Studiujesz i pracujesz? Zobacz, jak wygenerować więcej czasu dla siebie!

Prowadzisz intensywny tryb życia, który skutecznie odbiera Ci czas na odpoczynek i przyjemności? Na dłuższą metę taki tryb życia może skutkować nie tylko zmęczeniem, ale też negatywnie odbić się na zdrowiu. Podpowiadamy, co zrobić, żeby wygospodarować więcej czasu dla siebie w wypełnionej obowiązkami codzienności.


Po pierwsze: ustal priorytety

Studia, praca, relacje, hobby – życie każdego z nas składa się z wielu składowych, a wraz z ich liczbą pogodzenie ich ze sobą staje się coraz trudniejsze. Gdy życie zaczyna wymykać się spod kontroli pod naporem obowiązków, warto ustalić hierarchię ich ważności. Jeśli równocześnie studiujesz i pracujesz, zastanów się, który z tych obowiązków jest dla Ciebie istotniejszy i bardziej perspektywiczny – czy praca jest tylko dorywczym dodatkiem do nauki lub odwrotnie – twoja praca już teraz daje ci perspektywy rozwoju, natomiast studia są jej uzupełnieniem. Wiele zależy od tego, o jakiej pracy mówimy, czy studia, na których jesteś, dają Ci satysfakcję i dostarczają niezbędnej wiedzy, lub po prostu służą do zdobycia konkretnego tytułu. Zdjęcie z siebie ciężaru oczekiwań, zgodnie z którymi wszystko, co robisz, musi być perfekcyjne, może przynieść dużą, pozytywną zmianę. Zastanów się, czy wszystkie elementy twojej codzienności są konieczne – może się okazać, że pewne rzeczy robisz „z rozpędu” i zabierają czas, nie dając w zamian satysfakcji.

Po drugie: narzuć sobie rutynę

Intensywny tryb życia może wpoić w nas przekonanie, że liczba godzin w dobie jest zdecydowanie za krótka. Często jednak wynika to z faktu, że czas, który mamy, spędzamy nieefektywnie, po prostu marnując go na czynności, które nie są tego warte. Warto więc zacząć od właściwej organizacji i rozplanowania dni tygodnia, koniecznie uwzględniając w nim nie tylko obowiązki, ale również czas na przyjemności i wypoczynek. Przykładowo, jeśli dojazdy do pracy lub na studia zajmują Ci sporo czasu, można pomyśleć o jego optymalizacji – rozwiązaniem może być car sparing lub decyzja o kupnie samochodu, lub, jeśli to korki są problemem, przesiadka do miejskiej komunikacji. Czas w niej spędzony można poświęcić na relaks, np. czytanie. Jeśli stałym elementem Twojego tygodnia są treningi, planuj je tak, by odbywały się tuż po pracy lub zajęciach, co pozwoli wyeliminować „puste” godziny, które trudno spędzić efektywnie. Analogicznie, jeśli „okienka” w ciągu dnia są nieuniknione, wykorzystuj je na naukę, zakupy czy spotkania towarzyskie. Co równie ważne, postaraj się utrzymywać względnie stałe godziny zasypiania i budzenia się – stały rytm dobowy sprawia, że organizm funkcjonuje znacznie lepiej nawet przy stosunkowo krótkich okresach wypoczynku.

Szukaj okazji, by ułatwić sobie życie

Pamiętaj: nikt nie musi nieść całego życia na własnych barkach. W obliczu braku czasu warto szukać sposobów na maksymalne odciążenie z obowiązków lub uproszczenie czynności, które zajmują sporo czasu. Zacznij od podstaw – jeśli tracisz sporo czasu (i pieniędzy) na wyprawy po zakupy, zacznij kupować w sklepach online, co obecnie pozwala zaspokoić niemal każdą potrzebę. Jeśli chcesz być aktywny, ale treningi poza domem i dojazdy na nie pochłaniają sporo czasu, zacznij ćwiczyć w domu, w dogodnych dla siebie porach i komfortowych warunkach. Jeśli brak czasu utrudnia Ci utrzymywanie towarzyskich relacji, postaw na alternatywę – nie każde spotkanie musi być osobiste, czasem wystarczy pogawędka online, która pozwoli być ze sobą na bieżąco. Jeśli natomiast nie masz czasu na gotowanie i za grosz zdolności kulinarnych, wybierz catering dietetyczny. Zdrowy i smaczny catering w Warszawie każdego dnia dostarcza http://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-warszawa/, który oferuje 9 rodzajów diet skrojonych pod rozmaite gusta i preferencje. Do wyboru jest m.in. dieta dla sportowców, wegan, osób chcących zredukować wagę lub wykluczyć gluten, a wszystko to w kilku opcjach kaloryczności. Catering dietetyczny zapewnia zbilansowane posiłki na cały dzień, więc całkowicie eliminuje konieczność gotowania i przy okazji gwarantuje, że jemy smacznie i zdrowo.


Inne artykuły
wskazowki dotyczace wyboru najlepszego radcy prawnego
cechy idealnej opiekunki pracujacej w niemczech
podejrzewasz ze twoj pracownik jest nielojalny skorzystaj z uslug biura detektywistycznego
pierwsze cv jak napisac cv bez doswiadczenia
o jakich zawodach juz wkrotce zapomnimy

Testy
TEST
Praca i biznes - test z języka angielskiego
TEST
Studia - test z języka angielskiego Cz.2
TEST
Studia - test z języka angielskiego Cz.1
TEST
Rasy i narodowości - test z języka angielskiego