Radar burz – jak sprawdzić pogodę?

Data publikacji: 2021.02.02

Radar burz – jak sprawdzić pogodę?

 

Wielu użytkowników sprawdza pogodę za pomocą telewizji i portali informacyjnych. W tym poradniku chcielibyśmy przedstawić radar burz pozwalający śledzić wyładowania burzowe na żywo.


Radar burz

Radar burz udostępnia opcje śledzenia wyładowań w czasie rzeczywistym. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu radarów burzowych zlokalizowanych na całym świecie. Tak złożony system radarowy powoduje, że szczegółowość i jakość danych wyświetlanych jest bardzo duża. Radar burz jest w pełni interaktywny i pozwala na dowolne przesuwanie burzowej mapy. Stacje radarów odbierają sygnały piorunów za pomocą metody time of arrival w skrócie TOA. Radar wykorzystują także technikę detekcji TOGA, czyli Time-On Group Arrival. Wykorzystanie obydwu technologii zwiększa możliwości sprawdzania burzy w czasie rzeczywistym. Każdy piorun, który uderzy w dowolnym miejscu Polski zauważany jest przez radar burz. Następnie serwery portalu przetwarzają odebrany sygnał burzy i nakładają dane na mapę radaru burzowego. Każdy korzystający z tego rozwiązania może być pewien niezawodności tego systemu śledzenia burzy. Ewentualne błędy w dostarczaniu danych śledzenie frontów burzowych wynikają z zbyt małej ilości radarów burz na danym terenie. Jednak każdy z fanów niebezpiecznych zjawisk ma możliwość dołączenia do ogólnoświatowej sieci radarów burzowych. Wystarczy zgłoszenie się na stronie Blitzortung, aby otrzymać zestaw radarowy dający możliwość dołączenia do tej inicjatywy. Pamiętajmy im większa liczba urządzeń w sieci tym większa dokładność analizowanych danych.

Radar burz jak sprawdzać?

Na samym początku wejdź na radar burz aby załadować mapę. W następnej kolejności powinieneś znaleźć swoją lokalizację na interaktywnej mapie. Możesz to zrobić za pomocą przycisków nawigacji w prawym górnym rogu lub za pomocą scrolla w myszce. Jeżeli odnalazłeś obszar, który chciałbyś śledzić zwróć uwagę na kolorowe punkty. Jeżeli w miejscu które obserwujesz nie zauważyłeś żadnych oznaczeń to możesz jeszcze oddalić całą mapę. Pojawiające się kolorowe punkty oznaczają wyładowania pioruna w ostatnim czasie. Radar burz aktualizowany jest w czasie rzeczywistym, czyli na żywo widzisz każde wyładowanie w obserwowanym miejscu. Czerwone punktory to najnowsze wyładowania burzy z ostatnich 15 minut. Im ciemniejszy kolor pioruna tym wyładowanie nastąpiło wcześniej. Radar burz to bardzo dobre narzędzie pozwalające na śledzenie przemieszczania się całych frontów burzowych. Dzięki oddaleniu mapy możesz znaleźć burzę w dowolnym miejscu Polski i Europy. Jeżeli zastanawiasz się czy pojechać nad działkę sprawdzić otoczenie miejsca do którego się udajesz.

Radar burz i pogody online

Technologia dzięki wykorzystaniu Internetu jest coraz bardziej rozwinięta. Coraz lepsze rozwiązania i strony internetowe takie jak GdzieJestBurza.info dają możliwości o których jeszcze 10 lat temu nawet nie marzyliśmy. Już teraz radar burzowy możesz sprawdzić na każdym dowolnym urządzeniu, które posiada Internet.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie