Data publikacji: 2018.11.26

Tajemnice PLC, czyli wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Nasz świat postępuje naprzód i w każdym miejscu szuka automatyzacji oraz ułatwienia naszego życia. Dlatego w życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi moment, w którym zastanawia się nad używaniem maszyn i automatyzacją przemysłową swojego biznesu. Wówczas warto zastanowić się czym jest PLC i co powinniśmy o nim wiedzieć.


Czym jest PLC?

PLC to angielski skrót od programmable logic controller co się tłumaczy jako programowalny sterownik logiczny. Jest to specjalne urządzenie mechaniczne, charakterystyczny mikroprocesorowy fragment maszyny, który odpowiada za jej sterowanie. PLC wymaga specjalnego programowania za pomocą algorytmu, który dopasowuje się do danej maszyny. Jego cechą charakterystyczną jest cykliczny obieg pamięci programu, co odróżnia go między innymi od sterowników komputerowych.

Zasada działania PLC

Sterowniki te działają na dość skomplikowanych oprogramowaniach. Każdy PLC posiada specjalne strefy wyjściowe, które obsługują łączność z poleceniami zewnętrznymi i odbierają komendy wydawane przez człowieka. Na drugim końcu znajdziemy układy wejściowe, które zbierają informacje o urządzeniu i w odpowiedni sposób dopasowują komendy do działania danego urządzenia.

Cykliczność

Podstawową zaletą a jednocześnie wymaganiem odnośnie do sterowników PLC jest praca cykliczna. Sam cykl można opisać w prostych krokach. Każdy sterownik zaczyna od autodiagnostyki, następnie zbiera informacje z układów wejściowych, by wiedzieć jak wygląda stan maszyny oraz polecenia z zewnątrz (czasami automatycznie zaprogramowane), następnie wykonuje program, przechodzi przez zadania komunikacyjne i koczy cykl na ustawieniu wyjść.

Praca sterownika PLC jest niezbędna, jeśli mówimy o automatyzacji przemysłowej. Warto zatem skorzystać z okazji do rozwoju firmy i wybrać sterownik PLC od Schneider Electric, by mieć pewność, że jakość pracy naszych maszyn jest pod kontrolą

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie