Szkoła językowa czy samodzielnie - jak uczyć się języka obecego?

Osoby decydujące się na naukę języka obcego mają w obecnych czasach wiele możliwości na rozwijanie swoich kompetencji językowych. Pierwszym dylematem jest wybór rodzaju nauki. W zależności od możliwości i preferencji można uczyć się samodzielnie w domu lub zdecydować się na kurs w szkole językowej.


Patrząc z szerszej perspektywy, znacznie więcej zalet ma kurs podjęty w szkole językowej, które oferują szeroką ofertę kursów, dostosowanych do potrzeb i poziomu zaawansowania kursantów. Ponadto można wybrać tryb nauki – zajęcia indywidualne, bądź kurs grupowy. Przed rozpoczęciem nauki w szkole językowej warto przeanalizować, na które rozwiązanie się zdecydujemy. Z zasady bardziej efektywne i rozwijające są kursy grupowe. Podczas kursu grupowego łatwiej i szybciej rozwinąć umiejętność płynnego mówienia w języku obcym. Ponadto kursanci wzajemnie się motywują. W przypadku kursów w szkole językowej niezwykle ważny jest lektor. Czuwa on nad organizacją zajęć, a także zwraca uwagę na popełniane błędy starając się je wyeliminować. Poprzez wyjaśnienia lektora oraz tłumaczenie trudnych i niezrozumiałych dla kursanta zagadnień łatwiej poznać w czym tkwi problem i szybciej przyswajać materiał. Nauka z osobą, posiadającą odpowiednie kompetencje i przygotowanie na pewno przyniesie pożądane efekty. Obecnie,  szkoły  językowe posiadaja w swojej ofercie naukę on-line. To idealna opcja dla osób zabieganych, z dużą ilością obowiązków. W zajęciach zdalnych można uczestniczyć w każdym miejscu za pomocą telefonu, tabletu czy laptopa – wystarczy dostęp do Internetu.

Wyżej wymienione zalety nie mają swojego odzwierciedlenia w przypadku nauki na własną rękę. Decydując się na samodzielną naukę należy zdać sobie sprawę z tego, ile będzie to kosztować motywacji i determinacji. Ponadto łatwo jest się rozproszyć lub znajdować wymówki. Bez wiedzy metodycznej i językowej ciężko utworzyć plan działania, zgodnie z którym będziemy realizować cel jakim jest podniesienie kompetencji językowych. Z pewnością tego typu rodzaj nauki ma swoje zalety takiej jak np. samodzielne określanie czasu poświęconego na naukę. Kursy w szkole językowej są realizowane zgodnie z harmonogramem, obejmującym określoną liczbę godzin.

  Podsumowując, ciężko jest jednoznacznie zdecydować, która opcja jest lepsza. Każdy indywidualnie musi zdecydować jaką formę nauki wybrać. Należy indywidualnie rozpatrzeć wszystkie „za” i „przeciw”. Dużo zależy również od postawy kursanta. Osoba zmotywowana i pełna zapału do nauki i tak osiągnie swój cel.

 


Inne artykuły
nauka jezyka obcego w wakacje dlaczego warto
darmowe lekcje jezyka francuskiego
kilka trikow na obnizenie kosztow tlumaczen
wykrywanie języka online

Testy
TEST
Test z języka angielskiego
TEST
Nauki ścisłe - test z języka angielskiego
TEST
Narodowości - test z języka angielskiego
TEST
Architektura i budownictwo - test nr 2