Data publikacji: 2017.12.01

Odmiana przez przypadki

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają - tymi słynnymi słowami Mikołaj Rej już w wieku XVI nawoływał rodaków, aby z dumą tworzyli i posługiwali się w języku ojczystym. Mimo tego, że język polski jest bez wątpienia piękny, nie należy niestety do najłatwiejszych, przysparzając tym samym wielu problemów nie tylko cudzoziemcom. Również Polacy, którzy na co dzień władają swoim ojczystym językiem, wpadają w sidła wielu językowych pułapek. Niewątpliwie jedną z nich jest odmiana rzeczownika przez przypadki, nazywana inaczej deklinacją.


O co chodzi w deklinacji?

W deklinacji dochodzi do zmiany końcówki rzeczownika oraz brzmienia pytania, na które odpowiada. Temat to ta część wyrazu, która w trakcie odmiany nie ulega zmianie, choć należy mieć na uwadze tzw. “oboczności”, czyli wymianę jednych samogłosek lub spółgłosek na inne. W naszym języku wyróżniamy aż siedem przypadków: Mianownik, Dopełniacz, Celownik, Biernik, Narzędnik, Miejscownik i Wołacz. Brzmi strasznie, a to jeszcze nie koniec. Na szczęście w dobie wszechstronnego Internetu bez problemu znajdziemy wiele praktycznych źródeł pomocy, dzięki którym nasze wątpliwości szybko zostaną rozwiane.

 

Blog czy bloga? Kiedy zasady przestają być zasadami

Kierując się słowami Reja i aby z dumą władać językiem ojczystym, należy to robić prawidłowo, niestety to właśnie deklinacja sprawia Polakom wiele kłopotów i prowadzi do rozmaitych pomyłek. Nie wystarczy opanować na pamięć pytań, na które odpowiadają poszczególne przypadki, trzeba mieć też na uwadze wyjątki, których w języku polskim jest niestety niemało, np. rzeczownik “książę”, choć jest rodzaju męskoosobowego, to odmienia się jak rzeczowniki nijakie. Innym ciekawym przykładem jest słowo “blog”, który stanowi przykład rzeczownika męskiego nieżywotnego, a w jego przypadku biernik jest równy mianownikowi, w związku z czym powinniśmy mówić: “piszę blog”, a nie jak powszechnie się przyjęło “piszę bloga”. Druga forma zdobyła jednak taką popularność, że obie zostały uznane za prawidłowe.

 

Jak widać język może zmienić się z dnia na dzień, a liczba zasad nim rządząca wydaje się niemożliwa do opanowania. Na szczęście istnieje szybki i łatwy sposób, aby sprawdzić, jak odmienia się dane słowo i nie będzie w tym potrzebna coraz to nowsza wersja grubego słownika. Nieoceniony w tej kwestii okaże się Internet i strony takie, jak choćby: http://aztekium.pl/przypadki, na której z łatwością, poprzez wpisanie potrzebnego słowa do przeglądarki, otrzymamy jego odmianę we wszystkich przypadkach.

 

Deklinacja w wielu językach, w jednym miejscu

Odmiana przez przypadki, czyli deklinacja, to nieodłączna część nauki gramatyki języka. Część czasami niełatwa, sprawiająca uczącym się wiele trudności. Zwłaszcza jeśli język, którego się uczą, jest językiem obcym. Na szczęście żyjemy w czasach, w których internet bardzo ułatwia nam życie, w tym również naukę gramatyki języków.

 

Poznaj Aztekium.pl

Pod adresem http://aztekium.pl/przypadki można znaleźć rozwiązanie dla swoich kłopotów i wątpliwości podczas nauki gramatyki, a konkretnie odmiany przez przypadki. Twórcy strony w prosty, przystępny sposób dali na niej możliwość sprawdzenia, jak wygląda deklinacja konkretnego słowa lub frazy. Także słów powszechnie niestosowanych lub mało znanych jak chociażby "wiplala".

 

Deklinacje w kilkunastu językach

"Wiplala" to mało znane, ale akurat słowo z języka polskiego. Jednakże Aztekium.pl bynajmniej nie tylko na naszej ojczystej mowie się koncentruje. Autorzy tego serwisu zgromadzili na witrynie deklinacje z aż 11 języków, a wkrótce będą dostępne z dwóch bardzo niszowych, dialektów dolnołużyckiego i górnołużyckiego.

Wśród już dostępnych deklinacji, przeważają odmiany przez przypadki w językach słowiańskich. Oprócz polskiego można sprawdzić deklinacje w czeskim, słowackim, rosyjskim, serbskim, chorwackim, słoweńskim, łotewskim. Ofertę uzupełniają odmiany przez przypadki w języku niemieckim, arabskim i fińskim.

 

Dlaczego warto?

Warto odwiedzać Aztekium.pl, ponieważ skorzystanie z serwisu jest całkowicie darmowe. Poza tym witryna jest prosta, nieprzeładowana, szybko się ładuje, więc można sprawdzić interesującą nas odmianę bardzo szybko również za pośrednictwem tabletu albo smartfona.

 

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie  Nauka polskiego online odmiana przez przypadki kot odmiana przez przypadki dom odmiana przez przypadki Przypadki online Nauka polskiego dla obcokrajowców Nauka języka polskiego dla dzieci odmiana przez przypadki ćwiczenia Odmienić przez przypadki Nauka polskiego dla dzieci Nauka polskiego dla dzieci obcokrajowców odmiana wyrazu dom Odmieniaj przez przypadki odmiana przez przypadki przyjaciel odmiana przez przypadki chłopiec Nauka polskiego odmiana przez przypadki niemiecki odmiana wyrazu ołówek przez przypadki odmiana wyrazu kakao