Data publikacji: 2018.11.30

Martwy śledź - czyli dlaczego nikt mnie nie lubi?

Martwy śledź

Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważn w życiu społecznym jest uścisk dłoni. To w jaki sposób się witamy wiele o nas świadczy i  odgrywa bardzo duże znaczenie, zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z obcą osobą. W artykule tym omówimy problem "martwego śledzia" oraz podstawowe błędy, które mają miejsce przy tradycyjnym uścisku ręki.

 


 

 

Czym jest Martwy Śledź?

Na początku warto zadać sobie pytanie, co to takiego ten tytułowy Martwy Śledź?
Martwy śledź, to sposób podawania dłoni podczas przywitania.  W języku angielskim określany mianem dead fish handshake czyli dosłownie "uścisk martwej ryby". W Polsce określany mianem martwego śledziapodawaniem martwego śledzia, uściskiem mokrej ryby, uściskiem martwej ryby, meduzą, flakiem, wiotkim śledziem lub po prostu martwą dłonią.

 

Czyli podawanie martwego śledzia, to przywitanie, podczas którego podajemy dłoń w taki sposób, że przypomina ona martwą rybę. Czyli nasza dłoń jest wiotka, obwisła, miękka, nie naprężona, zdaje się być pozbawiona kości i mięśni, a do tego często jest jeszcze wilgotna. 

Skutkuje to nieprzyjemnym odczuciem u osoby z którą się witamy, a często nawet obrzydzeniem.
Na poniższej fotografii widzimy przykład martwego śledzia w wykonaniu papieża Benedykta XVI i rabina Metzgera.

 

Historia

Jeszcze 30 lat temu martwy śledź był w Polsce pojęciem obcym. Większość społeczeństwa zaangażowana była w pracę fizyczną. Fizyczne były również rozrywki.

Problem zaczął się pojawiać w latach 90'tych, gdy część społeczeństwa zaczęła już poświęcać się komputerom, typu Commodore, Atari, ZX Spectrum. Wtedy to właśnie zaczęły się pojawiać pierwsze martwe śledzie. 

Dzisiejsza młodzież często nie wykonuje już pracy fizycznej a swój wolny czas spędzają wyłącznie przy komputerze, tabletach lub iphonach. 

Dlatego dłonie współczesnych mężczyzn bardziej przypominają dłonie kobiet. Są również znacznie bardziej delikatne niż dłonie przeciętnego mężczyzny 30 lat temu. Dodatkowo mężczyźni niewieścieją i wielu z nich zaczyna używać różnych kremów do rąk, wazeliny, pudrów, pomadek do ust itp. W związku z tym zjawisko występowania martwego śledzia jest alarmujące! 

 

Dlaczego nie należy podawać martwego śledzia?

Odpowiedź jest prosta. Nikt nie lubi dotykać wiotkiego, martwego śledzia, a jak jest jeszcze wilgotny, to może to być nawet odrażające.

Martwy śledź, jest pewnym szokiem, rozczarowaniem dla witanego. Wczujmy się w jego rolę. Spodziewa się przywitania nieznanej osoby i przejścia do dalszych konkretów czy to biznesowych czy innych. A tu nagle doznaje szoku, rozczarowania, bo zamiast dłoni, podaliśmy mu coś wiotkiego, elastycznego, miękkiego, co zwinęło się pod wpływem nacisku jego ręki. Coś czego się nie spodziewał, a co do złudzenia przypomina nieżywą rybę. 

O ile rówieśnicy, w szkole czy w pracy zaakceptują naszą "martwą rybę", to o wiele gorzej jest przy pierwszych kontaktach np. rozmowa o pracę, spotkanie biznesowe, itp. Wywarcie złego pierwszego wrażenia może spowodować negatywny rozwój sytuacji na przyszłość. Np nie dostaniemy pracy, nie załatwimy kontraktu lub nie pozyskamy klienta, tylko dlatego, że wywarliśmy złe pierwsze wrażenie. Warto się zdecydować czy nasz rekruter/pracodawca wybierze człowieka o silnym, zdecydowanym uścisku dłoni czy wiotką, ciepłą, wilgotną obwisłą rękę. W skrajnych sytuacjach takie przywitanie może być nawet potraktowane jako zniewaga. 

 

Rodzaje martwych śledzi

Martwy śledź dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: martwy śledź suchy i martwy śledź mokry.

Jeżeli już podajemy martwego śledzia, to należy dołożyć wszelkich starań do tego aby był to śledź suchy. Nie ma nic bardziej obrzydliwego niż otrzymanie mokrego śledzia. 

Inny podział to śledź z płetwą lub śledź bez płetwy. Chodzi tutaj oczywiście o kciuk. Niektóre osoby podają martwego śledzia bez płetwy. Czyli łączą kciuk z resztą palców. Wtedy może się zdarzyć, że druga osoba uchwyci palce razem z kciukiem. To również bardzo niezręczna sytuacja. Na powyższym zdjęciu widzimy mokrego śledzia z płetwą.

 

Przyczyny podawania martwego śledzia

Przyczyn może być wiele. Poniżej postaram się wymienić kilka z nich:

Brak wyrobionych mięśni. Ciągłe klikanie w klawiaturę lub szybkę iphona nie wyrobi nam mięśni. Skoro ich nie mamy zbyt silnych, będzie to wywoływało tendencję do podawania śledzia. 

Senność, przemęczenie. Człowiek zmęczony nie kontroluje w pełni tego co robi, nie skupia się na szczegółach, więc nie myśli również w jaki sposób poda rękę... i robi to niewłaściwie. 

Strach, niezdecydowanie. Ludzie, którzy się boją, że coś pójdzie nie tak często niezdecydowanie podają rękę. Owszem prezentujemy tym swoją uległość, co może się spodobać np. pracodawcy. Ale może mu się nie spodobać nasze niezdecydowanie. Ponieważ jesteś niezdecydowany nie spinasz mięśni rąk i podajesz rękę wiotką. Podanie ręki polega na szybkim zbliżaniem się do siebie obu rąk i uścisku. Osoba niezdecydowana zaczyna podawać rękę szybko a potem nagle zwalnia. Efektem tego jest to, że druga strona łapie nas za końcówki palców. 

Strach, to również często mokra ryba. Często ludziom pocą się ręce właśnie ze strachu lub zdenerwowania. Aby nie podawać mokrego śledzia musimy opanować strach. 

Złe ułożenie palców. Czasami ludzie, którzy mają silne dłonie również podają martwego śledzia. Dzieje się to za sprawą, że podając dłoń łączą końcówki palców razem. Takie ułożenie dłoni sprawia, że druga osoba ściskając naszą rękę zakrzywi zewnętrzne palce do środka a my nie będziemy mieli siły uwolnić się z tego uścisku

 

Czy ja podaję martwego śledzia?

Jak sprawdzić czy ty sam podajesz martwego śledzia. Aby móc ewentualnie walczyć z problemem, warto sprawdzić czy sami nie podajemy martwej ryby na powitanie. 

We współczesnym społeczeństwie wielu ludzi podaje martwego śledzia. Więc jeżeli my to robimy i trafimy na podobną osobę, to podając sobie dwie wiotkie ręce możemy nie zauważyć, że coś jest nie tak. 
Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest przetestowanie uścisku dłoni w praktyce. Najlepiej udać się na budowę, gdzie mamy do czynienia z robotnikami fizycznymi i z każdym się przywitać. Oni zazwyczaj nie podają martwego śledzia, więc różnica będzie zauważalna. 
Jeżeli podałeś dłoń i wszystkie końcówki palców ręki złączyły się ze sobą, o zapewne podałeś właśnie śniętą rybę. 

 

Jak tego nie robić?

No to znając już wszystkie wskazówki, możemy przystąpić do działania. Podajemy naszą dłoń, aby nie była martwa. 

Sprawdzamy czy ręka jest sucha. Jeżeli nie jest używamy chusteczek higienicznych. 

Przed przywitaniem lekko cofamy łokieć. Odchylamy kciuk lekko do góry, minimalnie rozstawiamy palce, naprężamy wszystkie mięśnie dłoni, nabieramy odwagi i ze stałą prędkością, bez zawachania podajemy rękę lekko uściskując. 

Nie wolno się zawahać, nie wolno zluźnić naprężenia mięśni, nie doginać palców do wewnątrz, nie chować kciuka. 

Poniżej przykład prawidłowego przystąpienia do podawania ręki.

Jeżeli opanujesz sztukę odważnego podawania ręki, twoje szanse w różnych aspektach życia, znacznie wzrosną. 

 

Trening czyni mistrza 

Jeżeli stwierdziłeś, że jesteś osobą, która podaje martwego śledzia - warto coś z tym zrobić. 

Najlepszą metedą jest wzmocnienie ręki poprzez ćwiczenia. Niekoniecznie musi to być praca fizyczna, której tak nie lubimy. Można przecież skorzystać z przyrządów do tego celu. 

Każdy sposób jest dobry. 

  

Inne częste błędy przy podawaniu dłoni

Skoro znamy już największy główny problem, warto wspomnieć również o kilku mniej ważnych uściskach, których nie należy stosować.  

Ręka rękę myje - to uścisk dłoni głównie przez polityków.   Ściskając dłoń znajomego, drugą, wolną ręką przykrywasz ją z drugiej strony.  Osoba tak przywitana może się poczuć niekomfortowo. Chodzi jednak o zasygnalizowanie, że "ręka rękę myje", czyli ofiarowanie pomocy, gdy drugiej osobie powinie się noga. "Ja kryję ciebie, ty kryjesz mnie". Przywitanie głównie stosowane przez polityków.

 


Łechtanie - to uścisk dłoni, w którym podając rękę używasz środkowego palca aby połechtać dłoń witanego. Nie należy tego robić, gdyż tego typu powitanie może nieść jakiś podtekst erotyczny i zostać źle odebrane.

Imadło - uścisk znany pod angielską nazwą "bone crasher". To uścisk, w którym witający używa nadmiernej siły w stosunku do witanego. Często imadło powstaje automatycznie, gdy witany podaje martwego śledzia. 

 

Dobrym przykładem imadła jest uścisk dłoni indyjskiego ministra Narendry Modi-ego, który zastosował tak mocny chwyt imadła na ręce księcia Williama, że pozostał trwały ślad. 

 

Zniewaga - Sytuacja, w której masz częściowo zajętą rękę i dajesz do przywitania tylko dwa palce, lub 1 palec. Jest to typowa zniewaga dla osoby, z którą się witasz. Ludzie, którzy w ten sposób podają rękę nie uchodzą za osoby kulturalne. 

Rękawiczka - to jedna z form zniewagi. Jeżeli nie jesteś kobietą a znajomy też nie ma rękawicy, nie należy podawać ręki w rękawiczce. Jest to zniewaga dla tej osoby, gdyż rękawica służy do ochrony przed zimnem lub innymi rzeczami. Witany może pomyśleć, że chcesz się przed nim ochronić, dlatego używasz rękawicy. Dopuszczalne jest jeżeli obie osoby są w rękawicach i panują warunki, w których te rękawice sa konieczne. 

 

 

Cyrkowiec - to chwyt za nadgarstek, jaki stosowany jest w cyrku przy akrobacjach linowych. Owszem tego typu chwyt jest pewnym symbolem wzajemnego zaufania, zapewnieniu bezpieczeństwa. Ale powitanie to nie cyrk. 

 

Dominator - Standardowo, gdy podajemy sobie dłonie, to płaszczyzny naszych dłoni powinny być ustawione pionowo. Dominator, to sytuacja, w której podający dłoń próbuje wymusić aby zewnętrzna płaszczyzna jego dłoni była skierowana do góry, a zewnętrzna płaszczyzna dłoni witanego - do ziemi. To wyraźny sygnał, że chcemy mieć nad kimś władzę. Wyjątkiem może być przywitanie się z kobietą, w którym bierzemy jej dłoń tak, aby to jej dłoń pozostawała u góry.  Jest to symbol dżentelmeńskiego zachowania względem płci przeciwnej.  Poniżej wyraźnie widać jak Donald Trump sygnalizuje dominację próbując skierować dłoń witanego do dołu. 

Uległość - to odwrotna forma do dominatora. Tak podają rękę kobiety, jest to podanie ręki luźno zwisającej ku dołowi, z palcami skierowanymi do dołu. Podając rękę w ten sposób, możemy zostać pomyleni z kobietą. Gdyż jest to bardziej podanie palców, aby można było ucałować dłoń.


Na poniższym zdjęci uprezes Kaczyński myli z kobietą swojego kierowcę Jacka Cieślikowskiego, który podał dłoń w niewłaściwy sposób i próbuje pocałować go w rękę.

Erotyczny - Uścisk dłoni o charakterze erotycznym ma miejsce wtedy, gdy chwytamy się wzajemnie koniuszkami palców. 

Przyklepanie - to dodatkowy element, jakby uzupełnienie przywitania. Przyklepanie nie jest uważane za negatywne. Symbolizuje potwierdzenie, utrwalenie pozytywnego nastawienia do witanej osoby.

 

Teraz, znając te zasady, łatwiej wam będzie się poruszać w środowisku, gdzie podawanie ręki jest rutyną. A właściwe podawanie ręki może stać się kluczowe w dalszym życiu.

 

 

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie