CV — klucz do sukcesu każdego kandydata do pracy
Chcesz zmienić pracę? A może dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową i zastanawiasz się, od czego zacząć poszukiwania pracy? Niezależnie od powodu, na samym początku tej drogi zawsze musisz przygotować Curriculum Vitae, czyli dokument przedstawiający Twoje umiejętności, doświadczenie i motywację zawodową
Jeśli chcesz dowiedzieć się:
- co należy zrobić przed rozpoczęciem pisania CV,
- w jaki sposób napisać profesjonalnie wyglądające CV,
- jakie elementy warto zawrzeć podczas tworzenia dokumentów aplikacyjnych,
sprawdź dalszą część wpisu, w której znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Chcę pracę — co dalej?
Na samym początku musisz zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcesz pracować w danej branży. Bardzo często zdarza się, że ludzie decydują się na podjęcie pracy, wyłącznie z powodu wysokich zarobków. Taka praca bardzo szybko męczy, a wypalenie pojawia się nawet po roku. O wiele lepiej jest znaleźć pracę, która się nam podoba i wspinać się po kolejnych szczeblach kariery.
Jeśli jesteś pewny, że praca w wybranej branży jest dla Ciebie, musisz dokonać Researchu. Jest to bardzo ważny krok, bez którego trudno jest zweryfikować siebie na tle innych kandydatów. Sprawdź, czym mogą pochwalić się osoby z podobnym doświadczeniem zawodowym lub stażem. Dopiero po przeanalizowaniu rynku przejdź do pisania profesjonalnego CV.
Pamiętaj jednak, że stworzenie ciekawego CV nie jest procesem prostym. Wypisz najpierw na brudno wszystkie swoje zalety i wady, a także przemyśl, czym wyróżniasz się od innych kandydatów. W swoim CV nie bój się również pisać swoich wad. Pracodawcy cenią osoby, które wiedzą, że mają nad czym pracować.
Jak napisać profesjonalne CV?
Pracodawca przegląda przeciętnie jedno CV przez 6 sekund. Jest to bardzo krótki czas, podczas którego musimy w jakiś sposób mu zaimponować. Niektórzy robią to przy pomocy ciekawego zdjęcia, inni, korzystając ciekawego wzoru CV ze strony https://cvwork.pl. Stosując odpowiedni wzór CV, możesz znacznie zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji, dzięki czemu szybciej znajdziesz nową pracę. Jeśli masz już wybrany odpowiedni szablon, możesz przejść do uzupełniania treści. To, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to:
- Twoje najważniejsze cechy. Powinieneś podkreślić to, z czego jesteś dumny, a także zamieścić swoje osiągnięcia i umiejętności powiązane z pracą, do której aplikujesz. Stosuj sporo pogrubień, jeśli chcesz zwrócić na coś szczególną uwagę.
- Prawidłowa kolejność informacji. Niby oczywista sprawa, a wielu kandydatów wciąż nie stosuje się do tej zasady. Na samej górze dokumentu powinieneś umieścić dane kontaktowe oraz podsumowanie zawodowe. W dalszej części powinny znaleźć się informacje o Twoich umiejętnościach, doświadczeniu i zainteresowaniach.
- Odpowiedni przekaz. Nie warto pisać o sprawach, które są nieistotne dla pracodawcy. Skup się wyłącznie na konkretach i przekaż niezbędne informacje tak zwięźle jak to tylko możliwe.
- Schludne i eleganckie zdjęcie. Umieść w CV zdjęcie dobrej jakości, na którym ubrany jesteś w elegancką koszulę lub inne schludne ubranie. Możesz również stosować zdjęcia, na których widać, jak wykonujesz swoją pracę.
- Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych. Nie zapomnij na samym dole umieścić zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego Twoja aplikacja nie będzie mogła wziąć udziału w rekrutacji.
Pamiętaj również, by podczas wysyłania CV, nieco zmieniać jego treść. Jeden dokument nigdy nie będzie idealną odpowiedzią na wiele pytań. Zawsze warto nieco przerobić umiejętności lub doświadczenie w taki sposób, aby zbliżyć się do profilu idealnego kandydata na danym stanowisku.
Co warto zawrzeć w CV?
Jeśli chcesz, by Twoje CV prezentowało się zdecydowanie lepiej od innych kandydatów, musisz wybrać taki wzór CV, który zaskoczy pracodawcę. Oprócz tego, warto, by w Twoim CV znalazło się:
- podsumowanie zawodowe - jest to najważniejsza sekcja, zawierająca informacje o Twoich największych osiągnięciach, najważniejszych umiejętnościach i tym, co chcesz osiągnąć, pracując w danej firmie.
- sekcja doświadczenia zawodowego - jeśli pracowałeś lub pracujesz na stanowisku podobnym do tego, o które się ubiegasz, koniecznie zamieść w sekcji doświadczenia szerszą notkę na ten temat.
- umiejętności miękkie i twarde - umiejętności podziel na dwa rodzaje: zawodowe i miękkie, czyli takie, które przydają się zarówno w życiu jak i pracy.
- wykształcenie - coraz rzadziej przykłada się uwagę do tej sekcji, jednak jeśli ukończyłeś studia, kursy lub szkolenia, warto, jest się tym pochwalić.
- zainteresowania - na samym dole pokaż pracodawcy, że potrafisz wykorzystać swój czas wolny i nie boisz się wyzwań; dodatkowym atutem będzie, jeśli interesujesz się czymś, co wiąże się z daną pracą.
- klauzula CV - ostatni element, dotyczący przetwarzania danych; pracodawcy często udostępniają własną klauzulę, jednak jeśli tego nie zrobili, zastosuj ogólnodostępne klauzule CV.
To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tworzenia profesjonalnego CV. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, koniecznie odwiedź stronę CVWork.pl, na której znajdziesz więcej informacji na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz aplikowania do pracy i zachowań na rozmowie kwalifikacyjnej. |
|