Matematyka - jak sobie z nią poradzić?

Data publikacji: 2019.08.19

Matematyka - jak sobie z nią poradzić?

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. W życiu codziennym jej znajomość okazuje się niezwykle cenna - to dzięki umiejętności liczenia potrafimy przed snem wywnioskować, ile godzin snu nam pozostało, jesteśmy w stanie policzyć, o ile złotych tańsza będzie kurtka z 25-procentowym rabatem, możemy także ułożyć dietę z odpowiednią ilością kilokalorii. Matematyka spotyka nas na każdym kroku życia, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. Jak zatem na własną rękę możemy szkolić wprawę w jej zakresie?


Strach, który nie musi paraliżować

 

Matematyka jawi się jako największy szkolny przestrach. To z jej powodu wielu uczniów chodzi na korepetycje, gdzie po godzinach doszkala wiedzę zdobytą w czasie lekcji. Rok w rok matematyka jest także najczęstszą przyczyną niezdania egzaminu maturalnego. Niedostateczna ocena z matematyki nierzadko uniemożliwia także przejście do następnej klasy, niezależnie od wieku ucznia. Problemy ze zrozumieniem matematyki niejednokrotnie spędzają sen z powiek, zarówno rodziców, jak i samego dziecka.

 

Nauka matematyki wdrażana jest od najmłodszych lat. Dodawanie, odejmowanie, zapamiętywanie tabliczki mnożenia - wszystko to ma przygotować grunt do coraz to trudniejszych i bardziej wymagających zadań. Częstym problemem w pogłębianiu wiedzy z matematyki jest zbyt szybkie zniechęcenie. Kiedy poprawny wynik zadania nie odpowiada liczbie uzyskanej przez nas, a my, po trzeciej próbie, nie mamy już ochoty na nowo wyliczać danych, to matematyka staje się nużąca i uciążliwa. W odpowiedniej nauce liczy się więc cierpliwość i właściwe podejście - choć może brzmieć to banalnie, nauka naprawdę powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym.

 

Aby rozumieć działania matematyczne i zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu różnych działów, nie możemy jednak polegać tylko na wymagającym nauczycielu. W nauce matematyki systematyczność stawiana jest na pierwszym miejscu. Samodzielne ćwiczenia rozwijają pamięć, sprawiają, że trudne i długie wzory nie są już dla nas dłużej problemem. Satysfakcja z zadania rozwiązanego w pojedynkę jest również nieporównywalnie większa z tym rozwiązanym przez kolegę na szkolnej tablicy, co zachęca do dalszej pracy.

 

Testy z matematyki online, czyli sposób na piątkę

 

Współcześnie nauka matematyki nie musi wiązać się z gromadzeniem grubych podręczników oraz zbiorów zadań. Świetnym rozwiązaniem w przypadku indywidualnego zdobywania wiedzy okazuje się Internet. Filmiki wyjaśniające logarytmy, funkcję kwadratową i ciągi - wszystko to jest w zasięgu ręki. Nauka z pomocą internetu jest atrakcyjna, sprawia, że interesują się nią również najmłodsi. Aby zachęcić dziecko do stawiania samodzielnych kroków w dziedzinie matematyki, warto skorzystać z bogactwa zasobów globalnej sieci.

 

Testy matematyczne online to prosty sposób na przygotowanie się do kartkówki, sprawdzianu, odpowiedzi przy tablicy. Testy pozwalają na natychmiastowe sprawdzenie wiedzy - po wykonaniu odpowiednich obliczeń uzyskujemy wynik, który podsumowuje odpowiedzi poprawne i błędne. Internetowe testy oferują możliwość wykonania ćwiczeń z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i działania na ułamkach, czyli wszystkiego, co stanowi elementarną wiedzę i podstawowe umiejętności w granicach królowej nauk.

 

Rozwiązywanie testów online wiąże się także z mniejszym stresem - dziecko nie musi obawiać się negatywnej oceny wpisanej do dziennika. Testy można wykonywać wielokrotnie - tak długo, aż uczeń poczuje się pewien własnych umiejętności. Nauka matematyki za pomocą Internetu jest także korzystna dla portfela rodzica - wykonywanie testów, w przeciwieństwie do prywatnych korepetycji,  nic nie kosztuje, a w efektywny sposób wpływa na utrwalenie wiedzy. 

 

Internetowa nauka matematyki w łatwy sposób nadaje się także do nagrodzenia - poprawnie rozwiązany przez dziecko test, oprócz zadowolenia, może przynieść także obietnicę popołudniowego wyjścia na lody czy do kina. A jak powszechnie wiadomo, właściwa nagroda potrafi działać motywująco, zachęcać do wydajnej pracy.

 

Nauka a przyjemność zdobywania wiedzy

 

Dzięki testom online nauka matematyki nie musi wiązać się z uczuciem zniechęcenia. Internetowa rywalizacja w walce o jak najlepszy wynik doda matematycznym działaniom nieco ikry, sprawi, że zdobywanie wiedzy przybierze formę zabawy.

 

Choć słowo: matematyka niektórym może kojarzyć się ze żmudnymi obliczeniami, długimi wieczorami spędzanymi przy biurku, a nawet z bezsilnym płaczem, to nowoczesna nauka wcale nie musi wiązać się ze strachem. Wykorzystanie dziecięcego zainteresowania technologią do pogłębiania wiedzy z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci dobrych ocen, a przede wszystkim w podejściu do nauki, które będzie się odznaczać ciekawością i chęcią poznawania świata.

 

Testy z matematyki online umożliwiają więc pozytywne nastawienie, oddziałują na zaangażowanie względem szkolnego przedmiotu. Wykonywanie testów sprawia także, że na późniejszych etapach edukacji dziecko nie musi martwić się zaległościami z podstawowych umiejętności. Ugruntowana wiedza, możliwość natychmiastowego sprawdzenia własnego przygotowania, bezstresowa nauka - wszystko to przekłada się na matematyczne sukcesy.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie  matematyka testy online testy z matematyki klasa 7 zadania z matematyki klasa 6 testy matematyczne klasa 7 testy matematyczne klasa 5 testy z matematyki online matura testy matematyczne gimnazjum testy z matematyki online klasa 5 matematyka testy maturalne testy z matematyki klasa 2 testy matematyczne klasa 1 matematyka testy osmoklasisty zadania z matematyki klasa 7 testy z matematyki online klasa 4 matematyka testy gimnazjalne testy ósmoklasisty z matematyki online matematyka testy klasa 4 ułamki dziesiętne zadania z matematyki klasa 2 testy z matematyki klasa 6 zadania z matematyki