Synektik montuje pierwszy w Polsce system ZAP-X

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zakupił pierwszy w Polsce mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii głowy, mózgu i szyi - ZAP-X. Niedawno został rozstrzygnięty przetarg. Kwota, która zostanie przeznaczona na zakup i montaż urządzenia, to 19,5 miliona zł. brutto.

Olsztyn pierwszym w Polsce

Na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstanie ośrodek radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. W tym celu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zakupi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. UWM otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe dofinansowanie w obligacjach skarbowych. Już w 2020 r. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNiSW, przekazał rektorowi, prof. Ryszardowi Góreckiemu, symboliczny czek na kwotę 18 mln zł. stanowiącą dofinansowanie do projektu. Uczelnia chce przeznaczyć te środki (aktualnie 19,5 mln zł.) na zakup unikatowego mikroakceleratora liniowego, umożliwiającego prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Olsztyn będzie pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie, placówką, która będzie dysponowała tak zaawansowanym urządzeniem.


Źródło: www.uwm.edu.pl

Czym jest ZAP-X?

Zap-X to zupełnie nowy standard w nowoczesnej radiochirurgii. Jest innowacyjnym systemem, umożliwiającym szybką i precyzyjną terapię megawoltową. Posiada wbudowany akcelerator liniowy i własne osłony radiologiczne. Dzięki unikatowym rozwiązaniom żyroskopowym daje bardzo duże możliwości jeżeli chodzi o radiochirurgię mózgu, głowy czy szyi.

Radiochirurgia stereotaktyczna (SRS) jest dobrze zbadaną i skuteczną metodą leczenia wielu nowotworów mózgu, w tym guzów mózgu, a także wybranych śródczaszkowych zaburzeń naczyniowych. Uważana za alternatywę dla zabiegu chirurgicznego. Urządzenie sprawdza się szczególnie przy nieinwazyjnym usuwaniu nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. SRS jest nieinwazyjną procedurą ambulatoryjną, która często zapewnia równoważne lub lepsze wyniki niż operacja chirurgiczna z niewielkim lub zerowym okresem rekonwalescencji!

Przede wszystkim daje neurochirurgom możliwość bezpiecznego i nieinwazyjnego leczenia pacjentów.
System ZAP-X jest znany z wykorzystywania ruchu żyroskopowego do kierowania wiązek radiochirurgicznych pod wieloma unikalnymi kątami, które precyzyjnie koncentrują promieniowanie na docelowym guzie, co w konsekwencji skutkuje znacznie mniejszą ekspozycją zdrowej tkanki mózgowej niż w przypadku wielopunktowych systemów dostarczania promieniowania.
Ta metoda zabiegu chroni zdrową tkankę mózgu i jej funkcje.

ZAP-X jest również pierwszym i jedynym dedykowanym systemem radiochirurgicznym, który nie wymaga już źródeł promieniotwórczych Kobaltu-60, eliminując w ten sposób znaczne koszty licencjonowania, zabezpieczania i regularnych wymian aktywnych izotopów promieniotwórczych.

Nagranie prezentacji urządzenia

Budowa urządzenia

System charakteryzuje się unikalną konstrukcją z własną osłoną radiologiczną, która eliminuje potrzebę posiadania kosztownych i skomplikowanych konstrukcji chroniących przed radiacją.
Posiada własny, nowoczesny akcelerator liniowy, który jest akceleratorem typu S, co oznacza, że nie będzie konieczności wymiany źródeł radioaktywnych. Jest to akcelerator miniaturowy.
System ogranicza ryzyko ewentualnych błędów ludzkich poprzez zastosowanie walidacji dawki wyjściowej w czasie rzeczywistym.
ZAP-X jest urządzeniem innowacyjnym pod względem bezpieczeństwa. Dzięki specjalnej budowy kolimatora zapewnia unikatową precyzję.
Niskie koszty systemowe, lepsza ekonomia i większa szybkość działania, powodują zachowanie optymalizacji kosztów dla użytkownika. Jednym słowem będzie to system tani z równoczesnym zapewnieniem wysokiej jakości terapii radiochirurgicznej.
Szacuje się, że w stosunku do innych, starszych systemów, system ZAP-X zmniejsza wyciek promieniowania o prawie 50 razy.

Producent

Projektantem i producentem platformy radiochirurgii żyroskopowej ZAP-X® jest firma ZAP Surgical Systems, Inc. ZAP został założony w 2014 roku przez dr Johna R. Adlera, dyrektora generalnego i założyciela ZAP Surgical and Emeritus Dorothy & TK Chan, profesora neurochirurgii i radioonkologii na Uniwersytecie Stanforda.
Dr Adler jest również wynalazcą CyberKnife® i założycielem Accuray, Inc.
ZAP-X wykorzystuje unikalną konstrukcję bez krypty, która zazwyczaj eliminuje potrzebę stosowania kosztownych, ekranowanych gabinetów zabiegowych. ZAP-X wykorzystuje również nowoczesny akcelerator liniowy, który eliminuje stosowany od dawna, promieniotwórczy izotop Kobalt-60.

29 czerwca 2018r. doszło do porozumienia pomiędzy prezydentem Stanów Zjednoczonych - Donaldem Trumpem, dyrektorem generalnym ZAP - Johnem Alderem i dyrektorem generalnym FoxConn-Terrym Gou, na mocy którego produkcja ZAP-X miała zostać przeniesiona do nowopowstałego kompleksu firmy Foxconn zlokalizowanej w USA, w stanie Wisconsin. Foxconn, to jeden z największych producentów elektroniki i komponentów komputerowych na świecie. Od lewej do prawej: prezydent USA (Donald Trump), dyrektor generalny Zap (John Adler), dyrektor generalny Foxconn (Terry Gou), dyrektor generalny SoftBank (Masayoshi Son)

Urządzenie zostało dopuszczone do użytku w Stanach Zjednoczonych już w 2017r., w 2020 dopuściła je Japonia a w lutym 2021 Unia Europejska. Aktualnie trwają procedury dopuszczenia ZAP-a na rynek chiński.

Kto zamontuje urządzenie?

W przetargu złożył ofertę jeden wykonawca i to on zamontuje urządzenie. Jest to wyłączny dystrybutor ZAP-X na Polskę, spółka giełdowa Synektik SA, (która ma również prawa dystrybucji na kilka sąsiednich krajów).
Synektik SA znany jest z dystrybucji różnego rodzaju sprzętu medycznego do szpitali a przede wszystkim jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację, robotów chirurgicznych Da Vinci, amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, Inc.

Firma jest również wiodącym producentem radiofarmaceutyków na Polskę i ościenne kraje. Od kilku lat pracuje nad tzw. kardioznacznikiem. Jest to innowacyjny radiofarmaceutyk służący do diagnostyki chorób serca. Kardioznacznik jest obecnie na etapie 3 fazy badań klinicznych.

Dotychczasowe instalacje

Poza Stanami, od 2021r trwa ekspansja na Europę. Aktualnie szpital Bonifatius w Lingen (Niemcy) jest pierwszym szpitalem w Europie, który pracuje z najnowocześniejszym urządzeniem do radioterapii ZAP-X.

Źródło: https://www.bonifatius-hospital-lingen.de

Kolejną instalacją jest Swiss Neuro Radiosurgery Center (SNRC) w Zurychu, w Szwajcarii. oraz European CyberKnife Center w Monachium.

Kolejne jednostki, które nie uruchomiły jeszcze instalacji to:
Advanced Radiosurgery at the Virgen de la Paloma Hospital w Madrycie będzie pierwszym szpitalem w Hiszpanii. (Planowane uruchomienie na koniec 2021 roku.), Department of Neurosurgery IRCCS Istituto delle Scienze Neurologiche di Bologna, we Włoszech oraz Centre de Cancérologie de la Porte de Saint-Cloud (CCPSC) w Boulogne we Francji. Tutaj szacuje się, że pierwsze leczenie pacjentów w CCPSC rozpocznie się jesienią 2022 roku. W zależności od tempa prac przy poszczególnych instalacjach, Olsztyn może być 5-7 placówką w Europie dysponującą tym sprzętem.

Inne artykuły
gdy rezonans magnetyczny jest niezbedny
jak walczyc z cholesterolem sprawdzone sposoby
domowy plan treningowy czyli jak skutecznie cwiczyc
sok z aronii czyli zielona apteczka
jak dbac o higiene jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Testy
TEST
Zdrowie człowieka - Test z medycyny
TEST
Test z kardiologii
TEST
Narzędzia i przyrządy medyczne - test znajomości
TEST
Test z Astronomii cz 5.

Komentarze:
Kosmiczny wygląd :)
Się Polska w końcu doczekała fajnej zabawki.
Gratuluję. Cieszę się, że na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstanie taki ośrodek z takim wyposażeniem.
Ja liczę, że Olsztyn będzie się reklamował nie mniej niż niemieckie ośrodki.
Synektik to jedna z najbardziej rozwojowych firm na polskim rynku. Bardzo mocno zdywersyfikowana firma, działa w kilku sektorach. Oby więcej takich.
Komentarz: