O czym należy pamiętać decydując się na uruchomienie sklepu internetowego w UK?

Wielu osobom wydaje się że wystarczy wybrać sklep w tzw abonamencie który ma integrację z dziesiątkami/setkami hurtowni i biznes będzie kręcił się sam, niestety, pomyśl teraz - gdyby to było aż tak proste czy nie wydaje ci się że wszyscy dokoła ciebie mieliby takie sklepy i opływali by w nadmiar wolnej gotówki ?


Niestety prowadzenie sklepu internetowego to nie jest aż tak proste zadanie.

O czym należy pamiętać decydując się na uruchomienie sklepu internetowego w UK ?

Przede wszystkim dostawca

Zastanów się jakie szanse na sukces biznesowy swojego sklepu internetowego ma ktoś kto zdecyduje się na dropshipping tak szeroko dziś oferowany przez abonamentowe platformy sklepowe ?

Pomyśl czy kupiłbyś towar X w sklepie Y gdybyś miał w drugiej zakładce swojej przeglądarki otwartą stronę sklepu internetowego który ma ten sam towar 5% taniej ?

Jaką twoim zdaniem płaszczyznę do negocjacji rabatów w hurtowni ma dropshipper w porównaniu do kogoś kto zdecyduje się na zakupy hurtowe towaru ?

To wszystko są pytania retoryczne, ponieważ oczywistym jest że ktoś kto od razu kupuje duże ilości ma znacznie większe możliwości negocjacji rabatów w hurtowni niż ktoś kto kupuje/będzie kupował pojedyncze sztuki towaru.

Dropshipping to jest iluzja która jest snuta w umysłów takich jak ty przez firmy które specjaizują się w oferowaniu sklepów internetowych w abonamencie - taki “gotowiec” można by powiedzieć który ma wszystko, płacisz abonament, najczęściej jesteś kuszony sporo niższą ceną przy płatności za rok z góry, uruchamiasz sklep włączasz kolejne integracje z hurtowniami (ekstra płatne do abonamentu miesięcznego) inne funkcje które także darmowe nie są, wszystko już działa, uruchamiasz reklamę mija tydzień, dwa, miesiąc - nie ma zamówień, pytasz dlaczego ?

Wybierz kilka produktów które zaimportowałeś z hurtowni dropshipping do swojego sklepu internetowego i wpisz ich nazwy w Google i sprawdź jakie ceny oferuje twoja konkurencja ?

No właśnie …

Będą tam oferty sklepów internetowych które będą znacznie bardziej atrakcyjne niż twoja, czy twoim zdaniem klient który chce coś kupić w internecie klikając w reklamę twojego sklepu internetowego od razu kupi u ciebie towar nie sprawdzając jego ceny u konkurencji ?

Kolejne pytanie retoryczne, oczywiście że to sprawdzi szczególnie w przypadku droższych produktów. Nie masz jakichkolwiek szans na to aby konkurować z osobami które robią zakupy hurtowe więc powinieneś zapomnieć o dropshippingu a już na pewno o platformach abonamentowych które oferują te niezliczone ilości zintegrowanych w sklepie internetowym hurtowni dropshipping, to wszystko to jest iluzja.

Powinieneś wykonać pracę u podstaw i poszukać hurtowni w których będziesz w stanie otrzymać sensowne rabaty które pozwolą ci konkurować w UK ceną z innymi sklepami internetowymi jeszcze zanim zlecisz budowę sklepu internetowego firmie informatycznej.

Więcej na temat wyboru rozwiązania sklepowego przeczytasz - tutaj.

Wybrać hurtownię w UK czy w Polsce ?

Najbardziej oczywistym wyborem wydawać by się mogła Polska ponieważ z reguły można tu kupić ten sam towar sporo taniej niż bezpośrednio w hurtowniach brytyjskich, w Polsce jest mnóstwo hurtowni które importują ogromne ilości towaru z Chin oferując go do sprzedaży sklepom internetowym w naprawdę rozsądnych cenach i dość atrakcyjnymi poziomami rabatów uzależnionych od wolumenu zamówień.

Jakie są zalety handlowania w UK chińskimi produktami kupowanymi w Polsce ? 

Większość osób zastanawiających się nad uruchomieniem własnego sklepu internetowego w UK chciałaby handlować produktami markowymi, najchętniej znanych firm na których będzie dobra ,bardzo wysoka marża, czy jest to dobry pomysł ?

Niestety, jest to jeden z najgorszych pomysłów, jest tak dlatego że tego typu produktami handlują już w UK gigantyczne firmy których poziomu rabatów ty nigdy nie przebijesz, kto twoim zdaniem wygra konkurencję cenową o klienta ?

Zaletą handlu chińskimi produktami kupowanymi w polskich hurtowniach jest to że znikniesz z radaru porównywarek cenowych , generalnie nie ułatwisz klientom prostego porównania cen produktów. Dzieje się tak dlatego że są to najczęściej produkty typu “no name” spełniające te same funkcje co produkty markowe wielu firm natomiast w znacznie korzystniejszej cenie.

Powinieneś wybierać takie produkty które sprzedają się w sposób masowy, ideałem byłoby gdyby to były także produkty które ze swej natury zużywają się dość szybko (np. świece zapachowe itp.)  gdzie cena jest jednym z najważniejszych parametrów , produkty tanie i bardzo tanie.

Dlaczego to tak istotne ?

Czy twoim zdaniem ktoś kto szuka np. mydelniczki lub uchwytu do papieru toaletowego czy świecy zapachowej zmarnuje kilka dni czasu na to aby znaleźć najtańszy produkt ?

Raczej mało prawdopodobne ponieważ jego czas który musiałby na to poświęcić będzie wart znacznie więcej niż oszczędność którą mógłby dzięki temu osiągnąć, po prostu są to produkty na takim poziomie cenowym że ludzie nie zastanawiają się zbyt długo nad ich zakupem, proces decyzyjny jest dość szybki i spontaniczny ponieważ są to niewielkie kwoty. Produkt musi być ładnie wyeksponowany, mieć topowej jakości zdjęcia (pamiętaj że kupuje się oczami), dobry opis no i bezkonkurencyjną cenę.

Dodatkową zaletą tego typu produktów które możesz sprzedawać tym samym klientom cyklicznie jest to że w bardzo prosty sposób możesz zbudować w sklepie internetowym listę mailingową i zarabiać na tych samych klientach po wielokroć kusząc różnymi promocjami. Raz pozyskany płatną reklamą klient może ci generować zyski przez lata - to bezcenne.

Gdy masz już wybraną hurtownię i wiesz co będziesz sprzedawał kolejnym etapem będzie znalezienie firmy informatycznej która zbuduje twój sklep internetowy pod brytyjski rynek.

Dobrym pomysłem na uruchomienie sklepu internetowego w UK jest sklep dedykowany wyłącznie pod Polonię, nie ma w Europie drugiego kraju do którego wyjechałoby tylu Polaków co Wielka Brytania. 

Więcej na temat uruchomienia sklepu internetowego w UK pod Polonię przeczytasz - tutaj.

Jak wybrać firmę informatyczną która zbuduje ci sklep internetowy ?

Jest mnóstwo firm informatycznych które zbudują ci profesjonalny sklep internetowy UK jest pełna tego typu ofert czy to firm brytyjskich czy polonijnych czy nawet polskich, wystarczy wpisać w google.co.uk zapytania tj.

  • sklep internetowy uk
  • sklep internetowy w uk
  • firmy budujące sklepy internetowe w uk

otrzymasz niezliczoną liczbę wyników firm które tego typu rozwiązania budują, lecz tutaj w odróżnieniu od produktów nie powinieneś kierować się wyłącznie jak najniższą ceną ponieważ jest to usługa. Zastanów się teraz czy zleciłbyś np. remont swojej łazienki firmie wyłącznie na podstawie najtańszej oferty którą otrzymałeś ?

Podobnie jest w branży IT, z tą różnicą że jest to usługa wysokospecjalistyczna i niestety im niższa cena tym wyższe będzie ryzyko wplątania się w stałe cykliczne opłaty związane z póżniejszą obsługą takiego sklepu internetowego, choć nie jest to regułą.

Najlepszą praktyką jest odrzucenie skrajnych rozwiązań najtańszych i najdrozszych i wybranie drogi tzw. środka.

Jak sprawdzić która oferta będzie najlepsza ?

Powinieneś pytać o takie rzeczy jak:

  • czy sklep internetowy będzie twoją własnością i będziesz mógł nim swobodnie dysponować ,częstą praktyką jest udostępnianie klientowi jedynie części sklepowej bez możliwości administracji wszystkimi elementami strony
  • czy domena i hosting zostaną zarejestrowane na ciebie ,tu podobnie jak wyżej częstą praktyką jest rejestracja domeny i hostingu na firmę która wykonuje sklep - rodzić to może wiele spornych sytuacji w przyszłości - powinieneś unikać tego typu praktyk - domena i hosting zawsze powinny być rejestrowane na właściciela sklepu a dostęp powinien zostać mu przekazany w dniu rozliczenia projektu
  • czy będą jakieś dodatkowe stałe comiesięczne koszty związane z późniejszą obsługą takiego sklepu czy wszystkim zarządzasz samodzielnie poprzez graficzny panel administracyjny - niestety jest to plagą najtańszych ofert gdzie wykonawcy nie mówią wprost że będą opłaty dodatkowe i to opłaty cykliczne związane z obsługą
  • czy twój sklep zostanie zbudowany na jakiejś popularnej platformie tj. Wordpress czy będzie to rozwiązanie autorskie lub dedykowane tworzone pod ciebie ,powinieneś unikać dwóch ostatnich ponieważ wiążą się one z dość wysokimi kosztami - także opieki serwisowej, platforma open-source tj. Wordpress daje ci pełną niezależność od firmy informatycznej

Czy zlecenie dodatkowych prac tj. opracowanie tekstu opisów produktów czy nagrywanie meteriałów wideo firmie która buduje sklep internetowy to dobry pomysł ?

Niekoniecznie, z reguły bywa tak że jeśli firma informatyczna ma dość szeroki zakres usług a nie jest to wielka korporacja to podzleca poszczególne dodatkowe usługi na zewnątrz, dla ciebie może się to wydawać na pierwszy rzut oka wygodne bo załatwiasz wszystko w jednym miejscu natomiast nie jest to zbyt korzystne kosztowo ponieważ firma w swoje DNA ma wpisane wypracowywanie zysku i nie robi nic za darmo, jeśli ktoś podzleca wykonanie np.powyższych prac na zewnątrz, to oczekuje swojego udziału przez co cena usługi będzie dla ciebie wyższa niż gdybyś sam poszukał copywritera który zajmuje się wyłącznie copywritingiem, lub gdybyś sam poszukał firmy która specjalizuje się wyłącznie w nagrywaniu reklamowych materiałów wideo.

Pozycjonowanie sklepów internetowych przez firmy które je budują

Częstą praktyką firm zajmujących się budową sklepów internetowych jest oferowanie tzw. usługi pozycjonowania sklepów internetowych, najczęściej jako tzw. “gratis”  lub płatny jednorazowo dodatek do sklepu. Głównym zadaniem tego typu praktyk jest stworzenie wyobrażenia kompleksowości oferty, podobnie jak w przypadku powyżej - “ułatwienia” życia klientowi. Niestety, tego typu usługi na ogół nie są tym co sugeruje nazwa ponieważ ograniczają się jedynie do zainstalowania modułu do optymalizacji tekstów pod kątem SEO, oraz do zaindeksowania sklepu w Google.co.uk

Obie te usługi z punktu widzenia ruchu który przełoży się na zamówienia w twoim sklepie internetowym jako takie są kompletnie bezwartościowe.

Co da ci indeksacja w Google.co.uk ?

To że jeśli ktoś znając już adres URL twojego sklepu internetowego np. www.twojsklep.co.uk otworzyłby wyszukiwarkę google.co.uk i wpisał w niej bezpośrednio ten adres, wtedy wyszukiwarka pokaże link do twojego sklepu.

Zastanów się teraz ile osób wie o istnieniu twojego sklepu internetowego, tym jaki jest jego adres URL ?

No właśnie, nikt, twój klient szukając produktów, twojego sklepu internetowego w sieci nie będzie wpisywał w google.co.uk jego adresu URL tylko nazwy konkretnych produktów których szuka. Aby twój sklep reagował w google.co.uk na takie zapytania wyświetleniem go na 1 stronie wyników potrzebna jest inna usługa zwana - linkowaniem.

Niestety nie jest to tanie ani mało czasochłonne, ponieważ opiera się o publikację wysokiej jakości eksperckich artykułów w poczytnych portalach o wysokim trust rank, bez tego, nie da się osiągnąć ruchu organicznego z Google za pomocą którego klienci trafialiby do twojego sklepu i konkretnych produktów.

Jeśli więc zobaczysz w ofercie firmy informatycznej zajmującej się budowaniem sklepów internetowych tekst “pozycjonowanie w cenie” lub “pozycjonowanie w opłacie jednorazowej” możesz całkowicie wykluczyć prawdopodobieństwo tego że poprzez takie działanie w twoim sklepie internetowym pojawi się ruch z wyszukiwarki.

Pozycjonowania sklepu internetowego nie da się zrobić w opłacie jednorazowej ponieważ aby osiągnąć jakiekolwiek rezultaty w postaci ruchu, tego typu artykułów eksperckich z linkiem typu dofollow do twojego sklepu czy produktów powinno być mnóstwo. Niestety napisanie takich tekstów jak również wykupienie tzw. miejscówki tanie nie jest.

Moduły do optymalizacji tekstów to raczej dodatki do linkowania dzięki któremu można trochę podbić ruch.

Jeśli nie chcesz czekać na wyniki co w przypadku pozycjonowania potrafi trwać pół roku lub dłużej jest alternatywa w postaci reklamy w Google Ads za którą płacisz bezpośrednio firmie Google i ruch masz natychmiast, na takie frazy kluczowe na jakie chcesz lub reklama na Facebooku która ma również wiele zalet w przypadku sklepów internetowych.

Więcej na temat reklamy sklepu internetowego na Facebooku przeczytasz - tutaj

Jak widzisz życie właściciela sklepu internetowego nie jest tak łatwe jak opisują firmy specjalizujące się w oferowaniu sklepów internetowych w tzw. abonamencie, ruch w sklepie nie pojawi się znikąd, nie jest to też tanie, a nawet gdy się pojawi to w przypadku gdy nie przepracujesz od podstaw tematu wyboru hurtowni nakłady na reklamę mogą się okazać 100% stratą pieniędzy.

Więcej na temat budowy sklepów internetowych w UK, analiz rynku UK na podstawie danych statystycznych Google możesz przeczytać na tej stronie - sklepinternetowy.co.uk


Inne artykuły
jak korzystac z telefonu swiadomie w firmie
zainwestuj w bezpieczenstwo danych w twojej firmie
jak powinna byc skonstruowana umowa kupna sprzedazy rzeczy
jak zareklamowac firme
call center czym jest i jak wplywa na firme

Testy
TEST
Test znajomości ptaków - cz 4.
TEST
Test wiedzy o zwierzętach. Cz.3
TEST
Praca i biznes - test z języka angielskiego
TEST
Malarstwo - Test ze sztuki

Komentarz: