Jaki zawód warto zdobyć w 2023 roku?
Rok 2023 rozpoczął się już na dobre. Dlatego w myśl postanowień noworocznych i wypełniania jak najszczęśliwszego roku, warto zastanowić się, czy aby na pewno obecna ścieżka kariery zawodowej jest właściwa. W tym temacie dobrze jest myśleć długofalowo i przewidywać przyszłość rynku pracy jak najdalej. W tym wypadku warto mieć na uwadze także dotychczasowe tendencje zapotrzebowania na dane zawody. Co zatem prognozują analitycy, gdzie upatrują deficyty pracowników? O tym w niniejszym artykule.
Prognozy zawodowe
Aktualne statystyki jasno wskazują podział na zawody nadwyżkowe, zrównoważone oraz deficytowe. Osoby, poszukujące pracy – niezależnie od tego, czy dopiero wkraczają w wiek produkcyjny, czy zamierzają zmienić zawód – powinny się przyjrzeć szczegółowo opracowanym mapom z zawodami oznaczonymi jako deficytowe. To z tymi fachami w ręku jest zdecydowanie najłatwiej znaleźć pracę. Ostatecznym argumentem dla pracodawcy, żeby zatrudnić kogoś wykwalifikowanego w tym kierunku będą niedobory w kadrach. Nie trzeba wtedy obawiać się o przesyt i ścigającą się między sobą konkurencję.
Jakie zawody są najbardziej wzięte w 2023?
Na jakie zawody będzie zatem największe zapotrzebowanie w tym roku? Przewiduje się, że podobnie jak w poprzednich latach, nadal najwięcej brakuje w branżach transportowych, budowlanych czy w przemyśle. Niezmiennie najbardziej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów, ale także mechanicy, elektrycy, spawacze, operatorzy sprzętów budowlanych, pielęgniarki i lekarze. Ci ostatni muszą jednak przejść skomplikowany i wieloletni proces kształcenia, żeby wykonywać swój zawód. Inaczej jest w przypadku pozostałych zawodów.
Co zrobić, żeby zostać zawodowym kierowcą lub elektrykiem?
Do wykonywania większości zawodów deficytowych wcale nie są potrzebne wysokie kwalifikacje zdobywane latami. Często wystarczy zapisać się na odpowiednio sprofilowane szkolenie, zdać egzamin i uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu. Wąska specjalizacja oraz profesjonalne podejście szkoleniowców sprawiają, że w niedługim czasie można już rozpocząć pracę w zawodzie. I tak, żeby przykładowo zostać zawodowym kierowcą, wystarczy oczywiście mieć prawo jazdy w wymaganej kategorii oraz zapisać się na wybrane kursy dla kierowców. Wśród nich znajdują się takie, które pozwalają zdobyć uprawnienia do przewożenia towarów i osób, a także materiałów niebezpiecznych czy do nalewania i opróżniania cystern. Po takich kursach firmy transportowe będą czekały na Ciebie z otwartymi ramionami. Z kolei szkolenia UDT przygotowują kursantów do obsługi urządzeń dźwigowych, takich jak m.in.: dźwigi, żurawie, suwnice, wózki jezdniowe, wciągarki i wciągniki. Dzięki tym uprawnieniom z łatwością znajdziesz pracę w sektorze budowlanym. Znacznie więcej ciekawych kursów, przygotowujących do obecnie deficytowych zawodów oferuje chociażby Centrum szkoleniowe Lektor. Solidna dawka wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności w przystępnej formie i niedługim czasie.
Poszukiwane zawody w 2023 i nie tylko…
Wskazane zawody gwarantują zatrudnienie nie tylko w 2023 roku. Jak wskazują wcześniejsze tendencje, zapotrzebowanie na pracowników w tych branżach wciąż się utrzymuje, a więc można się spodziewać, że jeszcze przez długi czas będzie się utrzymywać. Będzie to zatem decyzja, która przyniesie długotrwałe zatrudnienie, bez obaw o utratę pracy. Jednak im wcześniej rozpoczniesz karierę w danym zawodzie, tym lepiej – z czasem i nabywanym doświadczeniem Twoje wynagrodzenie będzie wzrastać. Podobne tendencje deficytowe utrzymują się także w zachodniej Europie, gdzie zarobki są znacznie wyższe niż u nas. Dla osób, które rozważają pracę za granicą, może to być dodatkowa perspektywa i kolejna zachęta. Dlatego nie zwlekaj i sprawdź ofertę szkoleń – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
(autor zdjęcia: Kadmy)
|
|