Sztuczna Inteligencja z Polski

Data publikacji: 2017.12.02

Sztuczna Inteligencja z Polski

Sztuczna Intelignecja z Polski Dziś prawie wszystko skupia się wokół Internetu. Każdy sięga tam po konkretne informacje, często nawet codziennie. Z dnia na dzień jesteśmy zalewani coraz większą ich ilością.

Używanie wyszukiwarek internetowych staje się coraz trudniejsze. Szukając jednej konkretnej informacji dostajemy listę kilkuset lub kilku tysięcy stron, których fizycznie nie jesteśmy w stanie przeglądnąć, gdyż zajęłoby to wiele godzin lub nawet dni. A czas jest dziś bardzo cenny.
Dlatego największe światowe firmy rozpoczęły prace nad stworzeniem SZTUCZNEJ INTELIGENCJI. Robotów, które będą mogły się komunikować z człowiekiem i pozyskiwać dla niego jedną, konkretną wiadomość, tę której właśnie oczekuje. Tego typu sztuczna inteligencja powstaje również w Polsce!


Strona Aztekium.pl, bo o niej mowa. Posiada własną wersję inteligentnego bota. Jest to program, który bezpośrednio komunikuje się z człowiekiem i udziela mu informacji na zadane pytania. 

 

Aktualnie bot posługuje się interfejsem tekstowym, ale jak przekonują autorzy, mowa nie jest większym problemem. Problemem jest to, aby udzielane odpowiedzi były sensowne i na temat. 

W przeciwieństwie do innych anglojęzycznych chat-botów, polski bot nie "odwraca kota ogonem" odpowiadając pytaniem na pytanie, gdy czegoś nie wie. Stara się raczej służyć pomocą i dostarczać użytkownikowi cennej wiedzy.

 

Co potrafi Aztekium Bot?

Bot jest w fazie eksperymentalnej, jednak już dziś potrafi robić wiele rzeczy, których konkurencja może tylko pozazdrościć. Posługuje się kilkoma językami, przy czym język polski jest tutaj dominujący. 

 

Posiada przede wszystkim wiedzę encyklopedyczną. Możemy go zapytać np. "Kim był Adam Mickiewicz" lub "Co to jest komputer", ale możemy sprecyzować pytanie np."Gdzie się urodził Adam Mickiewicz" albo gdzie zmarł.

 

Oto kilka innych ciekawych rzeczy, które ten program potrafi:

Tłumaczy wyrazy na języki obce (np. "Jak jest po rosyjsku komputer?", "Przetłumacz drukarka na hiszpański")

Zna kursy walut ("Kurs Euro", "zamień 2 dolary na złote", "100 zł ile to Euro")

Daty urodzin i śmierci znanych ludzi ("Urodzeni w 1939 roku", "Zmarli w 2017 roku",  "Kiedy zmarł Jan Kochanowski")

Zna wiek znanych osób ("Ile lat ma Donald Tusk", "Ile lat ma Jarosław Kaczyński")

Zna kilkaset różnego rodzaju jednostek, które potrafi przeliczać ("zamień 2 hektary na ary", "zamień 2 metry na cale")

Zna miasta, wsie, dzielnice, rzeki, stolice, nawet miejsca jak przysiółki, dzielnice ("Miejsca w gminie Zakopane")

 

Bot posiada elementy sztucznej inteligencji, dlatego możemy użyć bardziej szczegółowych pytań

"Miasta Polski na R", "Miasta Polski na 4 litery", "Miasta Polski z końcówką wa",  "Wsie gminy Wąchock" lub "Województwa Polski gdzie liczba ludności przekracza 3 mln"

Może wyświetlić np stolice wszystkich krajów zaczynających się na P lub nazwy stolic, które zaczynają się na W ("Stolice krajów na P",  "Nazwy stolic na W".)

Ale jeżeli nie wystarczą nam same nazwy miast lub państw, to możemy zażądać bardziej szczegółowych informacji: "nazwy stolic na W, kraj, kontynent".

Jeżeli chcemy zobaczyć flagi państw na literę P to wpisujemy: "Państwa na P, flaga". A jeżeli mają to być tylko państwa z Europy, to zapytamy tak: "Państwa na P, flaga, Europa"

 

Ale miasta i państwa, to nie jedyna rzecz którą zna ten bot. Możemy pytać praktycznie o wszystko, o przedmioty, o zabawki, imiona, nazwiska, ptaki, rośliny, drzewa, kwiaty, kolory ... i praktycznie wszystko co nam przychodzi do głowy. 

 

 

Edukacja i rozrywka

Aztekium Bot może zapewniać zarówno rozrywkę jak i edukację w pełnym tego słowa znaczeniu. Potrafi opowiadać kawały, anegdoty, zadaje zagadki, zna przepisy kulinarne, zna choroby ("opowiedz kawał", "zadaj mi zagadkę", "objawy grypy")

Może uczyć nas różnych języków obcych lub tabliczki mnożenia (np. "ucz mnie rosyjskiego", "ucz mnie niemieckiego"), 

 

Bot pomaga rozwiązywać krzyżówki. 

 

W krzyżówkach bardzo często wymagane jest aby podać wyraz na konkretną literę lub na konkretną ilość liter i tutaj bot sprawdza się doskonale . Bo wystarczy, że go zapytamy:

"Podaj imiona na R na 5 liter"

"Ptaki na S z końcówką A na 5 liter"

"Nazwiska na KOW z końcówką SKI"

"Nazwiska na K zawierające OW"

Poza tym bot zna synonimy, więc jeżeli chcemy znać "synonim wyrazu góra" wystarczy, że o to zapytamy.

 

Inne przydatne funkcje

Wszystkich funkcji jest naprawdę dużo i trudno wszystkie tutaj wymieniać. Warto wymienić jeszcze:
- odmiana wyrazów przez przypadki,
- wyszukiwanie autorów i tytułów piosenek,
- etymologia słów, zdrobnienia, zgrubienia wyrazów
- wyszukiwanie muzyki, filmów i zdjęć,
- lokalizowanie miast,
- wyświetlanie map,
I wiele, wiele innych.
 

Z botem można porozmawiać już teraz!. 

Wystarczy wejść na stronę http://Aztekium.pl/Bot i po prostu rozpocząć rozmowę.

 

Program popełnia oczywiście błędy, wielu rzeczy jeszcze nie wie, czasami się myli. Ale jak sam mówi - szybko się uczy. :-)

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie  czat z botem chatuj z botem virtual assistant Inteligentne programy do rozmowy z człowiekiem chatbot gg turing test chatbot Inteligentny Bot Robot internetowy Inteligentny program, który potrafi rozmawiać z człowiekiem Program który umie rozmawiać z człowiekiem chat bot Zapytaj Bota chatbot online chatbot sztuczna inteligencja Talking with web bot Bot z którym możesz gadać jak z człowiekiem. Program do rozmowy z człowiekiem Ask bot Bot Do Rozmowy artificial intelligence online chat bot