Data publikacji: 2018.01.04

W świecie słów bliskoznacznych

Dynonimy“Synōnymía” - to od tego greckiego słowa wywodzi się określenie synonimu, które oznacza tyle co “współistnienie”. W praktyce synonimy to pojedyncze wyrazy lub dłuższe określenie, równoważne znaczeniowo innemu lub na tyle zbliżone, że można śmiało nim zastąpić to drugie we właściwym kontekście. Zdaniem austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina granice naszego języka są granicami naszego świata… Jeśli więc poznawanie świata opiera się na komunikacji językowej, czy nie warto wobec tego zadbać, aby nasze wypowiedzi odznaczały się bogatym słownictwem?


Synonimy - kiedy z nich korzystamy?

Synonimami, zwanymi inaczej wyrazami bliskoznacznymi posługujemy się zupełnie naturalnie na co dzień, bez względu na to, czy rozmawiamy ze swoimi współpracownikami w firmie czy też z członkami rodziny w domu. Najprościej mówiąc są to wszystkie wyrazy, bądź wyrażenia, których sens i znaczenie są identyczne lub bardzo podobne do znaczeń innych.

Po wyrazy bliskoznaczne sięgamy wtedy, gdy chcemy zastąpić jakieś słowo, tak aby uniknąć powtórzeń w zdaniu, a zarazem nie zmieniać sensu całej wypowiedzi. To właśnie dzięki synonimom wzbogacamy zasób naszego słownictwa, co okazuje się niezwykle praktyczne, zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Nasze wypowiedzi stają się bardziej dynamiczne oraz klasyfikują się na wysokim poziomie, dzięki czemu jesteśmy dobrze postrzegani w oczach rozmówcy, bądź czytelnika. Nowo poznane słowa wspierają także procesy myślowe oraz stanowią klucz do swobodnego wyrażania zarówno myśli, jak i uczuć.

 

Kiedy zabraknie Ci słowa…

Sprawne posługiwanie się różnorodnymi określeniami tej samej rzeczy, bądź zjawiska jest bardzo cenną umiejętnością, która znacznie podnosi poziom naszej kultury językowej. W jaki sposób ją nabyć? Nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza, warto więc w tworzeniu form pisemnych, sięgać po sprawdzone słowniki synonimów. Jednym z pewnych źródeł jest: http://aztekium.pl/syn, który oprócz synonimów w języku polskim, pokazuje również szereg wyrazów bliskoznacznych w obcych językach, m.in. angielskim, czeskim czy włoskim. Dzięki temu niezwykle komfortowemu rozwiązaniu, w jednej chwili możemy poszerzać zasoby swojego rodzimego słownictwa, a tym samym stać się poliglotą na najwyższym poziomie!

  Start    Artykuły    Lista    Kategorie  Wyszukiwarka_synonimów Wyszukiwarka_synonimów_węgierskich synonimy_książka Wyszukiwarka_synonimów_rosyjskich Wyszukiwarka_synonimów_angielskich słownik_synonimów_net Słownik_synonimów słownik_synonimów_niemiecki synonimy słownik_synonimów_definicja słownik_synonimów_włoski Słownik_synonimów_języka_angielskiego słownik_synonimów_ang słownik_synonimów_wikipedia Wyszukiwarka_synonimów_polskich Alfabetyczny_słownik_synonimów Wyrazy_bliskoznaczne_języka_angielskiego Wyszukiwarka_synonimów_czeskich Wyszukiwarka_synonimów_słowackich Wyszukiwarka_synonimów_włoskich