Budowanie ogrodu - 4 rzeczy, o których warto pamiętać
Tereny zielone to zawsze dobry pomysł. Rośliny upiększają przestrzeń i działają uspokajająco. Zawsze warto mieć na działce choć kawałek pięknego ogrodu. Jak go stworzyć? Wbrew pozorom budowanie ogrodu nie jest proste. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić obok siebie, zastosować odpowiednią glebę i zadbać o odległości.
Wybierz odpowiednie rośliny
Aranżacja ogrodów wymaga koncepcji. Sadzonki wybieramy w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Inne rośliny stworzą ogród japoński, inne ogród angielski, a jeszcze inne w stylu wiejskim. Jednak, żeby rosły musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie warunki.
Wybierając rośliny, należy pomyśleć o tym, na jaką wysokość urosną, jak dużej przestrzeni potrzebują i jaki rodzaj podłoża będzie dla nich najlepszy. W ogrodzie możemy posadzić drzewa, krzewy i małe kwiaty. Żeby te mniejsze nie zginęły, posadźmy je z przodu, w miejscu gwarantującym nasłonecznienie. Weźmy też pod uwagę rozłożystość korzeni, szczególnie drzew, które zajmują więcej miejsca. W ich pobliżu ciężko będzie posadzić inne rośliny.
Projekt ogrodu powinien uwzględniać też okres kwitnienia krzewów. Możesz zdecydować się na rośliny jednoroczne, które pozwalają w każdym sezonie odmieniać otoczenie. W przypadku roślin wieloletnich warto obok siebie sadzić takie, które kwitną w różnych momentach roku. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się zielenią.
Pamiętajmy, że różne gatunki mają swoje potrzeby. Nie wszystkie rośliny potrzebują takiego samego nasłonecznienia i nawadniania. Już na etapie zakładania ogrodu weźmy pod uwagę te aspekty. W miejscu, do którego dociera mało promieni słonecznych nie sadźmy krzewów, które potrzebują światła. To ważne dla wzrostu roślin.
Sadzenie roślin - jak się do tego zabrać?
Zanim powstanie piękny ogród trzeba się napracować. Zanim przystąpimy do sadzenia roślin, warto zrobić projekt, który ułatwi prace ziemne i pomoże uniknąć błędów. Tym najczęściej popełnianym przez początkujących ogrodników są nasadzenia robione zbyt blisko siebie. Roślina musi mieć miejsce na wzrost. Ważne są też warunki glebowe. Sadzenie obok siebie roślin, które preferują inną kwaśność ziemi, nie jest dobrym pomysłem.
Kiedy już wyznaczymy odpowiednie miejsca do nasadzeń, możemy łapać za narzędzia. Tu również trzeba uważać. Zanim zaczniemy kopać, sprawdźmy, na jakiej głębokości sadzić dany krzew. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć budowanie ogrodu wokół domu, skorzystajmy z fachowej pomocy.
Aranżacja ogrodu - pozostałe elementy
Ogród marzeń to nie tylko widok pięknych roślin. Jest on również miejscem wypoczynku, a także miejscem zabaw dla dzieci. Projektowanie ogrodu powinno więc uwzględniać elementy małej architektury, do której należą plac zabaw, basen i meble ogrodowe. Roślin nie musimy sadzić równo. Tworząc skalniak, czy oczko wodne urozmaicamy otoczenie. Dzięki temu ogrody stają się przytulne i jest w nich miejsce, aby posiedzieć i się zrelaksować. To wszystko pozwoli podkreślić styl ogrodu, a wytyczenie ścieżek ułatwi dbanie o jego poszczególne strefy, w których będzie miejsce dla ziół i przydomowy sad.
Rola trawnika w ogrodzie
Tworząc funkcjonalną przestrzeń nie zakładajmy, że wyłożymy ją kostką czy kamieniami. Trawnik to idealne rozwiązanie. Będzie to nasze miejsce odpoczynku, a zieleń trawy uspokoi i wprowadzi do ogrodu ład.
Zakładanie ogrodu - podsumowanie
Własny ogród to niełatwe zadanie. Trzeba dbać o jego pielęgnację i wygląd. Pracę ułatwimy sobie, sadząc rośliny w odpowiedni sposób. Projektowanie ogrodu jest ważne zarówno na dużej przestrzeni, jak i w przypadku małych ogródków, w których nawet nie ma miejsca na ścieżki. Nawet jeśli obsadzamy jedynie taras, zadbajmy o to, aby każda z roślin miała optymalne warunki do wzrostu.
|
|