Pierwsze CV - jak napisać CV bez doświadczenia?

Jeszcze się uczysz, albo właśnie ukończyłeś edukację? Szukasz swojej pierwszej pracy, co wiąże się z napisaniem CV? Nie robiłeś tego nigdy wcześniej i nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać? Wystarczy, że przeczytasz poniższy artykuł, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.


Od czego zacząć?

Zanim zaczniesz pisać CV, zastanów się, gdzie chciałbyś podjąć zatrudnienie. Szukasz pracy dorywczej (na wakacje), a może chcesz rozpocząć karierę w branży, w której już masz wykształcenie. Niezależnie od tego, co wybierzesz, zawsze należy zadać sobie pytanie: czego oczekuje pracodawca? Twój życiorys powinien odpowiadać na jego potrzeby. Zacznij od przejrzenia i przeanalizowania ofert (z łatwością znajdziesz je w internecie) i przygotuj CV, które będzie na nie odpowiedzią.

Jak opisać wykształcenie?

Jeśli jeszcze jesteś w trakcie nauki możesz opisać więcej jej aspektów. Jednakże jeżeli już skończyłeś swoją edukację lub jesteś aktualnie na studiach, wpisywanie szkoły podstawowej, czy nawet średniej, będzie zbędne. Wyjątek stanowi sytuacja, w której uczęszczałeś do profilowanego liceum (np. artystycznego) czy też do technikum, gdzie uzyskałeś uprawnienia do jakiegoś zawodu, które mogą okazać się istotne.

Pamiętaj także, aby zaznaczyć w jakich latach uczyłeś się w danej instytucji lub wpisać “obecnie” zamiast roku zakończenia, jeśli nadal tam uczęszczasz.

Co z brakiem doświadczenia?

W sytuacji, gdy chcesz pójść do swojej pierwszej pracy, nie będziesz miał zbyt dużego doświadczenia, a już w szczególności nie zawodowego. Możesz jednak nadrobić to wolontariatami, projektami z odpowiedniej branży, czy też umiejętnościami, które są w niej cenione.

Pierwsze CV z Ciekawe CV

Umiejętności są istotne

Gdy dojdziesz do momentu opisywania swoich umiejętności, spróbuj określić ich poziom. W tym przypadku także zastanów się co warto wpisać. Najważniejsze z nich umieść na początku wymieniania, tak, aby od razu rzucały się w oczy. Dzięki temu jest większa szansa, że pracodawca doceni Twoje CV i odezwie się w sprawie rozmowy rekrutacyjnej.

Do zdjęcia!

Kolejnym elementem, który warto jest zawrzeć w CV, to Twoje zdjęcie. Zwróć uwagę, aby wyglądało ono profesjonalnie. Nie może to być fotografia wykonana na wakacjach, czy taka, na której widnieją inni ludzie. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ takie zdjęcie będzie częścią pierwszego wrażenia, jakie wywrzesz na pracodawcy.

Czas na stworzenie Curriculum Vitae

Gdy poukładałeś już sobie w głowie wszystkie powyższe zagadnienia - czas zabrać się do robienia dokumentu! Jeśli nie czujesz się pewnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy będzie to Twój pierwszy życiorys, możesz skorzystać z pomocy. W internecie łatwo znajdziesz kreator, który zawiera gotowy wzór CV do wypełnienia. Dzięki niemu nie pominiesz żadnego aspektu, a samo przygotowywanie stanie się dla Ciebie dobrą zabawą. Wystarczy, że wpiszesz swoje dane i informacje w odpowiednie rubryki, a program zajmie się całą resztą za Ciebie. To wygodne i praktyczne rozwiązanie! Tak przygotowany dokument możesz śmiało wysłać do pracodawcy i czekać na odpowiedź.

Wypróbuj kreator CV Online


Inne artykuły
jak podniesc swoje kwalifikacje w zawodzie
zmiana zawodu lub branzy to dopiero wyzwanie
cv klucz do sukcesu kazdego kandydata do pracy
fotomodelka praca

Testy
TEST
Praca i biznes - test z języka angielskiego
TEST
Lekarze - test wiedzy o znanych lekarzach
TEST
Test z Astronomii cz 6.
TEST
Matematyka - test z języka angielskiego

Komentarz: