Data publikacji: 2019.02.02

Nauka przez zabawę — poznaj aplikacje edukacyjne na smartfona

Dzieciaków nie trzeba namawiać do korzystania ze smartfonów — wiele z nich najchętniej w ogóle nie wypuszczałoby tego urządzenia z ręki. Warto wykorzystać ten fakt i zachęcić swoją pociechę do nauki przez zabawę, która okazuje się naprawdę skuteczna. Pomogą Ci w tym atrakcyjne aplikacje na smartfony, stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych oraz nieco starszych użytkownikach takiego sprzętu. Poznaj najciekawsze z nich!


Aplikacje do nauki języków obcych

Nauka języków obcych to jeden z obszarów, w których korzystanie ze smartfona może okazać się niezwykle korzystne. Bez problemu znajdziesz wiele atrakcyjnych dla dzieci aplikacji, dzięki którym doskonalić będą swoje umiejętności lingwistyczne — szybko i skutecznie, a do tego z ogromną przyjemnością.

Jedną z najbardziej znanych aplikacji jest Duolingo. Możesz z niej korzystać na urządzeniach z systemem operacyjnym iOS (np. iphone 6s) czy z Androidem. Chociaż nie jest to typowa gra, potrafi naprawdę wciągnąć maluchy, a przeznaczona jest dla tych od ośmiu lat. Podczas zabawy dziecko wykonuje zróżnicowane ćwiczenia — nie tylko słucha i czyta, lecz również trenuje poprawne mówienie. Ważną kwestią jest dokładne monitorowanie czasu korzystania z aplikacji oraz postępów dziecka.

W przypadku starszych dzieci, a nawet studentów i dorosłych, świetną aplikacją okazuje się dostępna również na iOS oraz Androida aplikacja StudyStack. Są to popularne fiszki językowe w atrakcyjnej wersji elektronicznej, dzięki którym skutecznie uczysz się nowych słów. W aplikacji masz też możliwość sprawdzania wiedzy na różne bardzo ciekawe sposoby — krzyżówki, quizy czy gra „w szubienicę” to alternatywa dla nudnego powtarzania słówek na głos.

Wśród aplikacji znajdziesz też wiele propozycji dla najmłodszych, czyli dzieci w wieku przedszkolnym. Z reguły skupiają się one na nauce prostych słów, przedstawionych za pomocą kolorowych obrazków (np. „Pierwsze słowa. Gry edukacyjne dla maluchów” na Androida).

Aplikacje, które ćwiczą logiczne myślenie

Nauka programowania oraz logicznego myślenia są dziś niezmiernie ważne. Te umiejętności przydadzą się niewątpliwie w szkole, na lekcjach matematyki czy informatyki, ale też w codziennym życiu. Co więcej, mogą przyczynić się do rozwinięcia talentu i zaowocować w przyszłości imponującą karierą zawodową.

Jedną z ciekawszych aplikacji, dostępną w wersji dla dzieci w wieku przedszkolnym (4+) i szkolnym (8+) jest Lighbot. Podczas zabawy dziecko rozwiązuje ciekawe łamigłówki, które stopniowo stają się coraz trudniejsze — zadaniem jest prowadzenie robota po planszy w ściśle określony sposób, poprzez wydawanie odpowiednich komend. Wersja dla dzieci młodszych jest bardzo intuicyjna, a z aplikacji korzystać mogą użytkownicy iOS oraz Androida.

Inną aplikacją ćwiczącą logiczne myślenie i projektowanie jest Hopscotch, przeznaczona dla użytkowników systemu iOS od 8 roku życia. W trakcie zabawy maluchy samodzielnie programują postaci, zarządzają ich ruchem, mogą kreować własne animacje i gry — wszystko dzięki programowaniu poprzez układanie specjalnych bloczków z konkretnymi poleceniami. Dodatkowym plusem jest z pewnością atrakcyjna warstwa wizualna.

Aplikacje, które uczą inteligencji emocjonalnej

Nie możemy zapominać o rozwoju emocjonalnym dziecka, który jest niemniej ważny od rozwoju intelektualnego. Również w tej sferze rozwój wspierać mogą starannie przemyślane pod tym kątem aplikacje.

Dobrym przykładem jest przeznaczona do najmłodszych użytkowników systemu Android Hedgehog Free, czyli Przygody Jeżyka. Gra ma charakter ogólnorozwojowy. Przy jej tworzeniu autorzy korzystali ze wskazówek psychologa dziecięcego, dzięki czemu powstałe treści podejmują takie tematy jak empatia czy okazywanie emocji. Podczas wykonywania interaktywnych zadań i śledzenia losów jeżyka maluchy trenują też koncentrację, wyobraźnię przestrzenną czy logiczne myślenie.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie