Kiedy poinformować przełożonych, że jesteś w ciąży?

Według prawa, nie ma określonego terminu, do kiedy powinnaś poinformować pracodawcę, że spodziewasz się potomka. Ale lepiej dla Ciebie, abyś za długo z tym nie zwlekała. Chodzi tu przede wszystkim o zdrowie Twoje i Twojego dziecka, ale też o to, że kobiecie ciężarnej przysługują pewne przywileje.


Formalności związane z ciążą

Jeśli zastanawiasz się czy w ciąży jesteś zobowiązana do dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego ciąże pracodawcy to odpowiedź jest twierdząca. I uwaga, nie musi go wcale wystawić ginekolog. Także lekarz rodzinny może to zrobić. Warto tu zauważyć, że wynik badania USG nie jest uznawany za wystarczający dowód ciąży. I tak będziesz musiała dostarczyć zaświadczenie.

Druga sprawa to poinformowanie o planowanym terminie porodu, oraz okresie, kiedy zamierzasz wykorzystać urlop macierzyński.

Jakie masz prawa będąc w ciąży?

Ze swojej strony, Twój pracodawca nie może wysyłać Cię w delegacje. Twój czas pracy też ulega zmianie. Nie dostaniesz bowiem nadgodzin, ani prac nocnych. Dodatkowo, nawet jeśli jesteś zatrudniona na czas określony, nie można Cię zwolnić. Odstępstwem jest zwolnienie dyscyplinarne i bankructwo firmy.

Poza tym w czasie pracy możesz iść wykonać potrzebne badania, a pracodawca jest zobowiązany zapłacić Ci za ten czas pełne wynagrodzenie. Nie możesz też pracować w warunkach uciążliwych – w zbyt hałaśliwym pomieszczenie, dźwigając ciężkie rzeczy, czy też przy komputerze powyżej 4 godzin. Pracodawca, jeśli tylko może, powinien Ci zaproponować inne stanowisko pracy, jeśli warunki nie są przystosowane dla ciężarnych, ale nie możesz ucierpieć na tym finansowo.

Zaświadczenie o ciąży

Kolejna sprawa to fakt, że tylko i wyłącznie na Tobie spoczywa obowiązek dostarczenia zaświadczenia o ciąży, abyś przeszła pod regulacje ochronne, ale nawet jeśli tego nie zrobisz, a Twoja ciąża jest widoczna, pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania norm ochronnych ciężarnych pracownic. Mając wiedzę o formalnych obowiązkach w stosunku do pracodawcy, Twoje życie będzie znacznie prostsze i bardziej poukładane. A gdy już załatwisz wszelkie formalności, przyjdzie czas na zajęcie się sobą w tym wyjątkowym okresie, edukacja ciążowa, kompletowanie wyprawki, a później przyjemne spacery po pięknych parkach wraz z bobaskiem.


Inne artykuły
sesja ciazowa
jak podniesc swoje kwalifikacje w zawodzie
fotomodelka praca
cv klucz do sukcesu kazdego kandydata do pracy

Testy
TEST
Ciąża - test z języka angielskiego
TEST
Praca i biznes - test z języka angielskiego
TEST
Test o drzewach i krzewach
TEST
Hobby - test z języka angielskiego

Komentarz: