Analiza wiersza o żabie

Żaba w wodzie dupę moczy

 

Poniższa analiza dowodzi, że poetą może być każdy!
Że z każdego można zrobić artystę, a cała ta poezja, to pic na wodę fotomontaż....

 


 

 

 

 

Wierszyk na pogodę

Ptaszek sobie frunie z dala,
w górze słońce zapierdala,
żaba dupę w wodzie moczy.
Kurwa! Co za dzień uroczy!

 

Analiza

Utwór jednozwrotkowy o czterech wersach z rymem parzystym, z równomiernie rozłożonym akcentem. Podmiot liryczny w wierszu, wykorzystując umiejętnie środki stylistyczne, wyraża swoje głębokie zadowolenie z życia w otaczającym go świecie, przepełnia go kwitnący stoicyzm, epikureizm i szczęście, które człowiekowi, żyjącemu we współczesnym zamęcie, może dać tylko otaczająca przyroda.

Dla podmiotu lirycznego nawet zanurzona w błękicie wody tylna, dolna, część pleców żaby jest pretekstem do euforii. Lecące nad ja lirycznym ptactwo sugeruje wczesną wiosnę, kiedy flora i fauna otrząsają się z okowów zimy. Silne nagromadzenie tropów stylistycznych, rytmika i tempo wiersza decydują o tym, że czytając utwór na głos czujemy niemal namacalnie budzącą się wiosenną przyrodę.

Puenta liryki jest jednoznaczna i łatwa do odczytania – wyraża apoteozę otaczającego nas świata. Otaczające nas piękno przedstawione jest wieloaspektowo i metaforycznie. Szyk przestawny w strofie opisującej ruch słońca akcentuje urodę wiosennego nieba. Ja liryczne personifikuje słońce. W słowie „zapierdala” oddaje szybkość, piękno i złożoność ruchu słońca, które przecież nie jest istotą ludzką i nie może zapierdalać sensu stricte.

Uwagę zwraca użycie wulgaryzmów, których znajomość świadczy o elokwencji poety i głębokiej więzi ze wszystkimi warstwami społeczeństwa. Autor chciał się tym utworem odwdzięczyć środowisku, z którego wyrósł, za poświęcenie i trud włożony w zapewnienie mu należytego wykształcenia. Jaka szkoda, że tak mało w dzisiejszej poezji jest wierszy o tak pogodnym nastroju.

 

Źródło

Wiersz pochodzi z książki Małgorzaty Malickiej Życie jest piękne


Komentarze

He, he, dobre :)

Ja, Sieg Heil

Heil Hitler

Naukowo wywiedzione. Musi być prawdziwe. Resztę muszę przestudiować w wolnym czasie. Dzięki za pamięć. Pozdro

Kontrast: Wiersz rozpoczyna się opisem ptaszka frunącego z dala i słońca, które "zapierdala" na niebie. Te elementy sugerują idylliczny obraz przyrody, pełen spokoju i radości. Nagłe wyrażenie: Jednak nagle pojawia się wyraz "Kurwa!", który jest wulgaryzmem i wyraża zaskoczenie lub zdziwienie. To jest silnym kontrastem do wcześniejszego nastroju wiersza. Żaba w wodzie: W ostatniej linijce poeta wspomina żabę, która "dupę w wodzie moczy". To może być próbą podkreślenia, że przyroda to miejsce relaksu i spokoju. Podważenie pozornej idylli: Wiersz wydaje się podważać pozorną sielankę w przyrodzie, sugerując, że nawet w pięknych momentach przyrody może pojawić się element zaskoczenia lub nieoczekiwanej zmiany nastroju. Wierszyk ten wydaje się eksperymentować z językiem i kontrastami, co nadaje mu nieoczekiwany charakter. Jest to krótka forma, która pobudza wyobraźnię czytelnika i może prowadzić do szeregu bogatych interpretacji.

Cała prawda



Inne artykuły
czy znasz najlepszy stand up w polsce
jak wybrac dobrego detektywa w warszawie
5 wskazowek jak znalezc idealna prace dla siebie
aktywnosc fizyczna wsrod dzieci

Dobre Firmy w InternecieFree advertisingBalanga w kurniku

Testy
TEST
Pająki i pajęczaki – test znajomości pająków.
TEST
Rasy psów - test obrazkowy
TEST
Znajomość warzyw - test dla dzieci
TEST
Architektura i budownictwo - test nr 7