Kierunki medyczne - czy to są elitarne kierunki?

Rekrutacja na studia jest momentem dość stresującym w życiu każdego maturzysty, w szczególności wtedy, kiedy wiadomym jest, że egzamin nie poszedł po naszej myśli i nie będzie się posiadało wystarczającej ilości punktów. Abiturienci w oczekiwaniu na wyniki maturalne wertują strony poszczególnych uczelni i gdybają „jak fajnie byłoby się tutaj dostać”. Wiadomym jest, że każdemu zależy na dostaniu się na wymarzony kierunek i realizowaniu się w danej dziedzinie. 

W tej dziedzinie, do której ciągnie serce. Jeśli razem z tym może iść korzyść pieniężna, radość będzie podwójna. Uczelniane progi na każdej uczelni w Polsce są inne- dlatego tworzy się ogólnopolskie listy rekrutacyjne- najpopularniejsze są wciąż dla kierunków prestiżowych, tj. medycyna i weterynaria, jednak w innych dziedzinach progi są równie wysokie i może to dotyczyć kierunków np. inżynierskich. Często zdarza się, że aby studiować poszczególny, upragniony kierunek należy wyprowadzić się daleko od domu rodzinnego, np. osoba ze Szczecina studiuje na rzeszowskim Uniwersytecie Medycznym i odwrotnie.


W pogoni za marzeniami często zdarza się, że studenci pokonują znaczne kilometry lub co tydzień przemierzają je, aby mieć możliwość obcowania z dobrą uczelnią medyczną. Kierunki medyczne to nie tylko medycyna i pielęgniarstwo- to także położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia i inne dziedziny medycyny. Oczywiście lekarski jest trudnym kierunkiem o bardzo wysokich progach, jednakże jej prestiż zaczyna powoli zanikać, choć wciąż jest najdroższym kierunkiem dostępnych na poszczególnych uczelniach. Poniższy tekst będzie nieco informował maturzystów o sytuacji na rynku rekrutacyjnym w Polsce- to ważne, ponieważ na większości z kierunków matura zdana na podstawowych procentach może nie wystarczyć i warto przygotować się wcześniej na cały skomplikowany proces rekrutacji. Dla większości kierunków studiów podstawą dla całej rekrutacji będzie biologia, chemia, czyli najwięcej osób zainteresowanych tymi kierunkami będzie kończyło licea biochemiczne.

images/articles/fotolia_5647516_l.jpgOto przedmioty, które w ostatnich rekrutacjach cenią się największym zainteresowaniem w zakresie nauk medycznych:

Analityka medyczna.

Analityka medyczna jest jednym z młodszych kierunków w obrębie medycyny. W związku z rozwojem szpitali, udoskonaleniem badań diagnostycznych oraz zdecydowanym ich poszerzeniem zaczęło brakować specjalistów z tej dziedziny- po prostu nie miał kto interpretować wyników chociażby krwi. Studia na kierunku analityka medyczna pozwalają zapoznać się z tymi dziedzinami, z którymi będzie się miało styczność w pracy zawodowej. Są to m. in.: prowadzenie badań laboratoryjnych materiałów biologicznych pobranych od pacjentów, a także informacje z biochemii, toksykologii, chemii analitycznej czy mikrobiologii. Praca po ukończeniu tego kierunku to nie tylko staż i etat w szpitalu, lecz również pasjonująca kariera naukowa. W związku z tym, iż analityka wywodzi się z nauk medycznych to i zakres materiału będzie ogromny. Przyswojenie wielu wiadomości w krótkim okresie czasu dla niektórych może być trudnym zadaniem. Warto już od klasy maturalnej powtarzać duże ilości materiału, aby zdać maturę- najlepiej z biologii i chemii- na wysokim procencie. W większości uczelni medycznych właśnie zdanie biologii i chemii otwiera furtkę do rekrutacji.

Dietetyka.

W ostatnim czasie modnym staje się dbanie zarówno o swoją sylwetkę, ale również o zdrowie w postaci zbilansowanej diety. I właśnie tym ostatnim zajmują się dietetycy, ale nie tylko- pomagają w wartościowych zakupach i wspierają utrzymać postanowienie zdrowego planu żywieniowego. Rola dietetyka w zależności o miejsca, w którym pracuje będzie się nieco różniła- co innego dietetyk kliniczny, a inne usługi będzie można dostać w prywatnym gabinecie. Jedną rolę jednak wszyscy dietetycy będą mieć wspólną, a będzie to tworzenie jadłospisów na indywidualne potrzeby pacjentów. Dość nową usługą dostępną będzie robienie zakupów z dietetykiem, a jest to spowodowane sprytnym działaniem producentów, którzy umieszczaniem groźnych substancji skrytych pod wdzięcznymi, łagodnymi nazwami wręcz zmuszają ludzi do skorzystania z usług kogoś, kto się na tym zna.
Potencjalny student dietetyki powinien być przygotowany na ogrom wiadomości, które trzeba przyswoić. Wiele przedmiotów z różnych dziedzin, tj. toksykologia, konserwowanie żywności, analiza i ocena jakości produktów żywnościowych oraz anatomia i medycyna. Przy rekrutacji na ten kierunek potrzebna będzie matura z biologii bądź chemii (albo dwóch tych przedmiotów jednocześnie) najlepiej na poziomie rozszerzonym.

Elektroradiologia.

Kierunek elektroradiologia jest dziedziną pokrewną radiologii, która jest specjalizacją u studentów medycyny. Studia te cechują się wąską specjalizacją. Dodatkowym zainteresowaniem potencjalnych studentów (oraz osób pracujących w zawodzie) powinny być nowoczesne technologie, których jest pełno w tym zawodzie chociażby ze względu na sprzęt, na którym się pracuje. Zapotrzebowanie na rynku pracy zazwyczaj wykazują szpitale, bądź pracownie państwowe lub prywatne, które są wyposażone w sprzęt do diagnostyki obrazowej.
Kształcenie na tym kierunku odbywa się z obsługi diagnostycznej aparatury obrazowania oraz diagnostyki elektromedycznej z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, elektroencefalografii czy ultradźwięków. Studenci w ramach zajęć uczą się interpretowania wyników i przyrównywania ich do przyjętych norm.

 

images/articles/fotolia_35819737_xl.jpg

 


W rekrutacji na różnych uczelniach może być brana biologia- królowa nauk, jednak tu sytuacja nieco się skomplikuje, bo do gry wchodzi także fizyka i matematyka. Każda uczelnia wybiera jednak swoje przedmioty, więc proces rekrutacji rządzi się swoimi prawami.

Fizjoterapia.
Fizjoterapia jest kierunkiem studiów o bardzo złożonej specyfice- można ją studiować zarówno na uczelniach wychowania fizycznego, jak i uczelniach medycznych. W zależności od charakteru uczelni inaczej będzie przekładany materiał- w większości jednak aktywnie i w ruchu. Słowem wytłumaczenia o czym jest fizjoterapia można stwierdzić, że to nauka o wykorzystywaniu celów terapeutycznych oraz naturalnych zdolności organizmu do reakcji na bodźce.
Przyszły fizjoterapeuta powinien cechować się wszechstronnością- zarówno dobrą kondycją fizyczną, jak również zdolnością przyswojenia dużej ilości wiedzy jak na studentów przystało w krótkim okresie czasu. Dodatkowo jest to przedmiot natury medycznej, więc wiele wiadomości będzie z rodzaju gruntowych nauk jak: królowa anatomia, ale również fizjologia- czyli podstawy nauk o człowieku.
Tak jak w większości kierunków powyżej, tak i tutaj ogromne znaczenie przy rekrutowaniu się na ten kierunek będzie miała biologia lub/i chemia. Nad nimi więc trzeba się skupić w okresie przygotowawczym do matury.

Kierunek lekarski.

Kierunek lekarski jest kojarzony przez wszystkich jako kierunek bardzo prestiżowy, na który dostają się nieliczni, a progi punktowe są nie do przejścia dla przeciętnego człowieka kończącego szkołę średnią. Ma to swoją rację bytu, ponieważ studenci lekarskiego to elita, crème de la crème całego uniwersytetu. Ogromna ilość materiału w krótkim czasie może naprawdę przytłoczyć na pierwszym roku, dlatego jeśli pierwszy rok pójdzie z górki- to później może być już tylko łatwiej. Oczywiście te zdanie króluje na uczelniach, jednak większość lekarzy kończy te studia, wspominając, że nie było tak ciężko, jak to jest opowiadane na bieżąco.
Bycie lekarzem, podobnie jak pielęgniarką i każdym zawodem medycznym łączy się w jakiś sposób z powołaniem. W sercu czuć, że człowiek jest stworzony do tego zawodu, a nie innego. Mam nadzieję, iż ten fragment nie zamącił w głowach potencjalnym kandydatom. Jednak, mimo wszystko medycyna będzie nadal wciąż obleganym kierunkiem. Aby rekrutować na ten elitarny kierunek należy zaprzyjaźnić się z biologią i chemią od wczesnych czasów liceum. Próg jest wysoki, zatem przy przygotowaniach należy ćwiczyć swoją silną wolę do regularnych przygotowań- potem jednak stwierdza się, że naprawdę warto.


Pielęgniarstwo.

Pielęgniarstwo to kierunek, który kojarzony jest z dużą dozą empatii i współczucia na cierpienie innych ludzi, jednak mimo wszystko przeważa chęć pomocy im. Można by rzec, że zawód pielęgniarki jest na stałe złączony z powołaniem, chęcią zmiany świata na lepsze. Dziedziny medyczne jednak nie są wcale łatwe, ponieważ i praca z ludźmi do najłatwiejszych nie należy. Potencjalni studenci muszą być przygotowani na spontaniczne zadania rzucane przed nich w każdy dzień roboczy pielęgniarki- z pewnością nie należy popadać w rutynę.
Studenci pielęgniarstwa już od pierwszego roku muszą być nastawieni na praktyki zawodowe organizowane po zaliczeniu wszystkich pierwszorocznych egzaminów- są to praktyki na oddziałach szpitalnych. Dzięki nim można już powoli wsiąkać w życie przeciętnej pielęgniarki, poczuć atmosferę i ewentualnie stwierdzić, czy to na pewno to.
Rekrutowanie na ten kierunek będzie wiązać się jak w większości przypadkach na skupieniu większej uwagi na przedmioty biochemiczne, ponieważ to one są bardzo cenione w procesie rekrutacji. Jest to jednak zależność każdego kierunku medycznego- biologia lub chemia są czasem cenione nawet podwójnie. Dodatkową ciekawostką jest to, iż każdy kierunek medyczny, w tym pielęgniarstwo jest nasączony ogromną ilością materiału, który trzeba przyswoić z różnych dziedzin.
Znalezienie pracy jako pielęgniarka/pielęgniarz nie powinno być takie trudne- starzejące się społeczeństwo potrzebuje usług z zakresu pielęgniarstwa domowego, także szpital wcale nie jest ostateczną opcją.

Maturzysto!

Jak widzisz wszystkie kierunki medyczne do przejścia pozytywnie procesu rekrutacji potrzebują dobrych wyników z biologii i chemii. Warto zastanowić się nad swoją przyszłością i zacząć już dziś inwestować w siebie, rozwijać swoje szare komórki a nuż, za jakiś czas będziesz następcą śp. Zbigniewa Religii bądź najlepszej pielęgniarki w Twoim środowisku. Kierunki medyczne są przyszłością, chociażby ze względu na starzejące się społeczeństwo- to bardzo ważne, by miał się kto nimi opiekować.
Korzystaj z życia!

Sprawdź strony internetowe na Fabryka klienta https://www.fabryka-klienta.pl/strony-internetowe-ostrow-wielkopolski/


Inne artykuły
czy jestes dobrym kandydatem do przeszczepu wlosow w turcji
mezoterapia mikroiglowa
tabletki na odchudzanie co warto wiedziec
ukaszenia kleszczy potrafia byc niebezpieczne jak sie przed nimi chronic
wszywka alkoholowa cennik i podstawowe informacje

Testy
TEST
Narzędzia i przyrządy medyczne - test znajomości
TEST
Zdrowie człowieka - Test z medycyny
TEST
Test z kardiologii
TEST
Czy potrafisz rozpoznać karalucha?

Komentarze:
Fajna opcja później pracować jako https://medyknatelefon.pl/
Komentarz: