Legnica - co musisz wiedzieć o tym mieście?

Tutaj znajdziesz najciekawsze informacje, które dotyczą miasta Legnica. Przeczytaj zanim odwiedzisz miasto turystycznie.


Legnica leży na wysokości 113-168 metrów n.pm. przy rzekach Kawczawy i Czarnej Wody. Miasto to odznacza się w skali roku największą ilością dni słonecznych, a średnia roczna temperatura to 8,5 stopnia. Legnica położona jest na europejskim szklaku komunikacyjnym co wpływa na dobry rozwój turystyczny oraz gospodarczy. Niemcy i Czechy to bliscy sąsiedzi tego miasta. Co ciekawe przez Legnice przechodzą wędrówki handlowo-pielgrzymkowe i cystersów nazywane Via Regia. Zaczyna się ona w Portugalii, a kończy na Ukrainie.

Legnica jako znany ośrodek kulturalny w całej w Polsce

Legnica to ośrodek kulturalny i artystyczny na Dolnym Śląsku. Zdobywają tam nagrody nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą m,in.:

 • Teatr im. H.Modrzejewskiej,
 • Muzeum Miedzi,
 • Galeria Sztuki,
 • legnicka Orkiestra Symfoniczna,
 • Legnickie Centrum Kultury i wiele innych miejsc.

Legnica, także słynie z organizowania imprez, które mają charakter międzynarodowy oraz ogólnopolski. Są to:

 • Ogólnopolski Turniej Chórów "Legnica Cantat",
 • Międzynarodowa Wystawa"Satyrykon-Legnica",
 • Legnicki Festiwal Srebra,
 • Legnickie Wieczory Organowe,
 • Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat Pod Kyczera",
 • Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "Młody Paganini".

Miasto pełne zieleni

Legnica to miastom, gdzie jest wiele zieleni oraz pomników przyrody. Ma ono stuletni park, który znajduję się w samym centrum i jest dumą mieszkańców, którzy bardzo chętnie udają się tam na codzienne spacery. Ucierpiał on w 2009 roku poprzez uderzenie huraganu, a jego jego rewitalizacja kosztowała około 5 milionów. Legnica, również znana jest z przykładania uwagi do dbania o środowisko naturalne. W latach 2003-2012 otrzymało ono nagrodę zatytułowaną Gmina Przyjazna Środowisku. Miasto oprócz tego zdobyło tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii i zostało wyróżnione dwa razy Europejską Nagrodą Ekologiczną w 208 i 2009 roku. Jest, więc to świetne lokalizacja dla tych, którzy ewidentnie uwielbiają przyrodę i dbają o ochronę środowiska.

Najważniejsza budowla w Legnicy

Zamek Legnicki to najważniejszy budynek w tym mieście. Był on siedzibą książąt piastowskich, urzędów rejencyjnych niemieckich i pruskich, a także miejscem starostów habsburskich. Ślady osadnictwa sięgają do końcówki VIII wieku i istniał tam gród wraz z warownią. Bardzo prawdopodobne, że było to śląskie plemię Trzebowian. Aktualnie w zamku mieści się gimnazjum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych i Wyższa Szkoła Menadżerska.

Sprawdź jak wybrać studio tatuażu w Legnicy.


Inne artykuły
elblag co musisz wiedziec o tym miescie
walbrzych co musisz wiedziec o tym miescie
radom co musisz wiedziec o tym miescie
opole co musisz wiedziec o tym miescie

Testy
TEST
Znajomość miast świata - test nr 1
TEST
Państwa i miasta – test wyboru
TEST
Znajomość znajomości: miasta świata - test nr 2
TEST
Miasta świata – test obrazkowy

Komentarze:
Teraz już wiem, że takie miasto istnieje.
Legnica to moje miasto!
Komentarz: