Kiedy jest idealny moment na zmianę opon z zimowych na letnie?
Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią wielu kierowców stanie przed wyborem, zmieniać zimowe opony na letnie ogumienie czy jeszcze poczekać? Warunki atmosferyczne poza regionami południa Polski coraz bardziej skłaniają do wymiany opon w najbliższym czasie. Czym się kierować podczas wymiany opon? O tym poniżej.
Czy to czas na wymianę opon?
Na tak postawione pytanie nie jest łatwo udzielić odpowiedzi. Przede wszystkim nikt nie wie, czy zima jeszcze nie wróci na dobre, chociażby na tydzień/dwa. O ile w listopadzie decyzja czy należy zakładać opony zimowe nie należy do trudnych o tyle w połowie lutego na ogumienie letnie może być trochę za wcześnie. Pozostaje jeszcze opcja, którą jest samodzielna wymiana opon. Korzystają z niej osoby, które chcą i potrafią to zrobić, a poza tym wymieniają całe koła razem z felgą przez co nie jest im potrzebne wyważenie kół. W przypadku nagłej zmiany warunków panujących na drogach mogą one w ciągu godziny, dwóch wymienić opony dostosowując się do bieżących potrzeb.
Opony zimowe mają wbrew pozorom nieco inne właściwości od letnich
Wśród mniej doświadczonych uczestników ruchu drogowego można niekiedy spotkać się z opinią, że ogumienie letnie w porównaniu do opon zimowych tak naprawdę niewiele się różni. Prawdą jednak jest, że różnice te wychodzą dużo dalej niż rzeźba bieżnika. Najlepsze osiągi opon są do uzyskania jedynie w odpowiednich dla nich warunkach. Priorytetem powinno być dla nas bezpieczeństwo podróży, a za to w dużej mierze odpowiada przyczepność opon. Dla osób, które mają różnego rodzaju wątpliwości co do tego, czy wymienić opony powstały opony całoroczne, ale to już osobny temat.
Co oprócz bezpieczeństwa zapewniają opony letnie?
W zgodnej opinii ekspertów od tematu temperaturą graniczną dla opon letnich i zimowych jest 7 stopni. Przy czym powinna to być średnia temperatura dobowa, a nie chwilowa. Przy temperaturach niższych wygrywa opona zimowa, przy wyższych przewagę zyskują letnie opony. Z czym wiążą się główne różnice używania niewłaściwych opon? Główną jest dłuższa droga hamowania w przypadku stosowania zimowych opon podczas ciepłych wiosennych dni. I nie mówimy tu o różnicach 1-2 metrów, ale nawet 7 metrach. Co to oznacza w warunkach drogowych nie trzeba chyba wyjaśniać. Poza tym opona zimowa w ciepłe dni generuje o wiele większe opory wpływające na większe zużycie paliwa. Oczywiście, aby opony mogły zapewnić należyte osiągi warto dbać o to, aby były w należytym stanie. Zużyte, których głębokość bieżnika odbiega od dopuszczalnych wartości kwalifikują się do wymiany na nowe np. na https://noweopony.pl/opony/letnie/195/65/r15
Okresowa wymiana opon zapewnia szereg plusów
Sezonowa wymiana opon to usługa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony posiadaczy czterech kółek w okresie marzec/kwiecień. To wówczas zakłady wulkanizacyjne przeżywają prawdziwe oblężenie. Nieprzewidywalność pogody sprawia jednak, że bardzo często trudno utrafić ten idealny moment na wymianę. Tak jak wszędzie wskazany jest tu zdrowy rozsądek, tak jak opady pierwszego śniegu nie muszą być od razu zwiastunem silnych mrozów, tak pierwsze promienie słońca nie muszą oznaczać, że nadszedł czas wymiany ogumienia. Z pewnością warto wymieniać opony. Nie zapominajmy, też, że opony używane o niewłaściwej porze roku zwyczajnie się niszczą, a tym samym wcześniej będą wymagały zakupu nowych. |
|