Usługi kolokacji serwerów – co musisz o nich wiedzieć?

Data publikacji: 2020.09.03

Usługi kolokacji serwerów – co musisz o nich wiedzieć?

Czym są usługi kolokacji serwerowni? Własna serwerownia czy kolokacja serwerwerów? Przeczytaj, a poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

  1. Co to jest kolokacja serwerów?
  2. Własna serwerownia czy usługi kolokacji serwerów?
  3. Kolokacja serwerów – na co zwrócić uwagę?

Co to jest kolokacja serwerów?

Usługi kolokacji serwerów to jedne z typowych usług outsourcingowych. Jeżeli zachodzisz w głowę, czym są usługi kolokacji serwerów oraz co to jest outsourcing, już spieszę z wyjaśnieniem. Outsourcing polega na zleceniu części wykonywanej pracy firmie zewnętrznej posiadającej odpowiednie doświadczenie, a także zasoby. Usługi kolokacji serwerów polegają głównie na wypożyczeniu przestrzeni oraz szaf serwerowych od firmy zewnętrznej, która posiada odpowiednio zagospodarowaną przestrzeń oraz sprzęt. Usługi kolokacji serwerów pozwalają oszczędzić nawet 5 milionów złotych, co może stanowić aż ponad 60 procent kosztów w skali 10 lat. Jest ro możliwe, ponieważ koszt budowy własnej serwerowni może wynosić aż 200 000 złotych! Własna serwerownia wymaga regularnej modernizacji oraz przeglądów, z kolei kolokacja serwerów gwarantuje Ci te usługi w pakiecie.

Własna serwerownia czy usługi kolokacji serwerów?

Koszt budowy własnej serwerowni często przekracza planowany budżet, ponieważ w zależności od typu serwera, może wynosić kilkaset tysięcy złotych. Decydując się na własną serwerownię, trzeba liczyć się z koniecznością utrzymywania infrastruktury, a także personelu dopasowanego do specjalistycznych wymagań sprzętu. Pamiętaj także, że nie tylko budowa, ale także użytkowanie serwerowni wiązać się może z kosztami ponoszonymi w związku ze znacznie większym zużyciem energii elektrycznej wydatkowanej na działanie oraz chłodzenie serwerowni. Jak widzisz, koszty (nie tylko finansowe) własnej serwerowni mogą zdecydowanie przewyższać planowany budżet. W takim przypadku warto zastanowić się nad możliwością, jakie dają usługi kolokacji serwerów. Dzięki kolokacji serwerów nie musisz martwić się o ogromne koszty budowy czy utrzymania własnej serwerowni.

Kolokacja serwerów – na co zwrócić uwagę?

Usługi kolokacji serwerów powinny być świadczone przez sprawdzoną i doświadczoną firmę, która wie, jak ważne jest bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także sama lokalizacja serwerowni. Bardzo ważne jest, aby kolokacja serwerów była outsourcowana przez przedsiębiorstwo, które posiada zasilanie awaryjne, ponieważ praca Twojej firmy zależeć będzie od obsługi serwerowni właśnie.

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie