Jak korzystać z bigówki? - jej zastosowania, efekty i rodzaje

Bigówki należą do urządzeń szeroko stosowanych w drukarniach, introligatorniach, firmach reklamowych i wytwórniach opakowań, a okazjonalnie używanych w wielu biurach. Do czego służy bigówka, na jakiej zasadzie pracuje i jakie rodzaje bigówek dostępne są w ofercie producentów – dowiesz się z tego artykułu.

 


Do czego służy bigówka?

Bigówka, inaczej zwana przegniatarką, to urządzenie służące do kształtowania arkuszy papieru w taki sposób, aby ułatwić ich późniejsze zginanie. Zadaniem bigówki jest stworzenie w papierze lub tekturze przegniecenia, wygięcia, perforacji lub wypchnięcia. Wybrane modele umożliwiają zaokrąglanie narożników oraz wycinanie okienek w papierze i materiałach z tworzyw sztucznych lub pokrytych tworzywami sztucznymi. Przeważnie urządzenie jest wyposażone w kilka listew bigujących o różnej szerokości. Szerokość bigi dopasowuje się do grubości materiału. Dla przykładu – biga dwupunktowa ma grubość 0,7 mm, a biga trzypunktowa grubość 1,05 mm. Bigi trzypunktowe służą do wytłaczania materiałów grubszych, takich jak tektury. Użycie bigi zbyt cienkiej mogłoby skutkować w tym przypadku pękaniem powierzchni materiału. Dodatkowym zabezpieczeniem w bardziej zaawansowanych modelach bigówek jest zastosowanie tzw. antybigi, czyli rowka w podłożu biegnącego wzdłuż osi bigi. Materiał jest wtłaczany przez bigę w rowek. Formowanie tym sposobem powierzchni zadrukowanych chroni przed pękaniem powłoki drukarskiej.


Efekty pracy bigówek

Przy użyciu przegniatarki powstają:

  • kartony – opakowania z tektury

Nóż bigujący formuje zagięcia w miejscach, gdzie mają przebiegać kanty pudełka.

  • okładki, segregatory

Krawędzie grzbietów książek, zeszytów powstają w wyniku przegniecenia bigą.

  • notesy, arkusze znaczków pocztowych, pocztówki

Perforacja wykonana za pomocą bigówki pozwala na odrywanie kartek od bloczku czy znaczków od arkusza.

  • wypychanki

Kartonowe elementy gier dziecięcych, np. puzzli, dzięki nacięciom wzdłuż konturu można łatwo wypchnąć z arkusza.

Rodzaje bigówek

Do zakładów introligatorskich, poligraficznych, firm produkujących opakowania czy materiały reklamowe poleca się bigówki półautomatyczne lub automatyczne. W pierwszych papier podawany jest ręcznie, a pobierany za pomocą rolek w maszynie lub za pomocą pasa ssącego. W drugich możliwe jest umieszczenie stosu arkuszy papieru i pobieranie automatyczne. Bigówki elektryczne są wyposażone w programator z funkcją zapisu kilku programów. Cechuje je duża wydajność pracy – potrafią opracować 2-2,5 tysiąca arkuszy na godzinę.

W małych biurach i firmach, gdzie ilości przerabianego papieru nie są duże, dobrze sprawdzi się bigówka ręczna – proste urządzenie obsługiwane za pomocą dźwigni, z wymiennymi listwami lub krążkami bigującymi/perforującymi/tłoczącymi. Precyzyjne ustawienie miejsca bigowania ułatwiają ograniczniki. Niektóre modele umożliwiają pozycjonowanie z użyciem przykładnic lub stołu ruchomego.

Wybór rodzaju bigówki zależy od jej przeznaczenia, potrzeb ilościowych i jakościowych realizowanych przedsięwzięć. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór noża bigującego, antybigi oraz metody bigowania – do materiału, z którego ma być wykonany wyrób końcowy.

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną biurowe-artykuly.pl.



Inne artykuły
dlaczego warto zlecac druk duzym zakladom drukarskim
materialy reklamowe jakie wybrac
co wyroznia mobilne drukarki rejestrujace
faks czy warto z niego korzystac

Produkcja wyrobów z drewnaAdvertise on Aztekium.pl

Testy
TEST
Sport - test wiedzy o sporcie - nr.2
TEST
Cechy charakteru - test z języka angielskiego. Cz.2
TEST
Rasy, gatunki kotów - test obrazkowy
TEST
Samoloty - test z języka angielskiego