiarygodne i bezpieczne? Klienci, niestety, rzadko to robią, a w sieci niezwykle łatwo natknąć się na oszustów. Podpowiadamy, jak zweryfikować bezpieczeństwo sklepu internetowego.

 


Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kupujesz buty w sklepie internetowym. Cena jest bardzo atrakcyjna, dlatego emocje biorą górę i raz dwa zamawiasz wybrany przez siebie produkt. Kto wie? Może to ostatnia para w Twoim rozmiarze? Myślisz sobie, że pośpiech jest wręcz wskazany. Płacisz natychmiast, korzystając z dostępnych w sklepie płatności online i z niecierpliwością czekasz na przesyłkę. Mija tydzień, a butów nie ma. Zaczynasz się już lekko denerwować. W końcu przesyłka miała przyjść kurierem w ciągu 48 godzin. Co robisz? Bierzesz telefon i dzwonisz do sklepu, by dowiedzieć się, co się dzieje. Dodzwaniasz się jednak do starszej pani, która nie wie nic a nic o Twoim zamówieniu. Ba, nigdy nawet nie słyszała o takim sklepie internetowym… Ta sytuacja jest zmyślona, ale nie brakuje prawdziwych historii tego typu w sieci. Jak ich uniknąć? Co zrobić, gdy już damy się nabrać? O tym poniżej.

Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?

Przede wszystkim, nawiązując do opisanej wyżej sytuacji, super okazje cenowe od razu powinny wzmożyć Twoją czujność. W pierwszej kolejności sprawdź, czy na stronie sklepu znajdują się wszystkie dane kontaktowe sprzedawcy i zadzwoń pod podany numer telefonu – szybko zweryfikujesz jego wiarygodność. Kupując w sklepach zagranicznych, korzystaj z odpowiednich narzędzi dostępnych w internecie – dzięki nim zweryfikujesz informacje o konkretnej domenie i dowiesz się, czy dany sklep jest zarejestrowany i działa legalnie. Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy firma jest rzetelna, nie korzystaj z opcji ekspresowego przelewu.

Wiarygodność sklepu internetowego zweryfikujesz wpisując jego nazwę do wyszukiwarki. Sprawdzisz w ten sposób, czy ktoś nie podszywa się na przykład pod znaną markę. Poczytaj również opinie innych użytkowników o konkretnym sklepie. Przede wszystkim jednak kupuj w sklepach z certyfikatami zaufania (między innymi Euro-Label czy Trusted Shop). Dzięki temu masz gwarancję, że robisz zakupy u przedsięborcy, który dobrze traktuje klientów. Oznaczenia potwierdzające posiadanie odpowiednich certyfikatów znajdziesz w widocznym miejscu na stronie sklepu.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany e-sklep posiada certyfikat SSL. To narzędzie, które zapewnia ochronę witryny internetowej oraz gwarantuje zachowanie poufności danych. Klienci często pomijają ten aspekt. Są jednak branże, gdzie bezpieczeństwo liczy się szczególnie. Przykładem mogą być sklepy sprzedające nasiona konopi jak NasionaMarihuany.com.pl, którego klienci podkreślają, że bezpieczeństwo sklepu to dla nich sprawa pierwszorzędna.

Co zrobić, kiedy trafimy na oszusta?

Kupiłeś produkt w sklepie internetowym w Polsce lub za granicą, przelałeś pieniądze, nie otrzymałeś zamówionego towaru i nie możesz skontaktować się ze sprzedawcą? Możesz liczyć na pomoc Europejskiego Centrum Konsumenckiego (dotyczy krajów UE, Islandii i Norwegii). Otrzymasz darmową poradę prawną oraz pomoc w odzyskaniu pieniędzy.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie