Wałbrzych - co musisz wiedzieć o tym mieście?

Oto ciekawostki o mieście Wałbrzych, które warto znać. Zobacz, czego możesz dowiedzieć się o tym urokliwym miejscu.


Legenda o powstaniu Wałbrzycha

Kiedyś na terenie dzisiejszego miasta istniała przeogromna puszcza i nią wędrował Rycerz, którego imię nie jest znane. Podczas jednej chwili na odpoczynek napadło go stado wilków. Rycerz bronił się, ale wiedział, że sam nie da sobie rady. Zaczął, więc się ochoczo modlić do Matki Boskiej i nagle wygłodniałe zwierzęta przestały atakować i powróciły do gęstego lasu. Rycerz w podzięce za uratowanie życia na wzgórzu, na którym ta sytuacja się wydarzyła postawił drewniany kościółek na chwałę Matki Bożej. Według legendy to właśnie on dał początek osadzie o nazwie Wałbrzych. W kościele znajdował się ołtarz, a za nim pojawiło się źródełko z wodą, która miała moc uzdrawiającą. Aktualnie w tym miejscu stoi kościół Matki Boskiej Bolesnej, a wewnątrz znajduję się barokowy ołtarz przedstawiający Matkę Boską klęczącą i trzymającą ciało Jezusa Chrystusa zdjętego z krzyża.

Fakty o mieście Wałbrzych

Do Wałbrzycha w wieku XVIII i XIX chętnie przyjeżdżała Izabela Czartoryska, a także inna polska arystokracja ze względu na uzdrowiska.

Według historyków w podziemiach miasta prawdopodobnie znajdowały się fabryki wojskowe, w których pracowało się nad konstrukcją bomby atomowej. Mówi się także, o ukrytych dokumentach Wunderwaffe, w których były informacje o tajnej broni konstruowanej przez III Rzesze. Miała ona pomóc wygrać II wojnę światową. Wiele osób zajmujących się tym temat twierdzi, że dokumenty zostały przekazane Amerykanom przez Niemców, aby mogli oni rozpocząć nowe życie.

Z Wałbrzychem wiąże się historia złotego pociągu. Miał on wyruszyć z Wrocławia do Wałbrzycha, ale nigdy nie dotarł on na miejsce docelowe.

W mieście znajduję się największy kompleks turystyczny "Aqua Zdrój". Można tutaj skorzystać z parku wodnego, kortów do Squasha, sauny czy obiektów odnowy biologicznej.

Jednym z najpopularniejszych budowli jest Zamek Książ. Jest on jednym z trzech największych zamków w całej Polsce. Budynek skrywa wiele tajemnic dotyczących II wojny światowej. Co ciekawe zamek nie posiada fundamentów, ponieważ stoi na skale.

Sprawdź także jakie wybrać studio tatuażu w Wałbrzychu.


Inne artykuły
opole co musisz wiedziec o tym miescie
radom co musisz wiedziec o tym miescie
legnica co musisz wiedziec o tym miescie
elblag co musisz wiedziec o tym miescie

Testy
TEST
Miasta świata – test obrazkowy
TEST
Państwa i miasta – test wyboru
TEST
Znajomość miast świata - test nr 1
TEST
Znajomość znajomości: miasta świata - test nr 2