Opole - co musisz wiedzieć o tym mieście?

Opole znajduję się w województwie opolskim. Sprawdź, ciekawe fakty i informacje o tym mieście w tym artykule.

 


Nazwa miasta pochodzi od najstarszej jednostki terytorialnej Słowian - "Opola". Opola były to lokalne terytoria, na których mieszkała wspólnota sąsiedzka. Broniła się ona wspólnie przed wrogami. Ludzie będący w tej wspólnocie mieszkali wokół pól uprawnych oraz pastwisk.

Najciekawsze fakty o mieście Opole

  • Oprócz faktycznego powyżej wspomnianego historycznego powstania miasta istnieje, także legenda. Mówi ona o władcy plemienia, który kiedyś oddalił się w czasie polowania od swojej ekipy i się zgubił. Nie mógł znaleźć drogi powrotnej, więc błąkał się po lesie przez kilka dni. W końcu wyszedł na polanę i zobaczył tam stojące chaty wieśniaków. Widząc to krzyknął z ulgi i radości "O! Pole!"i rozkazał w tym miejscu wybudować gród, który został nazwany właśnie Opole.
  • Między dwoma rzekami Obrą, a Młynówką znajduję się tak zwana "Pasieka". Jest to wyspa, która powstała naturalnie po powodzi w 1600 roku. Dawno temu stał tam gród Ostrówek, a następnie Zamek Piastowski. Aktualnie pozostała po nim tylko Wieża Piastowska.
  • W roku 1963 zorganizowano w Opolu Festiwal Piosenki. Dziś jest to jedno z najbardziej znanych festiwali w całej Polsce. Wydarzenie to odbywa się w Amfiteatrze Tysiąclecia i może on pomieścić 3653 osób.
  • Stawek Barlickiego niegdyś był fosą, która otaczała Zamek Piastowski. Znajduję się on koło popularnego amfiteatru i w nocy jest podświetlany.
  • Jedną z najciekawszych atrakcji Opola jest Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Znajduję się ona na przeciwko wejścia do Ratusza. Pod nogami można zobaczyć gwiazdy wraz z autografami znanych ludzi sceny muzycznej takich jak Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen czy Beata Kozidrak. Aleja ta powstaje od 2004 roku.
  • W Opolu znajduję się Most Groszowy, który zawieszony jest nad Kanałem Młynówka. Jego nazwa wzięła się stąd, ponieważ kiedyś, aby przejść przez niego należało uiścić opłatę w wysokości jednego grosza. Mówi się, że jest to jedne z najpiękniejszych miejsc w tym mieście i często wybieranie jest na romantyczny spacer. Z tego powodu nazywany potocznie jest Mostem Zakochanych, bo zawieszane są na nim kłódki z imionami.

Warto udać się, także na wyspę Bolko. Znajduję się tam ogród zoologiczny o powierzchni 30 hektarów. Jest tam 1000 zwierząt do zobaczenia.

Sprawdź także jakie wybrać studio tatuażu w Opolu.


Inne artykuły
elblag co musisz wiedziec o tym miescie
radom co musisz wiedziec o tym miescie
walbrzych co musisz wiedziec o tym miescie
legnica co musisz wiedziec o tym miescie

Testy
TEST
Znajomość znajomości: miasta świata - test nr 2
TEST
Państwa i miasta – test wyboru
TEST
Miasta świata – test obrazkowy
TEST
Znajomość miast świata - test nr 1

Komentarze:
Tatuażu bym sobie raczej nie zrobił :)
Komentarz: