Ubezpieczenie nieruchomości, czemu nie warto o nim zapominać.

Po zakupie nowego mieszkania, czy wybudowaniu domu często w głowie nowego właściciela pojawia się chaos, w pierwszej kolejności myśli o wystroju wnętrza, musi podjąć ogrom ważnych wyborów, takich jak wybór podłogi która zostanie z nim na lata czy stylu wykończenia łazienki. W natłoku decyzji i spraw do załatwienia łatwo jest zapomnieć o zakupie ubezpieczenia nieruchomości, które może uchronić od konsekwencji zdarzeń losowych.


Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania bywa istotniejsze, niż ubezpieczenie domu, w przypadku pęknięcia rury szkody ponosi nie tylko właściciel mieszkania, w którym wystąpiła awaria ale często również właściciele mieszkań sąsiednich. Choć to niezbyty oczywiste tego typu awaria, może się zdarzyć również w świeżo wykończonym pomieszczeniu, czasem wynika to z użycia wadliwego elementu, a czasem z błędu fachowców.

Podstawowa wersja ubezpieczenia zawsze obejmuje elementy stałe, w przypadku mieszkania są to mury i wyposażenie do nich przytwierdzone, ale może obejmować również przedmioty ruchome, takie jak laptopy, biżuteria czy inne kosztowności. Ochrona najczęściej uwzględnia pożar, zalanie czy upadek samolotu, możliwe jest jednak rozszerzenie ryzyk o powódź, wandalizm, dewastację czy kradzież.

Ubezpieczenie domu

Choć w przypadku awarii w domu najczęściej jedynym poszkodowanym jest właściciel nieruchomości to szkody również mogą być bardzo duże. W razie pojawienia się pożaru remont domu jest znacznie bardziej kosztowny, niż remont mieszkania, głównie ze względu na znacznie większą powierzchnię.

Decydując się na ubezpieczenie domu obejmuje się ochroną nie tylko mury, ale również fundamenty i dach. Dodatkowo można ubezpieczyć inne pomieszczenia znajdujące się na terenie działki, takie jak garaż czy komórka. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania można nim objąć wyposażenie stałe oraz ruchome. Ryzyka podstawowe, które uwzględnia ubezpieczanie to zalanie, pożar, huragan czy uderzenie samochodu, w ryzykach dodatkowych można je uzupełnić o powódź, przepięcie czy kradzież z włamaniem.

Czemu ubezpieczenie nowej nieruchomości jest tak ważne?

Chociaż wykańczając nowy dom, czy mieszkanie zakładamy, że nic złego się nie przydarzy to przypadki "chodzą po ludziach", warto więc zabezpieczyć się przed ich ewentualnymi konsekwencjami.

  • Kupując lub budując nieruchomość często konieczne jest zainwestowanie wszystkich oszczędności, a nie rzadko wsparcie się kredytem. Ubezpieczenie zabezpiecza przed ryzykiem poniesienia ogromnych kosztów wynikających ze zdarzeń losowych, w których konsekwencji uszkodzeniu może ulec wykończenie czy wyposażenie domu, ale również cała nieruchomość.
  • Nowe nieruchomości często pozostają przez jakiś czas niezamieszkałe, niestety jest to świetna okazja dla złodziej, mogą oni obserwować dom, czy mieszkania i niezauważeni ukraść zupełnie nowe wyposażenie, które stosunkowo szybko upłynnią. Nierzadko można usłyszeć historię o wymontowaniu w nowym domu kaloryferów, czy kradzieży z mieszkania paczek nowych płytek i jeszcze nierozpakowanego piekarnika.
  • Większość banków decyzję kredytową uzależnia od posiadania ubezpieczenia nieruchomości, wtedy jego zakup jest koniecznością. W innym przypadku warto jednak sprawdzić, czy po przedstawieniu ubezpieczenia domu/mieszkania bank nie zaoferuje zmniejszenia kosztów kredytu.

Jak wybrać ubezpieczenie?

Decydując się na zakup ubezpieczenia domu, czy mieszkania należy skupić się na wyborze ubezpieczyciela oraz ryzyk i przedmiotów które mają być nim objęte. Firma ubezpieczeniowa powinna mieć dobrą renomę i jasne procedury wypłaty ubezpieczenia. Przy zakupie dobrze jest przeanalizować wartość posiadanego wyposażenia i elementów ruchomych. Im bardziej luksusowe wykończenie i droższy sprzęt, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia, warto również poszerzyć zakres ochrony o posiadane obrazy, elektronikę oraz biżuterię.


Inne artykuły
najlepsze ubezpieczenia niezaleznie od rodzaju
doplata do odszkodowania oc kompletny poradnik
mieszkania na sprzedaz w otwocku
wycena mieszkania od czego najpierw sie zabrac

Testy
TEST
Test - słynne rzeźby
TEST
Poczta - test z języka angielskiego
TEST
Potrawy - Test znajomości potraw cz.3
TEST
Rasy psów - test obrazkowy

Komentarz: