Radom - co musisz wiedzieć o tym mieście?

Radom słynie z najbardziej popularnych memów w Polsce. To właśnie z tego miasta pochodzi Chytra Baba. Zobacz, czego jeszcze możesz dowiedzieć się o tym mieście.

 


Według historyków osada istniała już w VIII wieku. Dwa wieki później czyli w X wieku wybudowano gród obronny. Kazimierz Wielki w latach 1360-1370 ufundował budowę murów miejskich, ratusza, zamku i kościoła farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

  • Co dwa lata w Radomiu na lotnisku Sadków odbywają się pokazy lotnicze o nazwie Radom Air Show.
  • W Illinois, w Washingtonie leży mała miejscowość nazwana Radom. Została ona nadana przez osadników z Polski, którzy przybyli do USA.
  • W Radomiu urodził się Szymon Wydra, Tomasz Karolak czy Dorota Chotecka.
  • Na Zamku Królewskim w 1469 roku Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Jan von Tieffen złożył hołd Kazimierzowi Jagiellończykowi.
  • Główny deptak znajduje się na ulicy Żeromskiego.

Legenda o powstaniu miasta Radom

Młody myśliwy polował przez wiele dni i nigdzie nie widział żadnej zwierzyny. Przemierzał wiele kilometrów i z dnia na dzień tracił on nadzieje oraz siły. W koronie drzew siedział orzeł o srebrnych piórach i przyglądał się myśliwemu i wiedział, że to chłopak o dobrym sercu. Widząc jak on się męczy opowiedział młodemu mężczyźnie o zaczarowanym grodzie, w którym płynie mleko i miód. Oszołomiony myśliwy nie czekając wyruszył na poszukiwanie krainy wraz z orłem, który opowiadał dalej historie.

Kraina ta była nad Mleczną, a ludzie mieszkający tam dzieli się krainą wraz z rusałkami. Życie toczyło się w tym miejscu bardzo spokojnie, ale z czasem mieszkańcy stawali się zazdrośni i chcieli wszystkie lasy, doliny i rzeki tylko dla siebie. Wygnali, więc rusałki. Przez to zapadli w wieczny sen, a zaklęcie mogła złamać osoba o wrażliwym i dobrym sercu. Myśliwy w końcu dotarł na miejsce i przysiadł na niskiej gałęzi. Wsłuchiwał się w śpiew ptaków i wodę w strumyku po czym wypowiedział słowa "Rad dom, bym tutaj zbudował." I w tym momencie ukazała się jemu wioska, a mieszkańcy obudzili się ze snu. Za przerwanie klątwy młodzieniec został zarządcą grodu, który został nazwany Radom od słów "rad dom".

Sprawdź także jak wybrać studio tatuażu w Radomiu.


Inne artykuły
opole co musisz wiedziec o tym miescie
walbrzych co musisz wiedziec o tym miescie
elblag co musisz wiedziec o tym miescie
legnica co musisz wiedziec o tym miescie

Testy
TEST
Państwa i miasta – test wyboru
TEST
Miasta świata – test obrazkowy
TEST
Znajomość znajomości: miasta świata - test nr 2
TEST
Znajomość miast świata - test nr 1

Komentarze:
dzięki teraz wiem więcej o tym mieście
Rusałkę teraz trudno spotkać
Komentarz: