Tanie atramentówki HP do domu - używanie oryginalnych tuszów nie zawsze kosztowne

Tania drukarka to niekoniecznie takie urządzenie, które jest z najniższej półki cenowej. O miano taniej drukarki może ubiegać się natomiast drukarka tania w eksploatacji. To właśnie koszty zakupu tuszów determinują całkowity koszt drukowania za pomocą wybranego urządzenia.


Pod tym względem bezkonkurencyjne są urządzenia marki HP zaprojektowane z myślą o domowych użytkownikach. Tytułem przykładu można wskazać na urządzenia z serii DeskJet – 2620 i 2630. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszemu z wymienionych urządzeń.

Funkcja drukowania bezprzewodowego

Drukarka HP Deskjet 2620 należy do urządzeń bezprzewodowych, dzięki czemu można do niej podłączyć smartfon, laptop i tablet za pośrednictwem Wi-Fi. Nie ma potrzeby podłączania urządzenia za pomocą kabla USB, co przyspiesza i ułatwia drukowanie. Poza tym, możliwość drukowania z każdego miejsca w domu wpływa korzystnie na komfort użytkowania.

Jedno urządzenie, wiele możliwości

HP Deskjet 2620 jest urządzeniem, które pozwala na drukowanie, kopiowanie i skanowanie. Tempo druku w czerni w trybie normal wynosi do 5,5 strony na minutę. Rozdzielczość druku w czerni wynosi do 1200 x 1200 pikseli, natomiast w kolorze – jest optymalizowana doo 4800 x 1200 dpi. Normatywny cykl pracy według zapewnień producenta wynosi 10000 stron miesięcznie, a zalecana ilość stron drukowanych miesięcznie wynosi od 50 do 100 arkuszy. Brzmi to rozsądnie, biorąc pod uwagę, że to urządzenie powstało z myślą o domowych użytkownikach.

Skaner z czujnikiem CIS umożliwia skanowanie w rozdzielczości do 1200 dpi, a maksymalny format skanowania wynosi 216 x 297 mm. Obrazy i dokumenty mogą być skanowane do pliku JPEG, TIFF, BMP, PDF oraz PNG. Można skanować zarówno w monochromatycznych odcieniach, jak i w kolorze. Kopiowanie odbywa się w rozdzielczości 600 x 300 dpi. Można kopiować z użyciem funkcji kopiowania wielokrotnego, ale maksymalnie do 9 stron.

Papier do HP Deskjet 2620

Wielofunkcyjne urządzenie posiada podajnik papieru na 60 kartek, podajnik na kopert (do 5 kopert) raz odbiornik papieru na 25 kartek. Do drukowania i kopiowania można wykorzystać zwykły papier, papier broszurowy i papier fotograficzny. Dopuszczalne formaty papieru to koperta DL, A4, B5 i A6. Gramatura papieru powinna wynosić w granicach 60 – 90 g/m2. W przypadku kopert gramatura powinna wynosić 75 – 90 g/m2, a w przypadku papieru fotograficznego – do 300 g/m2.

Tusze do drukarki

Wielofunkcyjne urządzenie HP Deskjet 2620 wymaga zastosowania dwóch wkładów drukujących – czarnego i trójkolorowego. Drukarka wykorzystuje technologię termiczną HP Inkjet. Do drukarki są przeznaczone wkłady atramentowe HP 304 N9K06AE o standardowej pojemności z czarnym pigmentem, które wydrukują około 120 stron oraz kolorowe katridże HP 304 N9K05AE, które pozwalają na wydrukowanie około 100 stron.

Poza tym, można znacząco ograniczyć koszt wydruku jednej strony poprzez zastosowanie wkładów o zwiększonej pojemności, z serii HP 304XL, umożliwiające wydrukowanie ok. 480 stron w przypadku czarnego tuszu i ok. 330 stron w przypadku trójkolorowego katridża.

Urządzenie HP Deskjet 2620 rozwiewa mit na temat tego, że urządzenia, które wymagają zastosowania wyłącznie oryginalnych tuszów, są drogie w użytkowaniu. Koszty eksploatacyjne są bardzo niskie, ponieważ koszt zakupu zestawu dwóch tuszów wynosi około 80 zł (ceny mogą się różnić w zależności od sklepu, wynoszą przeciętnie 40 zł/wkład). Koszt wydruku jednej strony wynosi zatem mniej więcej 40 groszy. Wkłady o zwiększonej pojemności są dostępne w cenie dwukrotnie wyższej, natomiast w związku z wyższą wydajnością koszt wydruku jednego arkusza wynosi około 25 groszy. Różne sklepy oferują te same produkty w innych cenach, polecamy sprawdzić więc tusze do HP Deskjet 2620 w sklepie Inkhouse.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że choć trudno w to uwierzyć, oryginalny wkład zapewniający najwyższą jakość, nie generuje wysokich kosztów. Cena 25 gr/arkusz to stosunkowo mało biorąc pod uwagę, że użytkownik uzyskuje jednocześnie najwyższą jakość i optymalnie wykorzystuje potencjał posiadanego urządzenia. Przy założeniu, że miesięczne obciążenie domowego urządzenia wynosi ok. 50 – 100 stron, koszt eksploatacji drukarki na miesiąc wyniesie (w zależności od użytego tuszu) w granicach 12,50 zł – 40 zł.


Inne artykuły
jak korzystac z bigowki jej zastosowania efekty i rodzaje
drukarnia cyfrowa dla kazdego
dlaczego warto zlecac druk duzym zakladom drukarskim
faks czy warto z niego korzystac

Testy
TEST
Komputery - test z języka angielskiego
TEST
Test z historii informatyki
TEST
Imiona - test z języka angielskiego
TEST
Mechanika – obrazkowy test znajomości mechaniki

Komentarz: