Opony całoroczne, wady i zalety
W Polsce ze względu na dosyć wyraźne różnice atmosferyczne pomiędzy latem, a zimą większość kierowców decyduje się na wymianę opon dwa razy w roku. Jednak obecnie na rynku związanym z motoryzacją coraz częściej możemy spotkać opony całoroczne. Czy są one lepszym wyborem od zimowych i letnich opon? Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką to serdecznie zapraszamy do lektury tego tekstu.
Zalety opon całorocznych
Jedną z największych zalet opon całorocznych jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać co sezon na inne ogumienie, a co za tym idzie nie ma problemu z przechowywaniem opon, który ze względu na daną porę roku akurat nie użytkujemy. Niewątpliwą zaletą opon całorocznych jest ich wysoka odporność na zużycie, ale należy tutaj pamiętać, że tyczy się to osób, które wykonują rocznie stosunkowo małą ilość kilometrów- około 5 tysięcy. Przy tego typu przebiegach, opony wystarczą nam nawet na 10 sezonów, co jest oczywiście bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Są one także dobrym rozwiązaniem w przypadku posiadania małego auta miejskiego, który nie posiada dużej mocy, gdyż opony całoroczne najlepiej sprawdzają się przy prędkościach typowo miejskich. Należy jednak dodać, że opony całoroczne całkiem dobrze radzą sobie na mokrej powierzchni, jednak jedynie w porównaniu do opon zimowych, które nie są przystosowane do jazdy na "mokro".
Wady opon całorocznych
Niestety należy przyznać, że takie ogumienie ma zdecydowanie więcej, wad niż korzyści. Przede wszystkim w związku z tym, że są one wykonane z hybrydowej mieszanki gum, nie są one tak wydaje podczas hamowania jak tradycyjne opony zimowe lub letnie. W międzynarodowych testach hamowania z prędkości 100 kilometrów na godzinę, osiągają drogę hamowania dłuższą o nawet kilka metrów w porównaniu z oponami typowo zimowymi czy też typowo letnimi. Z uwagi na tę cechę są odradzane w przypadku częstych podróży autostradą czy też drogami szybkiego ruchu. Nie sprawdzą się także w przypadku samochodów o dużej mocy silnika. Z uwagi na swoją strukturę oraz budowę opony całoroczne zdecydowanie gorzej radzą sobie z pokonywaniem dynamicznych zakrętów, a także szybciej ściera się w nich bieżnik.
Czym się różnią opony całoroczne od zimowych i letnich?
Opony całoroczne są to opony zimowe, które producent dostosował dzięki unikalnemu składowi mieszanki gum do eksploatowania także w warunkach letnich. Występuje w nich zdecydowanie twardsza niż w tradycyjnej oponie sezonowej mieszanka gumy. Przez swoje różnice w budowie strukturalnej opony te zachowują się nieco inaczej od opon letnich i zimowych. Różnice te są najbardziej widoczne w przypadku skrajnych warunków atmosferycznych oraz w przypadku wysokich prędkości, takich jak prędkości autostradowe. To wtedy opony całoroczne najbardziej ustępują tym sezonowym w bardzo istotnej kwestii, czyli w bezpieczeństwie. Jeżeli chodzi o ekonomię to tutaj występuje zdecydowana różnica, na korzyść opon całorocznych, gdyż decydując się na tego typu ogumienie wystarczy zakupić jeden komplet opon, a nie dwa tak jak w przypadku opon sezonowych.
|
|