Przygotowanie do egzaminów ósmoklasisty

Przygotowanie do egzaminów ósmoklasisty Edukacja w polskich szkołach jest krytykowana z wielu stron - za sposób nauczania, za nagromadzenie materiału, za jego jakość, za plany lekcji, za ilość sprawdzianów, za egzaminy i ich poziom. Oliwy do ognia dolała pandemia - zdalne nauczanie, do którego nikt nie był przygotowany, sprawiło, że uczniowie nie przyswoili zaplanowanego materiału. Spowodowało to nerwowość nauczycieli, rodziców i samych uczniów, których czekał egzamin kompetencji trzecioklasisty, egzamin ósmoklasisty, matura. Dwa ostatnie egzaminy są szczególnie ważne, ponieważ zdobyta na nich punktacja jest istotna przy wyborze dalszej placówki edukacyjnej i może zaważyć na przyszłości ucznia.


Jak nadrobić materiał i przygotować się do egzaminu?

Nadrabianie materiału nie kojarzy się dobrze - wymaga wzmożonej pracy ucznia i poświęcenia wolnego czasu. W przygotowaniu do egzaminu trzecioklasisty może pomóc rodzic. Wiedzę na tym poziomie raczej każdy posiada. Inaczej rzecz wygląda w przypadku starszych dzieci - o ile  z językiem polskim dziecko i nastolatek jest w stanie sobie poradzić, o tyle matematyka jest problemem. Jeśli w domu nie ma starszego rodzeństwa lub rodzica, który potrafi objaśnić jak rozwiązywać zadania, przygotowanie do egzaminu wydaje się trudne. Nie jest jednak niemożliwe.

Gdzie szukać pomocy do egzaminów?

Uczniowie kończący edukację w szkole podstawowej, którzy chcą zdobyć dużo punktów na egzaminach, jak również ci, którzy chcą nadrobić zaległości, lecz mają z tym problemy mogą skorzystać z pomocy jaką jest kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. Zajęcia prowadzą placówki, w których zatrudnieni są nauczyciele i trenerzy posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności (m.in. potrafią nawiązać kontakt z każdym dzieckiem, uczą skutecznych metod zapamiętywania). Uczniowie odbywają zajęcia w małych grupach po to, by każdy z nich miał szansę na na zrozumienie i przyswojenie materiału. Tematyka zajęć jest ukierunkowana w taki sposób, by uczestnik kursu nabył wiedzę potrzebną do zdania egzaminu i nabył pewności, że jest  do egzaminu dobrze przygotowany. Warto zorientować się jakie jeszcze zajęcia prowadzone są w tego typu placówkach - wiele z nich prowadzi zajęcia z matematyki dla młodzieży (może przydać się starszemu rodzeństwu albo w przygotowaniu do matury), nauka języka obcego, kurs biznesu dla nastolatków. Największą zaletą tego typu zajęć jest nacisk na praktyczne umiejętności, na to, co w życiu się przydaje lub może się przydać. Słynna zasada „zakuć, zdać, zapomnieć” tu nie ma miejsca bytu.

 

 

 

 


Inne artykuły
karty pracy dla 4 klasa
centrum edukacyjne
ksztalcenie zawodowe po szkole sredniej - mozliwosci
metody szkolne nauki czy dzialaja

Testy
TEST
Egzamin do policji - Test - cz.2
TEST
Egzamin do policji Test cz.3
TEST
Egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich 26 września 2020 r.
TEST
Czy potrafisz rozpoznać karalucha?

Komentarz: